Ознака: Бадник
Сервиси 30.12.20 | 09:02

Среда е неработен ден за православните граѓани

Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека 6 јануари 2021, ден пред Божиќ, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Неработниот ден...

Сервиси 24.12.20 | 10:33

За Католиците денеска е Бадник

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на...

Калеидоскоп 24.12.20 | 08:09

Денеска е Бадник за католичките и дел од православните верници во светот

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на раѓањето на Исус Христос...

Калеидоскоп 12.01.20 | 08:53

На Бадник му се појавил крвав крст на челото: Ненад на најголемите православни христијански празници има ваков белег

Ненад Пауновиќ од Панчево, Србија, тврди дека за време на големите православни празници на челото му се појавува крст кој крвари, а и лекарите и свештениците не знаат...

Македонија 07.01.20 | 17:07

Политичарите верни на традицијата: Паричката кај Пендаровски и Спасовски, во домот на Мицкоски кај сопругата

Македонските политичари верни на традицијата синоќа во своите домови ја барале паричката на Бадник со своите семејства. Во семејството Пендаровски, најсреќен бил токму...

Калеидоскоп 07.01.20 | 16:03

Лепче со паричка за Бадник или Василица?

Тра­ди­ци­о­нал­но, во Ма­ке­до­ни­ја се­мејс­тво­то се со­би­ра на ве­че­ра на Бад­ник. Се под­го­тву­ва бо­га­та тр­пе­за иск­лу­чи­тел­но со пос­на хра­на: пи­ту­ли­ци,...

Калеидоскоп 06.01.20 | 21:38

Зошто на Бадник треба да се јаде афион?

Многу обичаи за Бадник се пагански, а црквата подоцна им дала христијанско обележје. Обичаите околу Бадник ги наследивме од своите предци и уште ги одржуваме. Од верувањата...

Твитови 06.01.20 | 20:45

Пандов: Мене ми падна паричката, на Заев му падна Владата


Калеидоскоп 06.01.20 | 20:20

Вечерва пресечете главица кромид на 12 дела, ќе покаже што носи годината

Нашите предци на Бадник и Божиќ користеле кромид за да дознаат какво време ќе има во текот на целата година. На Бадник вечерта, главица кромид се сече на 12 дела. Во секој...

Македонија 06.01.20 | 19:53

Над 15 илјади деца дел од Бадниковите поворки низ Македонија

Над 15 илјади учесници имаше денеска во Бадниковите поворки, кои се одржаа во 40 градови и населени места низ земјава по повод Бадник, велат организаторите. На крајот...

Македонија 06.01.20 | 19:28

„Бог нека ја чува Македонија!“ – Мицкоски традиционално во „Св. Петар и Павле“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, традиционално, за Бадник и оваа година беше во црквата „Св. Петар и Павле“ во Ѓорче Петров. Од таму порача Бог дарува...

Двоглед 06.01.20 | 17:02

Бадниковото лепче кај Заеви и годинава ќе биде со две парички

Радост, бериќет, среќа и големо расположение – ова е сликата секоја година кај лицето В.З. од семејството на премиерот кое има таква среќа секоја година да добива по...

Скопје 06.01.20 | 13:12

Традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

Православните верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Традиционално скопското бадникување се одржа пред...

Калеидоскоп 06.01.20 | 09:09

Што не смее да недостасува на бадниковата трпеза?

На Бадниковата вечер традицијата е целото семејство да се собере на традиционална вечера. Но, зошто се јаде одреден тип на храна? Што претставува оваа храна? Што не смее...

Калеидоскоп 06.01.20 | 08:54

Денеска е Бадник, утре Божиќ

За верниците од христијанска вероисповед Божиќ е еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос. Христијанските...

Сервиси 05.01.20 | 22:28

Првиот гостин треба да биде дете, свеќата што се пали да е од чист восок

На Бадник, денот пред Божик започнува божикното славење. Рано наутро се зема бадниково гранче и се пали оган. Жените во куќите месат колачи и торти и ја подготвуваат...

Сервиси 03.01.20 | 11:24

Снег за Бадник

Денес и утре ќе се задржи претежно сончево време со услови за утринска магла по одделни котлини. Под влијание на студена воздушна маса во недела ќе има наоблачување...

Сервиси 31.12.19 | 10:57

Следат четири дена одмор

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани...

Сервиси 30.12.19 | 09:45

Првиот понеделник од 2020 година неработен

За граѓаните од православна вероисповед 6 јануари 2020 година (понеделник) ќе биде неработен ден, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Одлуката...

Калеидоскоп 24.12.19 | 13:48

Католиците вечерва чекаат Бадник, традициите зачувани со векови

Некои едвај го чекаат Божик, додека други не можат да ја дочекаат Нова година! Некако секогаш излегува дека поголема е радоста во исчекувањето, отколку во самиот настан....