Ознака: автобус
Црна хроника 22.02.22 | 18:43

„Метак транс“ чека извештај од германската полиција за изгорениот автобус

Транспортната компанија „Метак транс“ од виничкото село Градец, чиј автобус настрада во пожар во германскиот град Билефелд, го очекува извештајот од увидот на локалната...

Црна хроника 22.02.22 | 08:47

Македонски автобус намерно запален во Германија, сопственикот се сомнева на диви таксисти од Македонија

Автобус на македонскиот превозник „Метак транс“ во петокот вечерта целосно изгоре во подметнат пожар во германскиот град Билефелд, а сопственикот Станко Цонев се сомнева...

Македонија 13.02.22 | 08:07

Три години од тешката несреќа кај Ласкарци

13 февруари 2019 година е кобен ден за 51 патници на автобусот „Дурмо турс“ на релација Скопје-Гостивар. Околу 17 часот се преврте автобус во близина на село Ласкарци. Автобусот...

Скопје 28.01.22 | 16:12

Воведена ноќна линија од Транспортен центар до општина Илинден

Градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски, информира дека со ЈСП Скопје е договорено да се стави во функција ноќна линија од Транспортен центар до...

Балкан 12.01.22 | 10:48

Нова несреќа: Се преврте косовски автобус

Автобус на компанијата „Житиа Турс“, со косовски регистарски таблички, доцна синоќа се преврте во Србија.  Станува збор за линија што сообраќала на релација Приштина...

Скопје 06.01.22 | 18:58

ЈСП воведува дневен билет

ЈСП „Скопје“ воведува дневен билет за возење во автобусите од јавниот превоз. Билетот ќе чини 120 денари и со него ќе може да се вози цел ден. Овој билет ќе биде пуштен...

Црна хроника 19.12.21 | 21:21

Запленет автобус со фалсификат документација кој се движел од Скопје кон Истанбул

Денеска (19.12.2021) околу 17 часот на наплатната станица Миладиновци полициски службеници од Мобилната единица за компензаторни мерки при Одделот за гранични работи и миграции...

Балкан 14.12.21 | 09:39

Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија е при крај, се чекаат резултатите од вештачењата

Истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица е при крај. Се очекуваат само резултатите од вештачењата – судско-медицинска,...

Македонија 05.12.21 | 13:28

Стоилковски: 12 дена нема одговори за автобусот на смртта

12 дена нема никаков одговор, ниту одговорност, никаква реакција за трагедијата во којашто изгореа 45-мина како резултат на криминал и на корупција, истакна на денешната...

Македонија 02.12.21 | 20:28

Позната е причината за пожарот во автобусот со македонски туристи на „Струма“

Позната е причината за пожарот и локацијата на неговиот првичен извор во автобусот со македонски туристи на враќање од Истанбул, што се случи на автопатот Струма, изјавија...

Македонија 01.12.21 | 15:31

Мицкоски: Катастрофална е досегашната работа на институциите за расветлување на автобуската несреќа во Бугарија

Катастрофална, тоа сум го кажал, катастрофална, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа, како тој...

Македонија 29.11.21 | 20:23

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот на автобусот

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу, бил во еден од автобусите кои се враќале од Истанбул, како втор возач, но сите четири автобуси не возеле во конвој, туку разделени...

Балкан 29.11.21 | 19:16

Автобус се запали во Бугарија

Автобус со романска регистрација се запали меѓу Гурково и Пчелиново кај „Паса на Република“, дозна бугарската „НОВА“. Во автобусот бил само возачот. Никој не е повреден. Во...

Македонија 29.11.21 | 19:11

Телата на жртвите од автобуската несреќа ќе бидат пренесени во Скопје во четврток

По остварениот разговор со бугарскиот обвинител од Софија, одговорен за трагедијата од 23 ноември, Сарафов, сакам да ја информирам јавноста дека е донесена одлука за...

Свет 29.11.21 | 13:15

Ја навредуваше, па ја исфрли: Возач на градски автобус избрка жена без маска

Возач на автобус од јавниот градски превоз во Воронеж, Русија, е снимен како ѝ се заканува на жена која во автобусот одби да стави маска. Прво ја навредуваш и ѝ викаше,...

Црна хроника 28.11.21 | 09:33

Трае истрагата за големата трагедија: Материјалите предадени на бугарските обвинители, двајца од повредените хоспитализирани во Скопје

ДНК-профилите за идентификацијата на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната документација...

Македонија 27.11.21 | 13:42

Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо, тврди бугарска министерка

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот...

Македонија 26.11.21 | 16:43

Стар 14 години: Автобусот што изгоре бил произведен 2007 година

Министерот за внатрешни работи денеска откри дека автобусот на „Беса транс“ „Мерцедес“ бил произведен 2007 година, односно тој е стар 14 години. Спасовски рече дека...

Балкан 26.11.21 | 14:43

Се преврте автобус на патот кон Белград, има повредени патници

Утринава после 10 часот се случила сообраќајна несреќа на патот кај приградската населба Умка, во правец кон Белград, пренесуваат српските медиуми. Како што може да се...

Македонија 26.11.21 | 10:58

Вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи, во иднина регистарот на лиценци јавно да се објави, дел од барањата на ВМРО ДПМНЕ

Сосема свесно цели три дена, додека траеjа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика...