Ознака: БЕГ
Економија 13.01.22 | 21:32

БЕГ бара од Владата привремено да го преземе управувањето со компанијата: Пари за гас има само за до утре

„Балкан Енерџи“ ДООЕЛ Скопје има пари за набавка на гас до крајот на утрешниот ден, велат од компанијата за производство на топлинска енергија, со предлог Владата времено...

Скопје 11.01.22 | 13:06

Арсовска: БЕГ не е под надлежност на Градот, префрлањето вина за Владата да се прикаже како спасител е дегутантно

Пет месеци се доцни за преземање мерки за ублажување на ефектите од кризата, смета градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, којашто денеска ја коментираше вчерашната...

Економија 11.01.22 | 10:16

Нивно е да си најдат начин за снабдување: Бектеши се закани со одземање на лиценцата на БЕГ ако нема парно

БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, доколку не го направи тоа, тогаш согласно Законот за енергетика може да се соочи со одземање на лиценцата, изајви...

Економија 10.01.22 | 21:40

Бектеши: БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, ако не го прави тоа ќе ја загуби лиценцата

Не само што треба да најдат начин за снабдување, туку БЕГ има и обврска за тоа согласно Законот за енергетика. Носителите на лиценците не може да престанат да ја исполнуваат...

Скопје 10.01.22 | 21:38

Арсовска: Со оваа енергетска криза сме соочени сите и неопходна е национална стратегија

Да можеше градот да креира енергетски и економски политики, ќе ги креираше и изготвеше до сега. Она кое беше отпочнато во преземање на дел од ингеренциите на Градскиот...

Скопје 10.01.22 | 13:41

„Адора инженеринг“: Не сме на никаков начин вклучени во производството и испораката на топлинска енергија во Скопје

„Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје“ на никаков начин не е вклучена во оперирањето со производството и испораката на топлинска енергија во градот Скопје и нема никакво...

Твитови 09.01.22 | 23:24

Не беше земјотрес, БЕГ ги отвори вентилите

Каде премрзнати, па уште и потресени, скопјани ги споија двете маки во една: Ова не беше земјотрес, од БЕГ го отворија вентилот за парното#viafb — Д Зоро (@The__Zorro) January 9, 2022

Скопје 08.01.22 | 16:55

Ладните радијатори ги налутија скопјани, Регулаторна ги праќа да се жалат

Скопјани останаа без парно деноввие. Се погласни се корисниците на БЕГ дека нините радијатори се ладни, а становите ги греат со клима уреди или греалки, -Вчера немавме...

Економија 07.01.22 | 15:21

Скопјани со ладни радијатори за Божик, од БЕГ велат дека системот работи во оптимизиран режим

Откако над 500-тини домови од Скопје Север и Топанско Поле, деновиве останаа без парно во сред зима, денеска скопјани и од други делови на градот реагираат дека се без...

Економија 04.01.22 | 09:17

БЕГ купил гас пред зголемување на цената и шпекулациите дека скопјани може да останат без парно

БЕГ обезбеди гас за до крајот на април. Договорот е склучен со ТЕТО и тежи 70 милиони евра. Договорот бил склучен уште минатиот вторник, кога се шпекулираше дека скопјани...

Економија 30.12.21 | 11:57

„Дојче веле“: Скопјани можат да останат без парно греење од 1 јануари

На два дена пред почетокот на новата година, во тек е трескавична потрага по природен гас со кој ќе се обезбеди парното греење во Скопје. Доколку денеска не се најде решение,...

Економија 29.12.21 | 23:33

Бислимоски: Поскапено парно не е решение, туку нова криза за струја

Македонските граѓани со право ќе се исклучат од парно ако тоа поскапи три пати и ќе пробаат да се греат на струја што ќе доведе до сериозно оптоварување на електричната...

Економија 29.12.21 | 08:15

БЕГ бара поскапување на парното за 300% од Нова година

Балкан Енерџи Груп бара цената на парното да се зголеми за 300 отсто веќе од први јануари следната година, дознава Фактор. Во барањето кое го доставиле до Регулаторната...

Скопје 30.09.21 | 23:48

Утре протест пред Граѓанскиот суд: Предметите поврзани со БЕГ биле доделувани рачно кај докажани режимски судии

Пред Граѓанскиот суд во Скопје утре на пладне ќе се одржи мирен протест на здруженијата „Но пасаран“ и „Стоп за грабежот“ поради основаните сомневања дека во периодот...

Скопје 22.09.21 | 19:21

БЕГ: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона

Грејната сезона може да започне од 1 октомври доколку прогнозираната средна надворешна температура за наредниот ден е еднаква или помала од 12 степени според податоците...

Скопје 08.12.20 | 12:57

Дел од Кисела Вода без парно греење, оштетена топловодна мрежа при градба

При изведба на градежни активности на новопроектираната улица “Есенинова“, изведувачот на улицата оштетил дел од топловодната мрежа со која со топлинска енергија...

Економија 18.11.20 | 10:38

БЕГ ќе мора да пушта парно и кога надвор ќе биде 16 степени

И кога надворешната температура преку ден ќе биде до 16 степени целзиусови, БЕГ ќе мора да испорачува парно во домовите. Ова го наложуваат измените со кои се дополнуваат...

Економија 05.11.20 | 12:30

БЕГ ќе ги враќа топланите на мазут? Тендерот го доби фирмата на Ратко Карпушевски

Дали БЕГ ги враќа топланите на мазут? Прв пат по 2013 година БЕГ набави мазут за над 22 милиони евра. И тоа од фирма на поранешниот соработник на Самсоненко, Ратко Капушевски. БЕГ...

Скопје 14.10.20 | 14:46

Утре почнува грејната сезона – радијаторите ќе работат од 6 до 22 часот

Од утре, 15-ти октомври, започнува грејната сезона 2020/2021 за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува БЕГ, соопшти денеска...

Економија 28.09.20 | 14:40

БЕГ се подготвува за почетокот на грејната сезона, потрошувачите да ги проверат инсталациите

Потрошувачите на парно, зaедниците на сопственици и управителите да проверат дали грејните инсталации во објектите се подготвени за грејната сезона, порачуваат од...