Ознака: азил
Свет 04.06.21 | 10:34

УНХЦР ја искара Данска поради новиот закон за азил

Агенцијата за бегалци на ООН (УНХЦР) изрази силно спротивставување на законот усвоен од данскиот Парламент со кој треба да се дозволи процесирање на апликациите на...

Свет 22.02.21 | 13:05

Минатата година 6.500 албански граѓани побарале азил во земјите на ЕУ

Независно од ограничувањата и тешката година поради пандемијата со Ковид-19, албанските граѓани не се откажале од желбата да ја напуштат земјата и да побараат азил во...

Балкан 23.09.20 | 18:07

Албанија четврта во светот, прва во Европа по баратели на азил

Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место...

Балкан 25.06.20 | 13:38

Албанија го менува законот за азил

Албанија ги менува законот за барателите на азил на нејзина територија,со кој одговор на барањето треба да се даде во рок од десет дена. Проблематичната состојба создадена...

Балкан 06.03.20 | 21:50

Албанци најмногу бараат азил во ЕУ

Европската канцеларија за азил (ЕАСО) потврдува дека минатата година Албанија има најголем број на баратели на азил во однос на населението, рангирајќи се на прво место...

Балкан 01.03.20 | 15:40

Балканци навалете во Германија: Од денеска потребно ви е само да го знаете јазикот и пари додека најдете работа

Во Германија денеска стапува во сила новиот Закон за доселување на стручна работна сила, кој треба да го олесни пристигнувањето на квалификувани работници од земји...

Свет 13.02.20 | 10:21

Се намалува бројот на лица кои бараат азил во Австрија

Се намалува бројот на лица кои бараат азил во Австрија, односно минатата година поднесени се вкупно 12.511 барања, што е за 1.235 помалку споредбено со 2018 година. Во истиот...

Македонија 09.11.19 | 11:35

Една година политички прогон за Груевски

На денешен ден пред точно една година поранешниот македонски премиер Никола Груевски ја напушти Македонија како резултат на притисокот од политичкиот прогон и хајката...

Балкан 09.10.19 | 08:58

Албанците први по барања за азил во ЕУ

Желбата на Албанците да заминат од земјата е толку голема што ги помина и земјите што се во војна или во длабок граѓански конфликт, констатира весникот „Монитор“. Тоа...

Македонија 24.08.19 | 08:50

Шведска, Унгарија и Грција потврдија: Овие лица се жртви на политичкиот прогон во Македонија

Четири меѓународни потерници распишани од македонската полиција – три европски држави кои одбиваат да ги испорачаат бегалците, едно образложение – бегалците...

Калеидоскоп 07.02.19 | 19:42

Избегала од Дубаи и бара азил во Македонија: Нашите власти не и даваат!

Хинд Алболуки е 42 годишна жена, родена е во Дубаи, а веќе неколку недели е во центарот за странци во Гази Баба. Во Македонија бара азил, бидејќи, како што вели, има закани...

Македонија 10.12.18 | 19:09

Со одобрениот азил се потврдува тврдењето дека во Македонија има политички прогон

Поранешниот дипломат и долгогодишен професор по политички науки, Јован Донев, во коментар за „Економски Лидер“, го анализира писмото кое пред барањето на азил од страна...

Македонија 05.12.18 | 14:48

Спасовски разговараше со мене за оставка од морални причини

Македонија нека го памти, по арно или лошо, докажано или недокажано, вели премиерот Зоран Заев за својот претходник, Никола Груевски, кој избега во Унгарија како осуден...