Ознака: банки
Економија 18.08.20 | 12:51

Некој чека со часови, некој се турка прв да влезе – гужви и турканици и пред тетовските банки

Редици луѓе без растојание има пред сите банки во Тетово, претежно пензионери и други лица кои сакаат да отворат нови трансакциски сметки откако пропадна Еуростандард...

Свет 27.07.20 | 11:10

Поради пандемијата европските банки ќе загубат до 800 милијарди евра

Европските банки во следните три години ќе забележат загуба до 800 милијарди евра на кредити и намалување на приходите за 30 милијарди евра пооради кризата предизвикана...

Економија 17.07.20 | 14:10

Народната Банка и ОПМ заеднички ќе ги штитат граѓаните кои користат услуги од банките и штедилниците

Народната банка и Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) заеднички ќе се залагаат за натамошно унапредување на заштитата на потрошувачите – корисници...

Твитови 10.07.20 | 23:25

Нова измама: Си кажуваат колку пари имаат на картица за да банката им ги дуплира

Нова измама се појави на социјалните мрежи. На лажна страница на една од банките од луѓето се бара да напишат колку пари имаат на картичката за банката да им ги дуллира...

Економија 03.07.20 | 17:52

Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

Банките се подготвени да ја извршат исплатата на паричната помош од социјална и детска заштита, која почнува од денеска за оние кои поседуваат дебитни картички, а од...

Економија 17.06.20 | 11:48

МБА: Дел од банките ќе праќаат СМС со датум и час на подигнување за платежните картички

Македонската банкарска асоцијација (МБА) апелира корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите што банките ги доставуваат до нив во врска со начинот...

Економија 16.06.20 | 11:45

Банките продаваат 165 деловни простории, 91 стан, 134 парцели..

Податоци за 165 деловни простории, 91 стан, 74 помошни простории, 27 гаражи, 134 парцели (градежно неизградено земјиште, дворни места, земјишта под згради, неизградено земјиште,...

Здравје 22.04.20 | 21:58

Нема да се дозволи влез во банка на лица кои не носат заштитна маска, марама или шал

На денешната седница е донесена Уредба со законска сила за примена на Законот за банките за време на вонредна состојба со која се утврдува дека за поставување ред и...

Економија 19.04.20 | 16:55

Пензионерите во 4 групи ќе си ги подигаат пензиите од банка

Априлските пензии ќе бидат исплатувани по групи. Пензионерите кои немаат картички ќе бидат поделени во четири групи, според висината на примањата. Целта е да се избегнат...

Македонија 13.04.20 | 13:00

Армијата ќе одржува ред пред банките и маркетите во Прилеп

За граѓаните да одржуваат растојание, Општина Прилеп постави налепници пред банките и маркетите во градот на кои пишува „Стој овде“. Во одржување на редот, ќе се вклучи...

Економија 07.04.20 | 23:20

Николоски: Банките треба да престанат да се богатат на грбот на граѓаните, ако граѓаните и стопанството колабираат ќе нема кој да им плати ни основица, ни камата

Македонија е пред најголемата економска криза. Точно дека најголемиот дел од причините се поврзани со пандемијата на корона вирусот, но исто така најголемата вистина...

Економија 07.04.20 | 16:43

Хаос пред банките и банкоматите во пресрет на полицискиот час

Во пресрет на полицискиот час кој почнува утре во 16 часот попладне и ќе трае до 5 часот наутро се создаде голем метеж и хаос пред банките и банкоматите. Фотографиите се...

Економија 02.04.20 | 18:20

Спасовски: Банките да бидат солидарни!

Владата очекува дека банките во земјава ќе бидат солидарни во овој момент не гледајќи го само својот интерес и профит. Според техничкиот премиер Оливер Спасовски, доколку...

Економија 01.04.20 | 09:07

Ратите за исплата на кредитите ќе се одложат, ама граѓаните ќе мораат да платат плус камата

Грејс периодот од шест месеци кои граѓаните ќе го добијат за исплата на ратите на кредитите ќе значи и обврска за плаќање на камати за тие месеци кои ќе се вметнат во...

Економија 26.03.20 | 14:58

НБ: Депозитите се сигурни и најбезбедни во банките

Депозитите на граѓаните во банките се сигурни и не постои простор за загриженост, а прогласувањето на вонредната состојба не подразбира промени во процесот на банкарското...

Македонија 22.03.20 | 09:24

Владата со препорака на банките пензиите да се исплаќаат од 28 март

Со цел спречување на понатамошно ширење на вирусот на територијата на целата држава, Владата на Република Македонија на 25-тата седница што се одржа вечерва одлучи: 1....

Економија 20.03.20 | 21:40

Македонските банки се подготвени да дадат услови за поволни кредити

Македонската банкарска асоцијација вечерва соопшти дека нејзините членки се подготвени да излезат во пресрет на сите барања од граѓаните и компаниите кои се соочуваат...

Економија 19.03.20 | 14:09

Банките бараат модел кој ќе го олесни товарот на компаниите и населението

Банките заедно со Народната банка работат на изготвување решение кое ќе придонесе за олеснување на финансискиот товар на компаниите и населението. Предлози од банките...

Економија 12.03.20 | 18:21

Апел до граѓаните од Народна банка: Не одите во банка и не користите готовина, плаќајте со картички и електронски

Народната банка, од денеска во наредниот период следејќи ги утврдените мерки за превенција од ширење на коронавирусот презема конкретни активности за заштита на здравјето...

Свет 02.02.20 | 23:00

Зошто сè поголем број луѓе повлекуваат пари од швајцарските банки?

Дали „најбезбедните банки во светот“ ја губат довербата на клиентите? Зошто сè повеќе луѓе ги повлекуваат парите и ги ставаат во приватни сефови? Одговорот на овие...