Ознака: Авганистан
Вести 09.10.21 | 19:01

Талибански лидер: Етничките малцинства се застапени во владата, а жените ќе бидат „додадени подоцна“

Во ексклузивното интервју за Ал Џезира, талибанскиот лидер Сухаил Шахин порача дека меѓународната заедница мора да ги почитува желбите на авганистанскиот народ. Талибанскиот...

Свет 08.10.21 | 22:07

Еврокомесарката за внатрешни работи предупредува на закани од миграцијата од Авганистан

Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон, повика посериозно да се сфатат безбедносните закани што можат да произлезат од миграцијата од Авганистан. Според...

Свет 08.10.21 | 21:52

Талибанците уапсиле седум терористи од Исламската држава

Седуммина милитанти на Исламската држава се приведени во Авганистан поради подготовка на напади во провинцијата Хост. Талибанските борци приведоа седум борци на ИД...

Свет 08.10.21 | 19:13

Исламска држава се пофали дека го извршила нападот врз џамијата во Авганистан

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, соопшти...

Скопје 08.10.21 | 11:21

Затворен булевар за Авганистанците да шопингуваат во „Ситимол“

Булеварот „МАНАПО“ утрово со полициски автомобили беше блокиран, за два автобуса со бегалците од Авганистан кои престојуваат во Македонија, безбедно да стигнат до...

Свет 08.10.21 | 10:12

Десет примери за „измами и злоупотреби“: Стотици милијарди американски пари проневерени во Авганистан

Авиони од половина милијарда долари кои летаа околу една година. Огромен хотел за 85 милиони долари, кој никогаш не беше отворен и е во мизерна состојба. Маскирни униформи...

Свет 07.10.21 | 08:10

Ќе пропаднат 1,6 милиони вакцини: Во Авганстан никој не сака да се вакцинира

Околу 1,6 милиони дози на вакцини против коронавирус во Авганистан мора да се искористат што е можно побрзо, затоа што наскоро им истекува рокот, соопшти Светската здравствена...

Македонија 06.10.21 | 17:39

Бегалците од Авганистан на прошетка и шопинг во трговски центар

Бегалците од Авганистан денес беа на шопинг во трговскиот центар, натоварени со кеси. По два часа пазарење, на излезот чекале да се собере целата група, за потоа со полициска...

Македонија 05.10.21 | 16:24

Пристигнаа уште 97 граѓани од Авганистан

На Меѓународниот аеродром Скопје денеска пристигнаа 97 граѓани од Авганистан кои се активисти на Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ). Тие...

Свет 04.10.21 | 23:08

Талибанските сили уништиле ќелија на Исис на северот од Кабул

Талибанските владини сили уништиле ќелија на Исламската држава на северот од Кабул во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град...

Свет 01.10.21 | 14:24

Во Авганистан приведени вкупно 32 новинари, а затворени 153 медиуми

Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ (Human Rights Watch) денеска соопшти дека од средината на август, талибанците во Авганистан привеле најмалку...

Свет 30.09.21 | 11:37

Со истрели во воздух талибанците прекинаа протест на шест Авганистанки кои бараа право на образование

Со истрели во воздух талибанците го прекинале протестот на шест млади Авганистанки, кои бараат да им се почитува правото на образование. Девојките пред авганистанското...

Свет 29.09.21 | 13:53

Талибанците открија тајни складишта за оружје што Американците ги оставиле за случај да се вратат во Авганистан

Талибанците пронашле две тајни складишта за оружје, кои американските сили ги сокриле и напуштиле. Овие складишта имале за цел во случај американската војска да се...

Свет 25.09.21 | 20:44

Лавров: Не се размислува за меѓународно признавање на талибанците и нивната влада

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, порача дека во моментов не се размислува за меѓународно признавање на талибанците и нивната власт во Авганистан. Прашањето...

Свет 25.09.21 | 11:41

Талибанците во Авганистан повторно ги воведуваат казните со отсекување раце и јавните посрамувања

Еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на Талибанците во Авганистан кон крајот...

Македонија 24.09.21 | 08:14

Амбасадорот Звекиќ: Владата прими бегалци од Авганистан за да му се додвори на НАТО

Одлуката на Владата да прими бегалци од Авганистан е политичка и нема врска со капацитетите на земјата, сигурен е амбасадорот Угљеша Звекиќ, кој деновиве беше во Скопје...

Свет 23.09.21 | 15:22

Талибанците ги отфрлаат условите на меѓународната заедница за признавање на нивната влада

Новиот заменик министер за информации и култура на Авганистан, Забихула Муџахид, порача дека условите под кои меѓународната заедница е подготвена да ја признае новата...

Вести 22.09.21 | 12:47

Обединетите Нации ќе издвојат 45 милиони долари за спасување на здравствениот систем на Авганистан

Раководителот на организацијата на ОН за укажување хуманитарна помош соопшти дека светската организација ќе издвои 45 милиони долари итни средства за да спречи колапс...

Свет 21.09.21 | 10:15

Талибанците ја комплетираа Владата, нема ниту една жена

Талибанците назначија нови министри со што го комплетираа формирањето влада. Во новата Влада нема ниту една жена. Процесот на формирање ново државно раководство во...

Свет 19.09.21 | 13:25

Taлибанците се изјаснија: Не сме терористи

Портпаролот на Талибанците во северниот авганистански град Кундуз ја повика меѓународната заедница да ја засили помошта за земјата, нагласувајќи дека исламистичките...