Ознака: Авганистан
Здравје 26.02.24 | 10:22

Авганистан почна масовна кампања за вакцинација против детска парализа

Во Авганистан денеска почна нова кампања за вакцинација против детска парализа, чија цел е заштита на околу 7,6 милиони деца на возраст под пет години, соопшти авганистанското...

Свет 25.02.24 | 20:39

Талибанците им забранија на медиумите да примаат повици од девојки во програма

Талибанската полиција во источната авганистанска провинција Хост им забрани на локалните радио и телевизиски канали да примаат телефонски повици од девојчиња, наведувајќи...

Свет 28.01.24 | 17:49

Кобен викенд во Авганистан: Најмалку 33 лица загинаа, а 16 се повредени во одвоени сообраќајни несреќи

Најмалку 33 лица загинаа, а 16 се повредени во одвоени сообраќајни несреќи во источен Авганистан, соопштија денеска локалните власти. Во областа Сораби во провинцијата...

Свет 22.01.24 | 11:32

Пристигна дрогата „Франкештајн“, пресушија залихите на хероин од Авганистан

Новиот тип на дрога, наречен нитазен или „франкенштајн“ се повеќе станува причина за загриженост Овие лекови, кои се создадени да ги имитираат ефектите на опиоидите...

Свет 11.01.24 | 13:58

Земјотрес од 6,3 степени според Рихтер го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Авганистан, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот бил во планинскиот...

Свет 06.11.23 | 10:58

И дрогата не е тоа што беше: Падна производството на афион во Авганистан

Во извештајот на Обединетите нации се вели дека производството на афион на опиум во Авганистан е значително намалено откако талибанските власти го забранија одгледувањето...

Свет 11.10.23 | 09:01

Дополнителен удар по илјадниците загинати: Нов земјотрес со јачина од 6,3 степени во Авганистан

Нов силен земјотрес утрово го погоди западниот дел на Авганистан. Неделава во серија земјотреси во земјата загинаа повеќе од 2.400 луѓе, а многу села беа срамнети со земја. Новиот...

Свет 08.10.23 | 21:28

Трка со времето во Авганистан по силниот земјотрес, бројот на жртви надмина 2.400

Спасувачките тимови во Авганистан работат деноноќно за да извлечат луѓе од урнатините по силниот земјотрес што го погоди западниот дел на земјата и усмрти најмалку...

Свет 08.10.23 | 13:33

Околу 2.000 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди западен Авганистан

– Околу 2.000 луѓе загинаа во неколку вчерашни силни земјотреси што го погодија западен Авганистан, изјави денеска портпаролот на владата на талибанците, Абдул Вахид...

Свет 08.10.23 | 09:30

Осум силни земјотреси го погодија Авганистан

Oколу 2.000 луѓе загинале во серија силни земјотреси што го погодија западен Авганистан. Како што соопшти портпаролот на владата на талибанците, Абдул Вахид Рајан за Германската...

Свет 07.10.23 | 11:25

Силен земјотрес во Авганистан

Во Авганистан е регистриран земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот бил на 48 километри северозападно од градот Херат, каде што живеат...

Свет 28.08.23 | 14:29

Забранет влез за жени во национален парк во Авганистан: „Жените не мора да одат во разгледување на градот“

Талибанците им забранија на жените да го посетуваат еден од најпопуларните национални паркови во Авганистан поради поплаки дека женските посетители не го носат правилно...

Вести 18.08.23 | 21:50

Жените во Авганистан немаат вредност ако им се гледа лицето!

Портпаролот на талибанското Министерство за ширење доблест и спречување пороците рече дека жените губат вредност ако мажите можат да ги видат нивните лица во јавност,...

Свет 25.07.23 | 17:40

Во Авганистан заврши рокот за самостојно затворање на салоните за убавина

Талибанците објавија дека од денеска мора да бидат затворени сите салони за убавина бидејќи истече едномесечниот рок што им беше оставен на сопствениците сами да го...

Свет 25.06.23 | 17:59

Талибански лидер: На жените во Авганистан им се обезбедува просперитетен живот според правилата на шеријатот

Врховниот водач на талибанците Хибатула Ахунџада денеска објави порака во која тврди дека неговата влада ги презела неопходните чекори за подобрување на животот на...

Свет 10.04.23 | 23:01

ОН: Итно се потребни 800 милиони долари за да се спаси Авганистан од глад

Светската програма за храна на ОН (WFP) денеска објави дека итно ѝ се потребни 800 милиони долари за помош на Авганистан во следните шест месеци бидејќи таа земја е во најголема...

Свет 06.04.23 | 09:19

На Авганистанките им е забрането да работат во ОН, нивните колеги остануваат дома во знак на солидарност

Мажите од Авганистан кои работат за Обединетите нации во Кабул ќе останат дома во знак на солидарност со своите колешки, откако талибанците им забранија на Авганистанките...

Свет 21.03.23 | 19:17

Земјотрес од 6,7 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Авганистан. Земјотресот се случил во регионот Хиндукуш на длабочина од 186 километри, а освен...

Свет 12.03.23 | 10:32

Конгресот почна истрага против Бајден поради хаотичното повлекувањето на САД од Авганистан

Републиканското мнозинство во Претставничкиот дом на САД почна истрага за одлуката на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден да се повлече од...

Свет 26.01.23 | 15:22

Повеќе од 160 луѓе починаа од студ овој месец во Авганистан

Повеќе од 160 луѓе починаа од студ овој месец во Авганистан, каде зимата е најтешка во повеќе од една деценија, соопштија денес талибанските власти. Портпаролот на авганистанското...