Ознака: атина
Балкан 07.03.20 | 16:20

Со фалсификувани пасоши и преправени во ракометари, 12 бегалци од Сирија сакале да заминат од Атина за Цирих

Со фалсификувани пасоши, со исти тренерки и торби, 12 лица, преправени во ракометен тим, сакале од атинскиот аеродром да патуваат во европска земја, но биле уапсени од...

Балкан 09.02.20 | 09:45

Недостиг од медицински маски во Атина поради корона вирусот, за 300 отсто е зголемена цената на маските

Стравот и превенцијата од сезонскиот грип, а пред сѐ од коронавирусот, ги наполнија аптеките во Атина, со резултат да постои недостиг на медицински маски. Ги купуваат...

Балкан 05.02.20 | 09:49

Нови мерки на аеродромот во Атина за коронавирусот

Мерење на температурата со инфраред термометри на патниците и членовите на екипажот од одредени летови; информирање на патниците преку постери поставени на аеродромот...

Балкан 24.01.20 | 12:06

Заплена на над еден тон дрога скриена во урми

Скриен во пакувања урми, спакувани во кутии, грчката полиција во товарен брод на атинското пристаниште Пиреа, откри и заплени над еден тон преработен канабис. Товарниот...

Балкан 22.01.20 | 09:27

Aтина гори: Трета ноќ по ред се палат возила, синоќа опожарени 18

Во периодот меѓу 1 и 3 часот по полноќ, непознати сторители во неколку различни населби во Атина запалиле 18 паркирани возила, а ова е трета ноќ по ред со идентични инциденти,...

Балкан 22.01.20 | 08:47

Срби ги убиле „Шкаљарците“?

Грчката полиција е на добар пат да ги открие убијците на водачите на „Шкаљарскииот“ клан.Тие се сомневаат дека дошле од Србија и оти неколку денови престојувале во...

Балкан 20.01.20 | 10:18

Престрелка низ улиците на Атина: Убиени црногорски мафијаши

Во ресторан во Атина синоќа беа убиени лидерите на црногорски криминален шкаљарски клан Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ, јавуваат српските медиуми. Во пукањето во...

Балкан 19.01.20 | 23:45

Вечерва убиени водачите на црногорскиот Шкаљарски клан во Атина

Во ресторан во главниот грчки град вечерва се убиени двајца државјани на Црна Гора, водачите на таканаречениот Шкаљарски клан. Станува збор за 43-годишниот Стеван Стаматовиќ...

Балкан 30.12.19 | 18:11

Проблеми со снегот во Атина, прекинат сообраќај, полицијата апелира внимателно да се вози

Поради силните врнежи од снег, со одлука на полицијата, попладнево е затворен дел од автопатот Атина – Ламиа за сите возила во двата правца, јави дописничката на МИА...

Балкан 05.12.19 | 13:20

Гори хотел во Атина

Голем пожар попладнево избувна во хотел во Атина. Како што пренесува „Катимерини“, пожарникарските екипи досега успеале да евакуираат пет лица, но се верува дека во...

Балкан 17.11.19 | 22:05

Уапсени најмалку шест лица во акција на грчката полиција во атинската населба Ексархија

Најмалку шест лица се уапсени во атинската населба Ексархија што важи за собиралиште на анархисти, во акција на полицијата за спречување инциденти во рамки на одбележувањето...

Балкан 17.11.19 | 08:21

Атина мириса на барут: Под силни безбедносни мерки се одржува годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Над 5000 полицајци, дронови и хеликоптер денеска ќе се грижат за безбедност во Атина, во обид да се спречат инциденти за време на одбележување на годишнината од студентскиот...

Балкан 13.11.19 | 09:34

Политички и студентски реакции поради инцидентот во Економскиот факултет во Атина

Инцидентот и судирот меѓу полицијата и група млади лица што вчера се случи во дворот на Економскиот факултет во Атина, беше причина за остри критики, обвинувања и конфронтација...

Балкан 08.11.19 | 11:12

Повредени тројца полицајци и уапсено едно лица во инцидент во Атина

Со молотови коктели и камења, група непознати лица нападнале единица на специјалната грчка полиција, како и полицајци од единицата со мотори, при што повредени се тројца...

Балкан 04.11.19 | 10:14

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот и да спречи развој на настаните, особено...

Балкан 28.10.19 | 15:00

Павлопулос: Самоволието на Турција нема да помине

Од воената парада во Солун за одбележување на националниот празник на Грција, денот „Охи“ (Не), грчкиот претседател упати остра порака до Турција дека самоволието нема...

Балкан 17.10.19 | 13:34

Протести во Солун и Атина, уапсени 12 лица

Дванаесет лица беа уапсени денес во Солун на протестите организирани против турската интервенција во Сирија. Протестите се организирани на местото каде што се наоѓа...

Балкан 01.10.19 | 10:07

Од Лезбос во Атина пренесени 215 бегалци и мигранти

Рано утрово на атинското пристаниште Пиреас, пристигнаа 215 бегалци и мигранти од островот Лезбос, кои ќе бидат распределени во прифатни центри во областа Атика и на...

Балкан 30.09.19 | 09:54

По инциденти во прифатниот центар на Лезбос, утрово ситуацијата е мирна

По вчерашните два пожари и инциденти во прифатниот центар за бегалци и мигранти Мориа на грчкиот остров Лезбос во кој животот го загубија жена и дете, а 17 лица беа полесно...

Балкан 13.09.19 | 18:53

Жена уапсена со повеќе од 400 туѓи документи

Романска државјанка на 49-годишна возраст е уапсена денеска на атинскиот Меѓународен аеродром „Елефтерос Венизелос“, откако кај неа биле пронајдени стотици пасоши...