Ознака: банди
Свет 26.02.23 | 22:10

Видео кое го обиколи светот: Новито мега-затвор во Ел Салвадор ги прими првите 2.000 затвореници – членови на банди, убијци, дилери, крадци

Во голема операција на салвадорските затворски власти, преместени се две илјади затвореници. Убијци, дилери, крадци, со избричени глави и боси нозе тргнаа со автобуси...

Вести 08.10.22 | 09:36

Хаити бара распоредување меѓународни сили за да се справи со бандите и демонстрантите во земјата

Владата на Хаити одлучи да побара помош од меѓународни трупи откако банди и демонстранти ја парализираа државата. Премиерот на Хаити, Ариел Анри апелираше до меѓународните...

Свет 30.03.22 | 13:08

Без милост за членовите на злогласната банда: Ел Салвадор нареди брутален третман на затвореници по бранот убиства

Владата на Ел Салвадор во понеделникот објави дека уапсила повеќе од 1.000 осомничени членови на банда по бранот убиства во текот на викендот. Претседателот Најиб Букеле...

Македонија 30.12.21 | 11:38

Таравари: Сите знаат дека ДУИ победува со помош на банди

Додека е ДУИ е на власт, Македонија нема да оди напред на ниту едно поле, вели градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари и генерален секретар на Алијанса за Албанците,...

Свет 30.08.21 | 20:22

Погледнете како бразилски банди користат луѓе како жив штит додека ограбуваат банки

Вооружена банда денеска изврши напади врз неколку банки во еден бразилски град, користејќи ги локалните жители како жив штит. Напаѓачите пукале кон полицијата, а зад...

Свет 01.03.21 | 10:10

Банди од Балканот се подготвуваат за отворање на границите и „афтер корона забава“, предупредува австриски експерт

Директорот на Федералната криминалистичка служба на Австрија Андреас Холцер предупреди дека организирани криминални банди од Балканот и Источна Европа се подготвуваат...

Свет 21.06.20 | 18:30

Банди се судрија со полицијата во Штутгарт по инцидент со дрога

Повеќе од десетина полицајци се повредени, а најмалку 24 лица притворени по уличните тепачки во германскиот град Штутгарт, кои избувнаа рано денеска, соопшти портпаролот...