Ознака: бебе
Сцена 29.01.20 | 14:42

Енрике и Ана го очекуваат третото дете

Семејството на Енрике Иглесијас и Ана Курникова ќе се прошири за уште еден мал член. Шпанското списание „Hola“ објави дека славниот пар го очекува третото дете. ...

Свет 26.01.20 | 22:51

Се породи жена заразена со корона вирус

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето...

Семејство 21.01.20 | 15:24

Првото бебе во Виница се роди на 21 јануари

Tри недели по прославата на Нова Година, пристигна првороденото бебе во општина Виница за 2020 година. Се работи за девојче кое веќе го доби името Калина, а на свет ја донесе...

Семејство 16.01.20 | 12:37

12 прекрасни имиња за момчиња и девојчиња кои значат светлина

Сакате на своето бебе да му дадете име со убаво значење? Тогаш прочитајте ја листата со прекрасни имиња за момчиња и девојчиња кои значат „светлина“. Алина – варијација...

Семејство 12.01.20 | 09:19

Принова во семејството Милошоски: Дариа, Михаела, Илина и Давид ќе добијат братче

Антонио Милошоски, пратеник и поранешен министер за надворешни работи и неговата сопруга Симона, наскоро очекуваат уште една принова во семејството. Милошоски со...

Балкан 07.01.20 | 19:03

Хрватска болница го прескокна првороденото ромско дете, подароци за второродените деца

Пратеникот во хрватскиот Сабор и застапник на ромското малцинство Вељко Кајтази ја обвини општинската болница во Чаковец дека заедно со меѓумурската жупанија го игнорирала...

Калеидоскоп 06.01.20 | 22:04

Како изгледа денеска бебето што се роди со повеќе од 8 килограми

На 24 години Патиша Кларк во 1983 година се породи со своето второ дете во Њу Џерси, САД. Иако сите бебиња во фамилијата се раѓале поголеми од нормалата, сите се изненадија...

Семејство 03.01.20 | 21:21

Онур и Шехерезад чекаат бебе

Актерската двојка Берѓузар Корел и Халир Ергенч, кои на телевизиската публика ѝ останаа во сеќавање како Онур и Шехерезад од мегапопуларната турска сапуница „Илјада...

Македонија 02.01.20 | 23:09

За прв пат во историјата Македонија влезе во негативна стапка на раст на населението

Во Скопје и во неколку поголеми градови првите новороденчиња пристигнаа уште на први јануари, но голем број други градови се уште се во очекување на нивните нови жители. Во...

Здравје 02.01.20 | 14:25

Првото бебе родено годинава во Штип е машко

Ана Божинова (28) роди здраво машко дете на 1 јануари во осум часот и пет минути во штипската Клиничка болница, со што малиот Матеј е првото новороденче во Брегалничкиот...

Здравје 02.01.20 | 13:59

Женско е првото новороденче во Велес во 2020 година

Утринава на 2 јануари 2020 година, во 09:08 часот, Марија Иванова ја донесе на свет, Изабела – првото новороденче во Велес во 2020 година. Бебето е тешко 3420 грама, а долго 52 см....

Црна хроника 27.12.19 | 22:02

Му мавал тупаници по глава: Се бара притвор за очувот на повреденото бебе

Основното јавно обвинителство Скопје нареди истражна постапка против 34-годишен скопјанец осомничен за кривично дело „запуштање и малтретирање дете“ и е предложена...

Свет 27.12.19 | 13:25

Извлечено бебе од под остатоците на авионот кој се урна во Казахстан

Од авионот кој утрово се урна во Казахстан, во кој според најновите информации загинаа 12 лица, спасувачите извлекле бебе. Леталото во кое имало 93 патници и пет членови...

Црна хроника 27.12.19 | 11:38

Го носел бебето кај дадилка, а потоа со повреди завршило на Клиника

Шестнаесет месечното бебе од Скопје со повреди е донесено на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Мајката на возраст од 21 година во полиција рекла дека пред три дена,...

Црна хроника 26.12.19 | 16:48

Бебе со повреди донесено на Клиники, дадилката прва ги пријавила

Вчера во 12.50 часот СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив било донесено 16-месечно женско бебе од Скопје со повреди. Во разговор...

Сцена 11.12.19 | 13:46

Актерката Нина Деан ќе стане мајка

Актерката Нина Деан, за неколку месеци ќе стане мајка, а приновата заедно со Мартин ја очекуваат напролет, пренесува 7дена.мк.  Пресреќна сум. Никогаш не ми било вака...

Калеидоскоп 07.12.19 | 21:46

Се слушнал плач од сандакот: Предвреме родено дете во Индија живо закопано во гроб

Вистинско чудо се случило во Индија. Предвремно родено бебе од кое родителите се откажале бидејќи мислеле дека нема да преживее и живо го затврориле во сандак. Сандакот...

Калеидоскоп 30.11.19 | 18:34

Го изгубила синот три часа по породување, а потоа направила потег со кој им помогнала на многу мајки

Сиера и Ли одлучиле да ја „истуркаат“ бременоста докрај и да поминат малку време со својот син кој пристигнал два месеци пред терминот, а починал само три часа по породувањето....

Балкан 29.11.19 | 10:13

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото...

Балкан 26.11.19 | 12:43

Бебе извлечено од под урнатините, билансот на мртви се искачи на 14

Во силниот земјотрес што утринава ја погоди Албанија, според најновите податоци за жртвите објавени од албанското Министерство за одбрана, загинаа 14 лица, од кои најмалку...