Ознака: австрија
Свет 16.02.21 | 08:33

Угостителските објекти, хотелите и културните институции во Австрија остануваат затворени до Велигден

Австриската Влада ја продолжи епидемиолошката мерка за заклучување на угостителски објекти, хотелите и културните институции до „околу Велигден“, соопшти синоќа...

Свет 15.02.21 | 10:03

Загуби од десетици милијарди евра, 30.000 фирми пред раб на стечај: Кризата ја силно ја погоди Австрија

Строгите карантински мерки во Австрија донесоа околу 30.000 компании на раб на егзистенцијата, само трговијата претрпе загуби од десет милијарди евра од прометот, додека...

Свет 12.02.21 | 20:04

Тирол е ново жариште во ЕУ: Провинцијата е со засилено обезбедување, влез и излез само со негативен тест

На административните граници на австриската провинција Тирол во моментов 1.200 полицајци и војници ги контролираат мерките за ограничување на движењето, со цел да се...

Свет 11.02.21 | 20:38

Германија ги затвора границите со Австрија и со Чешка поради мутации на коронавирусот

Германија в недела ќе ги затвори своите граници со Австрија и Чешка поради опасност од ширење на мутирани видови на коронавирусот, соопшти денеска германското Министерство...

Свет 08.02.21 | 09:54

Австрија ги засилува граничите контроли кон сите соседи

Австрија од утре ги засилува граничните контроли кон сите свои соседи, соопшти Министерството за внатрешни работи. Патувањата, според објавите, треба да бидат сведени...

Свет 04.02.21 | 12:41

Од 10 февруари заострен режим за влез во Австрија

Нов, построг режим на влез во Австрија ќе стапи во сила од 10 февруари, што првенствено има за цел да спречи „увоз“ на новите мутации на коронавирусот. Главната новина...

Свет 31.01.21 | 17:52

(ВО ЖИВО) Масовни протести во Виена против анти-корона мерките

Во Виена се одржуваат масовни прoтести против огрaничувачките мерки воведени за спречување на ширењето на корона вирусот. Виенската полиција зaбрани 15 од 17 демонстрации...

Свет 29.01.21 | 14:56

Во експлозија во зграда шест лица повредени, едно се смета за исчезнато

Во експлозија што се случи утрово во зграда во Лангенцерсдорф, близу Виена, повредени се шест лица, а едно се води како исчезнато. Портпаролот на противпожарната служба...

Свет 22.01.21 | 08:40

Австриски војници сексуално злоставувале жени при тестирање за корона

Австрија ја тресе голем скандал откако во јавноста се појавија обвиненија дека војници сексуално злоставувале жени при масовното тестирање за корона вирусот во градот...

Свет 21.01.21 | 17:47

Се заоструваат мерките: Задолжителна маска FFP2 и растојание од два метра

Австрискиот Парламент попладнево усвои нова уредба на министерот за здравство, Рудолф Аншобер, со која се продолжуваат и се заоструваат мерките за заклучување и заштита. Указот...

Свет 21.01.21 | 14:37

Австријците во просек годишно фрлаат по 60 килограми храни по човек

Граѓаните на Австрија, во просек по човек во ѓубре фрлаат по 60 килограми храна годишно. Истражување на Иницијатива против расфрлање храна, покажува дека во Австрија...

Свет 20.01.21 | 13:46

Курц им се налути на локалните градоначалници: Се вакцинирале преку ред, пред старите и медицинските лица

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача дека е многу лут и разочаран поради тоа што голем број градоначалници во различни региони на Австрија, кои иако не беа на...

Свет 18.01.21 | 15:10

Ново „затворање“ во Австрија, Владата бара поголемо растојание меѓу луѓето и одреден тип маски

Австриските власти по третпат го продолжија целосното затворање на земјата, кое ќе важи до 7 февруари 2021 година, соопшти Министерството за надворешни работи. Воведени...

Свет 17.01.21 | 14:32

Приведени 23 демонстранти во Виена: Немири на протест против корона мерките

Австриската полиција уапсила 23 лица и поднела кривични пријави против повеќе од 300 демонстранти кои во Виена протестираа против мерките против ширењето на корона вирусот. Полицијата...

Свет 17.01.21 | 10:49

И Австрија го продолжи целосниот карантин

Австриската влада доцна синоќа донесе одлука за продолжување на целосниот карантин до 7 февруари, како дел од мерките против ширење на коронавирусот. Затворањето, кое...

Свет 14.01.21 | 21:56

Австрија: Во театар и болница само со негативен ПЦР тест

Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои...

Свет 12.01.21 | 23:59

Британци предизвикале ново жариште на корона во австриски ски центар

Алпската провинција Тирол, каде досега беше најлошото жариште со ски-центарот Ишгл, објави дека е регистрирано жариште на нов, дури и позаразен вид на вирусот во градот...

Свет 12.01.21 | 12:31

Од петок задолжителна онлајн регистрација пред влегување во Австрија

Од петок на австриските граници ќе се применува уште построг режим на влез. Соодветната уредба ќе биде донесена деновиве, а министерот за надворешни работи, Александар...

Свет 12.01.21 | 11:24

Австриец казнет со 1.000 евра: Му се заканувал на Курц со смрт

Четириесет и петгодишен Австриец е осуден на парична казна од 1.000 евра поради тоа што му се заканувал на канцеларот Себастијан Курц на социјалните мрежи. Пред судот...

Свет 10.01.21 | 11:12

Важно за сите кои патуваат во Австрија: Донесена е нова одлука, поинакви правила на граница

Австрија останува заклучена до 24 јануари, а се најавува дека режимот за влез во земјата ќе биде дополнително продолжен. Австриската влада, кога ги воведе мерките на...