Ознака: АВМУ
Македонија 22.04.24 | 13:16

АВМУ: Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, нема вести ни за Парламентарните избори

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) потсетува дека денеска завршува изборната кампања за првиот круг од Претседателските избори 2024 година,...

Македонија 09.04.24 | 18:51

АВМУ: Да не се емитуваат спотовите на Пендаровски и на Османи, затоа што во нив има малолетници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) соопшти дека со мониторингот на изборното медиумско претставување за Претседателските избори 2024 година,...

Црна хроника 07.04.24 | 21:27

АВМУ го повика МВР да го расчисти случајот со Фуркан Салиу и ги повика партиите да не го користат за политички поени

Во врска со случајот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го повикува Министерството за внатрешни работи веднаш,...

Македонија 04.03.24 | 11:29

АВМУ: Осуда за говорот на претседателот на Левица Апасиев на „Фејсбук“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува „крајно вулгарниот и недоличен говор во објавата на претседателот на политичката партија Левица Димитар...

Македонија 27.02.24 | 22:03

Андоновски: Апсурд е дека државата се тужи самата себе

На гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, Дополнителниот заменик на министерот за информатичко општество и администрација, Стефан Андоновски...

Македонија 21.02.24 | 16:22

Политичарите да покажат почитување на новинарите: АВМУ ја осуди изјавата на лидерот на СДСМ, Ковачевски

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) најостро ја осудува изјавата на претседателот на политичката партија СДСМ, Димитар Ковачевски со која обвини...

Македонија 21.02.24 | 09:49

АВМУ со осуда за изјавата на Ковачевски

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) најостро ја осудува изјавата на претседателот на политичката партија СДСМ, Димитар Ковачевски со која обвини...

Македонија 15.02.24 | 13:33

Радиодифузерите да го почитуваат изборниот законик

Со распишување на Претседателските и Парламентарните избори, закажани за 24 април односно 8 мај 2024 година, стапија на сила одредбите од Изборниот законик. Со ова започнува...

Македонија 29.01.24 | 18:06

АВМУ да ја повлече донацијата од 5 милиони денари за ИРЛ и да ја додели во транспарентна постапка, реагира Здружението Онлајнмедиа.мк

По одлуката на Советот на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) да ѝ додели 5 милиони денари на непрофитната медиумска организација Истражувачка репортерска...

Македонија 29.01.24 | 17:24

Без јавен повик, АВМУ донирал 80.000 евра државни пари за ИРЛ

Непрофитната медиумска организација Истражувачка репортерска лабораторија (ИРЛ) доби 5 милиони денари од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ),...

Македонија 25.01.24 | 14:27

АВМУ со остра осуда за вчерашниот напад врз телевизиската екипа на Алсат-М

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува вчерашниот инцидент во Општина Чашка во кој телевизиската екипа на Алсат-М беше спречена да...

Македонија 15.01.24 | 14:29

АВМУ поднесе тужба против МИОА

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поднесе тужба против Министерството за администрација и информатичко општество затоа што подолг временски период...

Македонија 12.11.23 | 11:27

АВМУ: Слободата на изразување е уставно гарантирана категорија и е неприкосновена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги соопшти дека слободата на изразување е уставно гарантирана категорија и како таква е неприкосновена, со што, како...

Македонија 20.08.23 | 11:58

АВМУ со осуда на навредите и дисквалификациите од страна на компанијата „Брако“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ги осудува изнесените навреди и дисквалификации од страна на компанијата ,„Брако”, упатени кон новинарите...

Македонија 10.05.23 | 13:14

АВМУ: Медиумите професионално и етички да известуваат за трагични настани, особено ако се вклучени малолетници

Имајќи ги предвид неодамнешните случувања во Србија, како и претставките кои македонските граѓани ги упатуваат за начинот на информирање, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни...

Македонија 03.03.23 | 16:10

Немарна грешка е што беше пуштена серија со бугарски превод, велат од „Телеком“ откако граѓани бесно реагираа

Изреволтирани граѓани кои го следеа каналот „Пикбокс“ преку мрежата на „Телеком“ вчера реагираа на социјалните мрежи дека серијата „Валандер“ беше пуштена со бугарски...

Македонија 17.02.23 | 13:35

АВМУ го поддржа протестниот марш за одбрана на новинарското достоинство

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го поддржа и се приклучи кон протестниот марш на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Здружението...

Македонија 14.02.23 | 10:25

АВМУ со осуда на однесувањето на Апасиев кон новинарот Златев

Во врска со недоличните зборови на пратеникот Димитар Апасиев упатени кон новинарот Љупчо Златев на социјалната мрежа „Фејсбук“, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни...

Македонија 12.02.23 | 22:05

АВМУ: Радиодифузерите утре да ја прилагодат програмата со денот на жалост

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги повикува радиодифузерите утре соодветно да ја прилагодат програмата и да емитуваат содржини кои по...

Македонија 06.02.23 | 21:21

АВМУ ќе донира милион денари помош за Турција

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ќе додели финансиска помош – донација во висина од еден милион денари за санирање на последиците од земјотресот...