Ознака: Бајден
Свет 06.12.23 | 08:52

Бајден со слаба поддршка од Американците, се навестува тесна изборна трка со Трамп

Популарноста на американскиот претседател Џо Бајден е речиси на најниско ниво од почетокот на неговиот мандат, што укажува на проблемите што го очекуваат на претседателските...

Свет 04.12.23 | 14:42

„Политико“: Арапи и муслимани во САД почнаа кампања против реизборот на Бајден

Зголемениот гнев меѓу Арапите и муслиманите во САД поради пристапот на Џо Бајден кон конфликтот меѓу Израел и Хамас може да ги загрози неговите шанси за реизбор, пишува...

Свет 20.11.23 | 15:22

Бајден го слави неговиот 81 роденден: Знам дека имам 198 години

Американскиот претседател Џо Бајден наполни 81 година, настан кој веројатно ќе го привлече вниманието на неговиот статус како најстариот човек кој некогаш раководел...

Свет 16.11.23 | 10:19

Бајден го нарече Си „диктатор“

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“ непосредно по нивната вчерашна средба во близина на Сан Франциско и само...

Свет 16.11.23 | 09:11

Бајден: Јасно му ставив до знаење на Израел дека окупацијата на Газа би била грешка

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека јасно му кажал на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека решението со две држави е единствениот начин да се стави...

Свет 13.11.23 | 09:50

Си и Бајден ќе разговараат за „глобалниот мир и развој“ на самитот во Сан Франциско

Кинескиот лидер Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден ќе разговараат за „глобалниот мир и развој“ на самитот оваа недела во Сан Франциско, соопшти денеска...

Свет 08.11.23 | 09:13

Бајден бара од Нетанјаху тридневна пауза во борбите – Сака напредок во ослободувањето на заложниците

Побарав од Бенјамин Нетанјаху тридневна пауза во непријателствата, изјави американскиот претседател Џо Бајден по телефонскиот разговор со израелскиот премиер. Бајден...

Свет 29.10.23 | 21:53

Бајден до Нетанјаху: Израел мора веднаш и значително да ја зголеми помошта за Газа

мериканскиот претседател Џо Бајден му рекол на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за време на нивниот телефонски разговор претходно денеска дека протокот на хуманитарна...

Свет 26.10.23 | 09:19

Поради Израел Бајден би можел да ги загуби гласовите на американските муслимани и Арапи

Американските Арапи и муслимани го критикуваат одговорот на претседателот Џо Бајден на војната меѓу Израел и Хамас, барајќи тој да стори повеќе за да ја спречи хуманитарната...

Свет 17.10.23 | 09:09

Бајден утре во посета на Израел

Американскиот претседател Џо Бајден в среда ќе пристигне во посета на Израел на разговори со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и јасно ќе стави до знаење дека...

Свет 10.10.23 | 22:31

Бајден: Нападот на Хамас врз Израел е „чин на чисто зло“

Американскиот претседател Џо Бајден ги осуди нападите на Хамас врз Израел извршени во саботата, нарекувајќи ги „чин на чисто зло“. Луѓето во Израел доживеале „чисто...

Свет 01.10.23 | 22:05

Бајден ги повика републиканците да престанат со закани за запирање на работата на Владата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика републиканските политичари да престанат да „играат“ со заканата од запирасње на работата на федералната влада, еден...

Свет 25.09.23 | 14:12

Трамп во водство против Бајден, младите повеќе го сакаат екс претседателот

Американците повеќе би сакале да го видат Доналд Трамп за претседател по изборите во 2024 година, отколку Џозеф Бајден, а растот на Трамп и брзиот пад на поддршката на...

Свет 22.09.23 | 09:03

Бајден до Зеленски: Храброста на Украинците го инспирираше светот

Американскиот претседател Џо Бајден, директно обраќајќи му се на својот украински колега Володимир Зеленски, ја пофали храброста на Украинците. Бајден, на почетокот...

Свет 17.09.23 | 19:25

Драма во САД: Маж со пиштол протестира пред семејната куќа на Џо Бајден

Маж со пиштол протестираше во неделата во родниот град на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер. Носеше портокалов заштитен елек и плакат со слогани...

Свет 12.09.23 | 11:33

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер ненадејно ја прекина прес-конференцијата на претседателот Џо Бајден во Ханој

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер ненадејно ја прекина прес-конференцијата на претседателот Џо Бајден во Ханој, Виетнам, која се одржа во неделата. Во еден...

Свет 11.08.23 | 11:11

Бајден ја нарече Кина „темпирана бомба“ поради економските проблеми

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека Кина е „темпирана бомба“, наведувајќи ги економските проблеми и стареењето на работната сила. „Кина е темпирана...

Свет 11.08.23 | 09:39

Бајден бара од Конгресот 24 милијарди долари за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден побара од Конгресот во четвртокот да одобри околу 40 милијарди долари дополнителни трошоци, вклучително и 24 милијарди долари за...

Свет 07.08.23 | 12:55

Бајден на турнеја низ Америка ќе ја промовира својата еколошка политика

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе отпатува во западниот дел на САД за да ја промовира својата еколошка политика, а прво ќе застане на едно од најспектакуларните...

Свет 07.07.23 | 10:43

„Вашингтон пост“: Бајден дозволи на Украина да и се испорачаат касетни бомби од резервите на Пентагон

Американскиот претседател Џо Бајден го одобри испраќањето американска касетна муниција во Украина, а повлекувањето на оружјето од залихите на американското Министерство...