Ознака: БЕГ
Скопје 16.04.22 | 11:10

Не е доволно студено за денес БЕГ да ни пушти парно

Иако денеска температурата е пониска од претходните денови, a од утре се очекува и над 10 степени заладување, БЕГ засега нема да пушта парно. Ги информираме потрошувачите...

Скопје 15.04.22 | 11:42

Денеска завршува грејната сезона за корисниците на БЕГ, но ако е студено, радијаторите треба да бидат топли

Инаку, оваа година грејната сезона почна пред 15 октомври, кога согласно регулативата во одредени денови заради наглото заладување и просечни дневни температури пониски...

Скопје 17.02.22 | 09:18

Андоновска: БЕГ е под концесија на владата, што значи одговорноста е кај нив, а Шилегов остави долг од 160 милиони евра

Компанијата за снабдување со топлинска енергија на домовите на граѓаните во градот Скопје, БЕГ е под концесија на владата, па оттука и одговорноста да го регулира проблемот...

Скопје 29.01.22 | 10:09

Ако имате пониска температура на парното или ладни радијатори треба да добиете пониска сметка, еве што велат од РКЕ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека согласно Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија,...

Економија 22.01.22 | 19:49

Ден пред ЕСМ да го преземе, БЕГ склучил договор од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми мазут

Само ден пред преземањето на управувањето на топлинската енергија од ЕСМ, компанијата БЕГ склучила договор во вредност од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми...

Македонија 22.01.22 | 14:02

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

АД ЕСМ ги потпиша договорите за деловно-техничка соработка со трите правни субјекти на Балкан Енерџи (Производство, Дистрибуција и Снабдување). Од компанијата соопштија...

Економија 21.01.22 | 14:12

Владата ќе му префрли 6 милиони евра на ЕСМ за да го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север

Владата ќе префрли шест милиони евра на сметката на АД ЕСМ за да го преземе управувањето, дистрибуцијата, снабдувањето и производството на топлинска енергија за град...

Економија 21.01.22 | 13:08

Владата ќе му префрли шест милиони евра на ЕСМ за да го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север

Владата ќе префрли шест милиони евра на сметката на АД ЕСМ за да го преземе управувањето, дистрибуцијата, снабдувањето и производството на топлинска енергија за град...

Економија 20.01.22 | 11:39

Од утре парно ќе има и по полноќ

Од утре АД Електрани на Македонија (ЕСМ) ќе го преземат управувањето со БЕГ и со „Скопје Север“. Со тоа ќе се спроведе владината одлука донесена неодамна, со цел да се...

Економија 18.01.22 | 15:35

Бектеши: Од 21 јануари ЕСМ го презема управувањето со БЕГ и Скопје Север

АД ЕСМ од четврток 21 јануари ќе го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север за што претходно на седница одлука ќе донесе Владата, потврди денеска министерот за економија...

Економија 14.01.22 | 16:09

Скопјани нема да останат без греење

Граѓаните на Скопје утре ќе имаат парно, лиценцата на компанијата Балкан Енерџи нема да биде одземена, тврдат владини извори за Алсат. Деталите Владата ќе ги соопшти...

Скопје 14.01.22 | 08:20

Дали уште денеска ќе имаме топли радијатори?

Скопјани денеска се разбудија со топли радијатори, но и со страв и неизвесност што ќе донесе утрешниот ден откако БЕГ најви дека од утре нема да може да испорачува топлинска...

Економија 14.01.22 | 00:01

Бислимоски: БЕГ ќе остане без лиценца во истиот момент кога ќе престане да испорачува топлинска енергија

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, вели дека БЕГ ќе остане без лиценца во моментот кога ќе престане да испорачува топлинска енергија...

Економија 13.01.22 | 22:11

Најави ли БЕГ можност викендов да нема парно?!

Енергетската криза кулминира, а гас за греење има уште за утре. Вакво нешто станува јасно откако БЕГ ја повика Владата да ја преземе компанијата до крајот на грејната...

Економија 13.01.22 | 21:32

БЕГ бара од Владата привремено да го преземе управувањето со компанијата: Пари за гас има само за до утре

„Балкан Енерџи“ ДООЕЛ Скопје има пари за набавка на гас до крајот на утрешниот ден, велат од компанијата за производство на топлинска енергија, со предлог Владата времено...

Скопје 11.01.22 | 13:06

Арсовска: БЕГ не е под надлежност на Градот, префрлањето вина за Владата да се прикаже како спасител е дегутантно

Пет месеци се доцни за преземање мерки за ублажување на ефектите од кризата, смета градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, којашто денеска ја коментираше вчерашната...

Економија 11.01.22 | 10:16

Нивно е да си најдат начин за снабдување: Бектеши се закани со одземање на лиценцата на БЕГ ако нема парно

БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, доколку не го направи тоа, тогаш согласно Законот за енергетика може да се соочи со одземање на лиценцата, изајви...

Економија 10.01.22 | 21:40

Бектеши: БЕГ има законска обврска да обезбедува парно греење, ако не го прави тоа ќе ја загуби лиценцата

Не само што треба да најдат начин за снабдување, туку БЕГ има и обврска за тоа согласно Законот за енергетика. Носителите на лиценците не може да престанат да ја исполнуваат...

Скопје 10.01.22 | 21:38

Арсовска: Со оваа енергетска криза сме соочени сите и неопходна е национална стратегија

Да можеше градот да креира енергетски и економски политики, ќе ги креираше и изготвеше до сега. Она кое беше отпочнато во преземање на дел од ингеренциите на Градскиот...

Скопје 10.01.22 | 13:41

„Адора инженеринг“: Не сме на никаков начин вклучени во производството и испораката на топлинска енергија во Скопје

„Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје“ на никаков начин не е вклучена во оперирањето со производството и испораката на топлинска енергија во градот Скопје и нема никакво...