Ознака: атина
Економија 10.05.21 | 10:49

Почнува Делфи економскиот форум во Атина, ќе учествуваат Заев, Димитров и Нуредини

Со над 1.000 учесници од 42 земји, меѓу кои и од Македонија, со 372 сесии на различни теми, од денеска до 15 мај во Атина ќе се одржи шестиот Делфи економски форум, кој оваа година,...

Балкан 27.04.21 | 12:01

Граѓаните на Атина ако сакаат во црква за Велигден ќе се тестираат со брзи тестови за ковид-19

Во грчките цркви ќе се спроведува брзо тестирање за ковид-19 за сите оние кои сакаат да присуствуваат на богослужбите. Грците иако го имаат прифатено грегоријанскиот...

Балкан 23.04.21 | 11:06

Канабисот од Атина кој требаше да тргне за Македонија бил спакуван во машини за правење мафини

Шверцерите навистина имале добар план за превезување на дрогата од Атина преку Македонија до Словачка. Во  товарниот брод што од Либан се укотовил на пристаништето...

Балкан 23.04.21 | 10:30

Дрогата фатена од ДЕА на пристаништето во Атина требало да влезе во Македонија со воз?

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, а пријавил дека пренесува индустриски машини за правење колачи (cupcakes), биле откриени четири...

Балкан 12.04.21 | 11:32

Професионлаци на мотор: Грчката полиција испитува видео од убијците на новинарот Карајваз

Грчкaтa полиција испитува видео од безбедносни камери, на кое се снимени лицата кои во петокот напладне, со десет куршуми, пред неговиот дом, го убија истражувачкиот...

Балкан 09.04.21 | 10:28

Пациент убил друг пациент во ковид-одделот на атинската болница

Пациент кој се лекувал од ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение дека убил друг пациент, откако го исклучил од респиратор. Полицијата соопшти дека осомничениот,...

Балкан 08.04.21 | 19:40

Уапсен пациент во атинската болница: Осомничен е за убиство на друг пациент откако го исклучил од респиратор

Човек што се лекувал од Ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение за убиство на друг пациент откога го исклучил од респиратор, соопшти денеска грчката полиција. Полицијата...

Балкан 29.03.21 | 13:37

Се преправале дека се романски одбојкари: Сиријци се обиделе нелегално да летаат од Атина кон Виена

Девет странски државјани се уапсени на аеродромот во Атина со фалсификувани патни исправи, преправени во одбојкарски тим, со исти тренерки и ранци. Уапсените се обиделе...

Балкан 22.03.21 | 10:56

Грција мобилизира 206 приватни лекари во борбата против коронавирусот

Откако многу мал број приватни лекари доброволно се пријавија да го зајакнат националниот здравствен систем во Грција и да помогнат во битката со Ковид-19, Министерството...

Балкан 09.03.21 | 19:37

Сериозни инциденти во атинска населба на протестот против полициското насилство

Сериозни инциденти се случија вечерва во атинската населба Неа Смирни за време на протестот против полициското насилство, кога маскирани лица ја нападна полицијата...

Балкан 04.03.21 | 14:31

Во контејнер со банани пронајдени 100 килограми кокаин во Атина

На атинското пристаниште Пиреас, во внатрешноста на контејнер полн со банани биле откриени и запленети 100 килограми кокаин, распределен во 90 пакувања, објавија грчките...

Балкан 24.02.21 | 15:49

Мицотакис најави продолжување на карантинот во Атина

Продолжување на строгиот карантин во областа Атика, поширокиот регион на Атина, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од денешната владина седница...

Балкан 19.02.21 | 10:03

Околу 3.500 домаќинства во северното предградие на Атина веќе четврти ден се без струја

Околу 3.500 домаќинства од седум населби во северното предградие на областа Атика, поширокиот регион на Атина, сѐ уште се без електрична енергија поради снежната бура...

Балкан 11.02.21 | 12:47

Се затвораат продавниците, фризерските и козметичките салони, берберниците: Атина во строг карантин до крајот на февруари

Од шест часот утринава стапија во сила новите рестрикции во областа Атика, поширокиот регион на Атина. Со новите мерки се воведува 17-дневен строгиот карантин, што завчера...

Балкан 10.02.21 | 15:28

Солзавец и шок бомби за студентите во Атина кои протестираат поради нацрт-закон за високо образование

Полицијата во Атина употреби солзавец во обид да ги растера студентите кои протестираат во главниот град на Грција поради нацрт законот за образование. За време на...

Балкан 09.02.21 | 20:15

Атина ставена во строг карантин до 28 февруари

Од задутре, четврток, до 28 февруари ќе има зголемени рестриктивни мерки во Атика, поширокиот регион на Атина. Тоа значи дека се затвора секаков вид малопродажба, а сите...

Балкан 06.02.21 | 20:41

Вака изгледа Атина за време на полицискиот час

Улици со драстично намален сообраќај, празни плоштади и зголемени полициски контроли, е сликата вечерва во грчката престолнина, кусо по почетокот на полицискот час...

Балкан 16.01.21 | 15:09

Во Грција започна вакцинација на граѓаните постари од 85 години

Со граѓаните кои се над 85-годишна возраст во Грција денеска започна вакцинацијата на населението, а паралелно, во тек е и процесот на вакцинација на здравствените работници...

Балкан 16.11.20 | 12:40

Статуа на Хермес од пред новата ера пронајдена во канализацијата во Атина

Дел од статуетка на богот Хермес, во добра и прилично соочувана состојба, е пронајдена во центарот на Атина при работа во канализацијата. Во известувањето на грчкото...

Кошарка 07.11.20 | 21:55

Сопругата на кошаркарот Немања Недовиќ ја освои Атина

Новиот кошаркар на Панатинаикос, Немања Недовиќ стана актуелен за јавноста во Атина не само поради своите одлични игри туку и поради убавата сопруга Мина. Недовиќ и...