Ознака: Арсовска
Македонија 30.11.23 | 12:58

Стоилковски: 1.5 милиони денари затезни камати и судски трошоци ќе плаќа ЈСП затоа што Данела Арсовска не го признаваше долгот кон приватните превозници

Заради ненавремени исплати и заради негирање на постоечки долг од 1.5 милиони евра од страна на Данела Арсовска, 1.5 милиони денари ќе треба да се исплати од страна на ЈСП...

Скопје 19.07.23 | 21:19

За Арсовска ДКСК се занимава со тривијалности

Жалиме што Државната комисија за спречување на корупција наместо да се занимава со она што е нивна надлежност и да констатира корупција, тие се занимаваат со тривијалности...

Скопје 19.07.23 | 16:54

ДКСК: Арсовска незаконски го именувала Драган Илиевски за в.д директор на Зоолошката градина

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска постапила спротивно на законот, при именување на Драган Илиевски за нов в.д директорот во скопската Зоолошка градина,...

Скопје 15.05.23 | 22:29

Арсовска: Пожарот на мостот „Беласица“ е предизвикан од човечки фактор, не знаеме колку ќе биде затворен

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска истакна дека пожарот на мостот „Беласица“ е предизвикан од несовесни граѓани. -Прелиминарната истрага покажа дека...

Скопје 26.02.23 | 17:39

Петти месец како скопјани имаат проблем со јавниот превоз кој е во тотален хаос

Почнува петти месец како скопјани имаат проблем со јавниот превоз кој е во тотален хаос бидејќи приватните превозници не сообраќаат, а ЈСП нема доволно автобуси, а и...

Скопје 23.02.23 | 22:11

Заменикот на Арсовска со тешки навреди кон членови на спортски клуб

Тешка навреда се случи на седницата на Советот на Град Скопје, кога заменикот на градночалничката Данела Арсовска, Александар Трајановски од партијата ГРОМ, боксерски...

Скопје 22.02.23 | 11:55

Арсовска не го потпишува договорот за изградба на пречистителна станица, иако целиот проект е изработен без ниту една забелешка

Целата постапка за изградба на пречистителната станица за отпадни води во Скопје е завршена, но градоначалничката Данела Арсовска не сака да се потпише договорот, пишува...

Скопје 06.02.23 | 10:52

Приватните автобуски превозници на средба во Град Скопје

Приватните автобуски превозници се примени на средба во Град Скопје откако вчера најавија дека добиле покана за средба од Градот за денеска во 9 часот. Тие минатиот...

Скопје 15.01.23 | 14:01

Ангелова: Бараме Арсовска да го разреши Глигоров, постои опасност тој да го повтори насилството

Трет ден молк од Зоран Глигоров за фрапирачките сознанија за вршење на семејно насилство. Дополнително, бараме од институциите конечно да покажат дека може да се обезбеди...

Скопје 11.11.22 | 15:44

Како Арсовска успеа да засади над 700 илјади садници

Градоначалничката Данела Арсовска на својот фејсбук се пофали со засадени неверојатни 724.480 дрвја и садници само за една година. Иако глетката во Скопје е далеку од онаа...

Скопје 10.11.22 | 11:09

ВМРО-ДПМНЕ: Со своето однесување Арсовска нанесе голем срам на Градот Скопје

Македонската јавност беше сведок на срамното и недолично однесување на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, која во недостаток на идеи како да ги реализира...

Скопје 20.10.22 | 10:37

Додека Арсовска се договара со себе си кој е виновен, еднаш владата, друг пат УО, ЈСП пропаѓа, да си поднесе оставка зошто е неспособна

Вчера за Арсовска беше виновна владата, а денес е виновен Управниот одбор на ЈСП кој што наводно го упропастил претпријатието. А Управен одбор одлучува по материјали...

Македонија 20.10.22 | 09:41

Кога ќе се обединат неспособноста на Арсовска и на Владата се случува банкрот на ЈСП

Додека владата и Данела Арсовска си ја префрлаат топката кој е виновен, скопјани страдаат, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Денес штрајкот во ЈСП е последица на двојната неспособност...

Скопје 25.09.22 | 13:58

Стефковски: Очекувам градоначалничката Арсовска да ги реализира ветувањата кои ги дадовме на граѓаните на Гази Баба

Искрено изминатиов период видовме неколку случувања во Градот Скопје каде што директно или индиректно сме вклучени ние како градоначалници на скопските општини. Јас...

Македонија 16.09.22 | 12:46

Андоновски: Арсовска непромислено брка од работа 100 вработени

Членот на Советот на Град Скопје и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски, одржа прес-конференција, на која реагираше за како што вели „непромислениот,...

Вести 16.09.22 | 11:08

И директорот на ЈСП Турс, Василевски до Арсовска: Разочарувачки е што си посветена на кавги и пресметки, наместо работа

Како човек кој целиот свој живот го посветил на работа и кој има интегритет во работата, и како човек кој за исклучително кус период во работата на ЈСП Турс постигна...

Скопје 26.07.22 | 21:24

Арсовска: Темелите на новото Скопје беа темели на солидарност и соживот

Верувам дека темелите на новото Скопје беа темели на солидарност и соживот, а новото Скопје се темели на пријателство и нови модерни ветришта, порача вечерва градоначалничката...

Скопје 16.06.22 | 16:22

Арсовска: Навистина е жално што Бектеши чека од Град Скопје да му ги реши проблемите

Навистина е жално што Бектеши чека од Град Скопје да му ги реши проблемите, напиша на својот фејсбук профил градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. Додека најголемиот...

Скопје 17.05.22 | 20:22

Денес вештините за зелен град, беа промовирани како придобивки од стручното образование

Во проектот за воспоставување Европска платформа за извонредност за зелени иновации и стручно образование и обука – GREENOVET вклучени се 14 партнери од Македонија, Австрија,...

Скопје 17.05.22 | 17:36

Арсовска: Еколошкото образование на младите е клучно за заштита на животната средина

Во рамки на проектот „Европска платформа за извонредност за зелени иновации и стручно образование и обука – Greenovet“ и иницијативата „Европска недела на стручни вештини“...