Ознака: АВМУ
Македонија 26.09.19 | 10:16

АВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира...

Македонија 24.08.19 | 22:42

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување....

Македонија 13.08.19 | 22:22

АВМУ побара од премиерот да се воздржи од дискредитирање, етикетирање и дискриминирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет” која е проблематична...

Македонија 31.07.19 | 11:16

АВМУ: Македонските медиуми лани работеле со загуба

Финансиските резултати од работењето на јавниот радиодифузен сервис и на комерцијалните телевизии и радија за минатата година покажуваат дека македонските медиуми...

Македонија 22.07.19 | 11:16

АВМУ му одговори на МВР за демантот: Проверуваме дали на Боки 13 му било доделено обезбедување

Од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги одговорија на демантот што Министерството за внатрешни работи го испрати откако директорот на Агенцијата,...

Македонија 02.07.19 | 15:32

АВМУ: Заканите за тужби се директен притисок врз медиумите

Во врска со изјавата на генералниот секретар на Владата Драги Рашковски дадена на денешната прес-конференција дека ќе покрене тужби против новинари и медиуми, Агенцијата...

Македонија 05.06.19 | 13:48

Нема слобода на медиуми кога новинари работат како советници на премиерот

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека двојниот ангажманот на вработени новинари во телевизии како советници кај премиерот, претставува пречка...

Македонија 18.04.19 | 14:01

АВМУ со реакција за нападот врз екипата на ТВ 21

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува нападoт врз новинарот и снимателот на ТВ21 во Арачиново, пред и во зградата на општината. Медиумите работат...

Македонија 15.04.19 | 14:28

АВМУ: На полноќ завршува објавувањето анкети, изборниот молк почнува на 20 април

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека денеска е крајниот рок за објавување резултати од испитувањето на јавното мислење. Согласно...

Македонија 10.04.19 | 11:28

АВМУ: Владата не ги почитува препораките на Брисел за независноста на регулаторот за медиуми

Агенцијата е непријатно изненадена од вчерашната одлука на Владата, да даде негативно мислење за Регулаторната стратегија за развој на аудио и аудиовизуелната дејност...

Македонија 29.03.19 | 13:15

АВМУ усвои Упатство за спроведување на Изборниот законик за време на кампањата

Упатство за начинот на спроведување на одредбите од Изборниот законик за време на кампањата за претседателските избори и за локалните избори во Дебар, Ново Село и Охрид...

Македонија 05.03.19 | 10:29

АВМУ: Новинари да не учествуваат во предизборни активности

Агенцијата вчера му укажа на јавниот радиодифузен сервис дека нужно мора да води сметка сите вработени кои се ангажирани во подготвување на програмите да ја почитуваат...

Македонија 28.02.19 | 13:58

Насер го постави Младен во ЗНМ, Младен го постави Насер во АВМУ

Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија, на чело со претседателот Младен Чадиковски го избраа поранешниот претседател на тоа здружение Насер Селмани...

Македонија 14.02.19 | 10:07

АВМУ: Во наредните денови препорачливо е да не се емитува програма од жанрот комедија

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги повикува радиодифузерите да ја прилагодат програмата, така што музиката ќе биде од жанрови соодветни...