Ознака: БАН
Балкан 08.05.20 | 15:32

Додека Заев вели дека Бугарија нема проблем со македонскиот јазик, нивната академија промовира книга дека зборуваме на бугарски дијалект

Додека лидерот на СДСМ тврди дека Бугарија нема проблем со македонскиот јазик, нивната академија промовираше книга во која се тврди дека тој е бугарски дијалект. Во...

Балкан 07.05.20 | 15:44

Проф. Кочева од БАН на иста линија со Бојко: помеѓу јазикот и литературниот јазик не постои знак за еднаквост

Карактеристиките на бугарскиот јазик се сретнуваат во историско-географското земјиште и непрекинатата бугарска заедница денес, којашто ги опфаќа Мизија, Тракија и...

Македонија 18.12.19 | 22:20

Фрустрациите на Бугарите се банални: И Британците не го признаваат американскиот англиски јазик, па сè уште постои

Американскиот политички експерт Даниел Сервер изјави дека ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик на постои не треба да се земе здраво за...

Македонија 13.12.19 | 11:40

Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на Парламентот, поофицијален став нема од тоа. Ова денеска го изјави бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов во...

Македонија 12.12.19 | 18:55

Заев: Бугарија не е на чисто со признавањето на нашиот македонски јазик

Премиерот во заминување уверува дека  ќе има реакција од страна на МНР, за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија но прво ќе виделе што пишуваат...

Македонија 11.12.19 | 23:54

Македонскиот јазик е „бугарски, напишан на српска машина за пишување“

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик по денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не...