Ознака: бдп
Балкан 05.03.21 | 15:39

Добри економски резултати: Рецесијата во Грција за 2020 година помала од очекуваното

Бруто домашниот производ во 2020 година во Грција изнесува 168,5 милијарди евра што е пад од 8,2 проценти во однос на 183,6 милијарди евра, колку што бил во 2019 година. Според...

Економија 13.02.21 | 14:31

Мицкоски: Имаме поголем пад на БДП од 2001 година, треба да се помогнат луѓето кои во овие тешки услови безбедуваат работа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Кицкоски, кој беше во посета на производствен погон од машинската индустрија во општина Гази Бабаистакна дека повторно добил жалбид...

Свет 15.01.21 | 08:22

Короната и нив ги потклекна: Пад на БДП во Германија за проценти во 2020 година

Германската економија забележа пад од 5,0 проценти во пандемијата 2020 година, завршувајќи ја десетгодишната експанзија бидејќи задуши голем дел од бизнис активностите...

Економија 05.01.21 | 21:40

Наместо квантниот скок на Заев, Светска банка предвидува дека Македонија ќе има најмал раст на БДП во регионот

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,6 отсто и за наредната 3,5 отсто. За земјите од регионот Светска банка предвидува...

Македонија 25.12.20 | 19:12

СДСМ мислат дека постојат граѓани од втор ред, помошта што денеска стига до граѓаните и до компаниите не е милосрдие на Заев

Го слушам некни министерот за финансии вели ако не беше помошта тогаш падот на БДП немаше да биде 5.9 – 6% туку ќе беше 7%. Односно 7.1%. Е сега тоа значи 5.9% и 7.1% е 1.2% пад на БДП...

Економија 22.12.20 | 18:21

Бесими: Антикризните мерки го ублажија падот на економијата кој ќе беше над 7%

Антикризните мерки го амортизираа падот на економската активност, кој дојде како резултат на кризата предизвикана од Ковид-19. Доколку не се делуваше брзо преку јавната...

Економија 08.12.20 | 08:10

Пандемијата ќе има подолготрајни ефекти, НБРМ со нова проекција за пад од 4,9 отсто за годинава, Владата останува на проекцијата од 4,4 отсто

Пад од 3,3 проценти забележа македонската економија во третиот квартал, под влијание на пандемијата, која придонесе и Народната банка да ја ревидира својата априлска...

Балкан 03.12.20 | 19:12

Албанија издвојува најмалку средства за здравствениот сектор од сите земји во Европа

Статистичката служба на ЕУ (Евростат) во последната анализа наведува дека Албанија е на последното место во Европа според трошоците издвоени за здравствениот сектор,...

Свет 05.11.20 | 21:00

Вториот карантин го зголеми падот на БДП во Австрија

Вториот карантин, што во Австрија стапи во сила од вторникот и ќе важи до крајот на месецот, негативно влијае врз австриската економија, а падот на бруто домашниот производ...

Економија 02.10.20 | 12:26

Со Заев на чело македонската економија во слободен пад, ЕБОР со лоши прогнози за македонската економија за пад од 5 отсто

Стопанството и економијата се пред колапс. Ова го говорат сите податоци и информации од релевантните институции. Имено, според последните информации на Државниот завод...

Економија 01.10.20 | 09:29

Пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, прогнозира ЕБОР

Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената...

Свет 29.09.20 | 15:14

Германија поради Ковид-19 бележи рекорден јавен долг

Јавниот долг на Германија оваа година поради пандемијата на коронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за статистика. Вкупниот јавен долг...

Економија 28.09.20 | 19:23

Димитриевска Кочоска: Пад на БДП од 5.5% јасно кажува дека мерките не даваат резултат

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24, зборуваше за сетот на мерки каде посочи дека тие се мерки кои се само за следните...

Калеидоскоп 22.09.20 | 10:06

Ова се 10-те најбогати земји во светот

Постојат четири земји во светот со БДП по глава на жител над 100.000 американски долари: Катар (138,9 000 УСД), Макао (113,4 000 долари), Луксембург (112 000 долари) и Сингапур (105,7 000 долари). Најбогатите...

Свет 21.09.20 | 10:08

Дојче банка: Економското закрепнување ќе биде побрзо отколку што се очекуваше

Дојче банк во понеделникот информираше дека глобалното економско закрепнување од шокот предизвикан од корона вирусот е побрзо отколку што првично се очекуваше и додаде...

Економија 10.09.20 | 10:53

Економијата во банкрот, историски пад на БДП и извозот: Заев ќе остане запаметен по пустошот кој го направи во државава

Македонската економија се руши. Епидемијата на КОВИД– 19 и неуспешните мерки на владата предводена од СДСМ предизвикаа пад на економијата во државата. Бруто домашниот...

Економија 07.09.20 | 19:30

Лошо сме се справиле со кризата: Македонија во првите 5 земји од ЕУ со пад на економијата

По денешната статистика за драматичниот пад на БДП во вториот квартал од 2020 година од цели -12.7 %, иако од Владата велат дека било очекувано, не говори ни најмалку дека...

Свет 31.08.20 | 16:50

Поголем пад на БДП на Италија од почетната проценка

Италијанската економија во вториот квартал забележа поголем пад од првичната проценека, покажа денеска објавениот извештај на Заводот за статистика, а тоа се должи...

Свет 09.07.20 | 12:30

Медведев: Вториот бран на вирусот може да предизвика над 5% пад во глобалниот БДП

Дмитриј Медведев предупреди во четвртокот дека глобалната економија може да падне повеќе од 5% во 2020 година доколку има втор бран на пандемијата на коронавирус. Глобалната...

Балкан 01.07.20 | 00:06

Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно

Најголемиот турски град Истанбул има БДП од 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, објави порталот Индикатор.ба. Сонер Цагаптеј,...