Ознака: бдп
Балкан 03.12.20 | 19:12

Албанија издвојува најмалку средства за здравствениот сектор од сите земји во Европа

Статистичката служба на ЕУ (Евростат) во последната анализа наведува дека Албанија е на последното место во Европа според трошоците издвоени за здравствениот сектор,...

Свет 05.11.20 | 21:00

Вториот карантин го зголеми падот на БДП во Австрија

Вториот карантин, што во Австрија стапи во сила од вторникот и ќе важи до крајот на месецот, негативно влијае врз австриската економија, а падот на бруто домашниот производ...

Економија 02.10.20 | 12:26

Со Заев на чело македонската економија во слободен пад, ЕБОР со лоши прогнози за македонската економија за пад од 5 отсто

Стопанството и економијата се пред колапс. Ова го говорат сите податоци и информации од релевантните институции. Имено, според последните информации на Државниот завод...

Економија 01.10.20 | 09:29

Пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, прогнозира ЕБОР

Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената...

Свет 29.09.20 | 15:14

Германија поради Ковид-19 бележи рекорден јавен долг

Јавниот долг на Германија оваа година поради пандемијата на коронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за статистика. Вкупниот јавен долг...

Економија 28.09.20 | 19:23

Димитриевска Кочоска: Пад на БДП од 5.5% јасно кажува дека мерките не даваат резултат

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24, зборуваше за сетот на мерки каде посочи дека тие се мерки кои се само за следните...

Калеидоскоп 22.09.20 | 10:06

Ова се 10-те најбогати земји во светот

Постојат четири земји во светот со БДП по глава на жител над 100.000 американски долари: Катар (138,9 000 УСД), Макао (113,4 000 долари), Луксембург (112 000 долари) и Сингапур (105,7 000 долари). Најбогатите...

Свет 21.09.20 | 10:08

Дојче банка: Економското закрепнување ќе биде побрзо отколку што се очекуваше

Дојче банк во понеделникот информираше дека глобалното економско закрепнување од шокот предизвикан од корона вирусот е побрзо отколку што првично се очекуваше и додаде...

Економија 10.09.20 | 10:53

Економијата во банкрот, историски пад на БДП и извозот: Заев ќе остане запаметен по пустошот кој го направи во државава

Македонската економија се руши. Епидемијата на КОВИД– 19 и неуспешните мерки на владата предводена од СДСМ предизвикаа пад на економијата во државата. Бруто домашниот...

Економија 07.09.20 | 19:30

Лошо сме се справиле со кризата: Македонија во првите 5 земји од ЕУ со пад на економијата

По денешната статистика за драматичниот пад на БДП во вториот квартал од 2020 година од цели -12.7 %, иако од Владата велат дека било очекувано, не говори ни најмалку дека...

Свет 31.08.20 | 16:50

Поголем пад на БДП на Италија од почетната проценка

Италијанската економија во вториот квартал забележа поголем пад од првичната проценека, покажа денеска објавениот извештај на Заводот за статистика, а тоа се должи...

Свет 09.07.20 | 12:30

Медведев: Вториот бран на вирусот може да предизвика над 5% пад во глобалниот БДП

Дмитриј Медведев предупреди во четвртокот дека глобалната економија може да падне повеќе од 5% во 2020 година доколку има втор бран на пандемијата на коронавирус. Глобалната...

Балкан 01.07.20 | 00:06

Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно

Најголемиот турски град Истанбул има БДП од 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, објави порталот Индикатор.ба. Сонер Цагаптеј,...

Свет 16.06.20 | 11:04

Швајцарија ја очекува најголем пад на БДП од 1975 година

Швајцарската економија оваа година ќе претрпи најголем пад во последните неколку децении, бидејќи пандемијата на коронавирус го нагризува производството и работните...

Свет 15.05.20 | 12:29

БДП на Германија падна за 2,2 отсто во првиот кватрал

Германската економија опадна за 2,2 проценти во првиот квартал од 2020 година, што претставува најголем квартален пад од финансиската криза во 2009 година, покажуваат денешните...

Економија 15.01.20 | 22:50

Сегашната економија се развива два и пол пати послабо од потенцијалот што го има

Во времето на Владата на Заев растот на БДП на Македонија е два и пол пати помал во споредба со БДП на ЕУ, потенцира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во...

Економија 06.12.19 | 20:50

Сугарески: Ни оставија исклучително лоши проекти, тоа главната причина за падот на БДП

Во вторник на седница на Влада ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби и се очекува да биде донесен во Собранието до крајот на годинава,...

Економија 06.12.19 | 13:54

БДП со раст oд 3.6 отсто, премиерот во заминување очекувал повеќе

Бруто домашниот производ во третиот квартал годинава бележи раст од 3,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во третото тримесечје...

Економија 07.11.19 | 12:44

Годинава БДП ќе порасне за 3,5 отсто, а следната 3,8 отсто, прогнозира НБМ

Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита...

Економија 26.03.19 | 21:07

Резултатот на оваа влада е БДП кој е на дно

При дуелот на Канал 5, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека работата на Владата покажува колку имаат ефикасна економска политика, поради која Македонија...