Ознака: бебе
Скопје 03.04.22 | 16:45

Првата двогрба кабила се роди во Скопје ЗОО

Од Зоолошка градина Скопје денеска на нивниот фејсбук-профил соопштија дека се родило бебе – двогрба камила. За првпат имаме бебе од видот двогрба камила (Бактријан)...

Здравје 21.03.22 | 11:33

На ГАК предвреме се роди бебето Викторија тешко 700 грама, а по 74 дена замина дома со тежина од 2.200 грама и во добра општа состојба

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) предвреме се роди бебе тешко 700 грама, а по 74 дена си замина дома со тежина 2.200 грама и во добра општа состојба. По...

Семејство 23.02.22 | 13:26

Се роди Мајла на 22.2.2022 во 2.22 часот

Во болница во Леверкузен, Германија, вчера, на 22.2.2022 се роди Мајла. Родителите на бебето се од Косово, па косовските медиуми пренесоа дека мајката Ваљмире ја родила Мајла...

Семејство 15.01.22 | 09:02

Познатата македонска водителка по втор пат стана мајка

Познатата македонска водителка, Милена Антовска-Станковска по вторпат стана мајка. Таа роди девојче, кое го доби името Јоана. Милена на свет ја донесе ќерката на убавиот...

Здравје 14.01.22 | 19:04

Вкупно 13 починати од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, уште 1.732 позитивни од кои 204 вторпат се заразиле

Вкупно 13 пациенти починале од компликации од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, а уште 1.732 се позитивни од кои 204 вторпат се заразиле, соопшти Министерството за здравство. Во...

Музика 14.01.22 | 11:20

Бебето од албумот „Невермајнд“ повторно ја тужи „Нирвана“

Човекот кој како бебе беше фотографиран гол за обвивката на албумот „Невермајнд“ (Nevermind) на „Нирвана“, поднесе нова тужба, обвинувајќи го рок-бендот за сексуална експлоатација....

Естрада 12.01.22 | 18:53

Хана Хуљиќ и Петар Грашо чекаат бебе

Хана Хулиќ и Петар Грашо чекаат дете, пишуваат хрватските медиуми. Приновата треба да пристигне на почетокот на летото, а двојката планира и венчавка која треба да се...

Калеидоскоп 02.01.22 | 15:35

Момчиња фрлија петарди во близина на бебе, таткото реши да се пресмета со нив

Три момчиња фрлиле петарди на улица во Белград покрај татко кој бил со своето бебе. Мажот ги замолил да не фрлаат петарди, но тие останеле глуви на неговото предупредување...

Скопје 01.01.22 | 13:09

Александар Стојкоски: Ѓорче Петров утрово доби и нов жител, машко бебе!

Ѓорче Петров утрово доби и нов жител, машко бебе, ѓорчепетровче Да е жив и здрав, да си го радува семејството, да расте голем и среќен да биде! На родителите им честитам од...

Македонија 01.01.22 | 12:00

Во Новата година роденo е бебе во Ковид-центарот од мајка позитивна на корона

Првото бебе родено годинава е машко и е четврто во семејството на Сузана и Горан Стошиќ. Родено е во првата минута од новата година и тежи 3 килограми и 70 грама, долго...

Македонија 01.01.22 | 11:48

Првото бебе во новата година во Прилеп е девојче, мајката Ивона ја доби втората ќерќичка

Скоро еден час по полноќ во новата година, на одделението за гинекологија и акушерство при ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“ во Прилеп, се роди женско дете. Градоначалникот...

Скопје 28.12.21 | 20:17

Скопската Зоолошка доби ново бебе

Скопската зоолошка градина доби ново бебе од видот белорак гибон. Полот се уште не го знаеме бидејќи не сакаме да ја вознемируваме мама, а бебето има и постара сестричка-Софи,...

Здравје 14.12.21 | 13:30

По 67 дена од ГАК си заминува предвремено роденото бебе во 29-та гестациска недела со само 665 грама

По 67 дена од Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) Скопје си заминува предвремено роденото бебе во 29-та гестациска недела во добра општа состојба....

Семејство 10.12.21 | 14:34

Во Сплит, татко се обидел да го удави бебето

Маж од Хрватска се обидел да го удави своето неколкумесечно бебе кое сега е во болница во Сплит, а постарото дете било сместено во детска установа. 32-годишникот е уапсен...

Калеидоскоп 07.12.21 | 22:29

Почина петмесечното бебе на славниот комичар: Oд неговото раѓање ја знаел судбината на синот

Познатиот водител и комичар Ник Кенон ја потврди тажната вест. Неговиот петмесечен син Зен починал од редок тумор на мозокот. Комичарот во јуни годинава го дочека своето...

Здравје 22.11.21 | 10:33

Во Србија бебе почина од коронавирус

Едно бебе почина како последица на инфекција со корона вирусот на Детската клиника во Белград. За жал, првото бебе кое го добивме на возраст од десет дена почина минатата...

Здравје 03.11.21 | 09:47

Бебе позитивно на Ковид почина на инфективната клиника во Загреб

Бебе старо само 23 дена почина на Клиниката за инфективни болести „Др. Фран Михаљевиќ“ во Загреб, јавија медиумите во Хрватска. Трагичната вест ја објавија од Клиниката...

Свет 30.10.21 | 09:41

Мајка го продала бебето за 500 долари за да купи храна за осанатите деца

Очајни и гладни жени од Авганистан ги продаваат своите деца за неколку стотици долари откако Талибанците ја зазедоа земјата, вели во својата репортажа новинарката...

Балкан 15.10.21 | 11:05

Белград – Петмесечно бебе заразено со ковид ставено на респиратор

Во Институтот за мајка и дете во Белград, во моментов има четири деца позитивни на ковид-19, а три од нив се на апарати за дишење. Едното има 17 години, другото 15 години, а...

Балкан 14.10.21 | 11:43

РОСУ изрешетале куќа на Срби во која спиело тримесечно бебе

При упадот на Северот на Косово на косовските специјални сили не се бирале средства да се исплашат Србите.„Информер.рс“ дознава дека единицата РОСУ со рафали гаѓале...