Ознака: апел
Сервиси 25.03.21 | 08:51

Помогнете: Четири дечиња веќе неколку дена се гладни

Тоши Трајчев на Фејсбук апелира да им се помогне на четири деца кои веќе неколку дена немаат ништо за јадење и гладуваат. 078 382-092 е телефонот на кој можете да бидете хуман...

Калеидоскоп 17.03.21 | 16:11

Да бидеме хумани: Потребни се средства за лекување на Среќко Стојковски

Поради неочекувано влошување на состојбата со Ковид 19 на Среќко Стојковски, потребно е итно лекување во една од приватните болници, за да се спаси неговиот живот. За...

Македонија 12.03.21 | 00:11

Апел за помош на малата Елеонора: Секој ден е важен за да се стопира прогресијата на болеста

Елеонора Тодоровска има пет години и се бори со леукодистрофија, ретка генетска болест која се јавува кај едно од 100.000 деца. Од дете со совршен развој, претходниве две...

Здравје 27.02.21 | 22:41

Апел за помош на бебе со нарушување на бубрезите

Семејство од Делчево има потреба од помош за лекување на нивното бебе, поради што на социјалните мрежи се шири апел за помош. Нивното бебе боледува од втор степен нарушување...

Здравје 25.02.21 | 23:05

Апел за помош за Ристе Гиевски за лекување од рак на желудник

Семејството и пријателите на Ристе Гиевски испраќа апел за помош за негово лекување од рак на желудникот. Почитувани пријатели. Да бидеме хумани, мој пријател се бори...

Македонија 29.01.21 | 19:47

Мицкоски: Ако Заев ги игнорира граѓанските потписи, ќе испратам апел до сите граѓани и македонската дијаспора да се попишат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва во „Само Интервју“, во Канал 5 телевизија, во врска со пописот истакна дека ако власта ги игнорира граѓанските...

Свет 17.01.21 | 10:05

СЗО со апел за поостри мерки во Европа за да се спречи ширењето на новиот сој на корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на корона вирусот којшто за прв пат беше...

Калеидоскоп 01.12.20 | 13:54

Да помогнеме. За човечност. За живот. За Ѓорѓи!

Да помогнеме. За човечност. За живот. За Ѓорѓи, напиша на Фејсбук Тони Михајловски, споделувајќи го апелот да се донира, за да се спаси животот на младиот Ѓорѓе Џонов.

Македонија 07.11.20 | 19:23

Апел до Филипче: Нема место во државните клиники за Влатко Темов од Штип, се собираат пари за приватно лекување

Влатко Темов од Штип е заболен од Ковид-19 и развил тешка пневмонија. Неговата сопруга, Ели Темова бара помош, да се соберат пари бидејќи нема место во ниту една државна...

Македонија 07.11.20 | 10:50

Заев со апел до граѓаните: Не се собирајте дома за семејните слави!

Зоран Заев, претседателот на Владата еден ден пред Митровден, на својот профил на Фејсбук испрати апел до граѓаните да се не собираат дома за семејните слави, со цел...

Македонија 02.11.20 | 10:28

Министерството за здравство со апел до сите граѓани: Носете маска!

Апел до сите граѓани: Носете маска за да ги заштитите своите блиски, за да покажете почит кон здравствените работници и да го чувате јавното здравје. Носењето заштитна...

Здравје 27.10.20 | 19:42

ИТНО: Потребна е крвна плазма за Горан, дарителот треба веќе да прележал ковид-19

Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19, се апелира на социјалните мрежи, каде се бара помош за Горан Костадиновски. Дарителот...

Здравје 22.10.20 | 23:08

Заев преку фејсбук апелираше граѓаните да ги почитуваат мерките портив коронавирусот

Премиерот Зоран Заев вечерва апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и на тој начин да придонесат во намалување на ширењето на Ковид -19. Работното време на...

Живот 20.10.20 | 21:31

Апел за помош: Исчезнат е Васил Ангеловски

Семејството на Васил Ангеловски од скопско Маџари упатува апел за помош. Тие бараат какви било информации за Васил, кој исчезнал од дома во 13 часот. Како што велат од...

Живот 10.10.20 | 18:16

Апел за помош: Најважниот натревар на Тони Шопов

Ракометарот Тони Шопов, велешката ракометна легенда по многуте изиграни натпревари во неговата карирера, како во нашата земја така и во странство, последниве 3 години...

Здравје 09.10.20 | 17:33

МЗ: Граѓаните да бидат одговорни – да носат заштитна маска и да одржуваат физичка дистанца

Министерството за здравство денеска испрати апел до сите граѓани да бидат одговорни и совесни, да ги почитуваат мерките за заштита од ширење на ковид-19. Според министерството,...

Македонија 09.10.20 | 11:00

МОН со апел до наставниците и учениците: Почитувајте ги мерките за заштита и одговорно однесувајте се и надвор од училиштата

Министерството за образование и наука – МОН апелира до наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19 и одговорно да се однесуваат...

Македонија 27.09.20 | 09:37

Битолчанец кој живее во Нов Зеланд бара помош од МНР на Македонија

Битолчанецот Александар Јонациќ, којшто живее во Нов Зеланд апелира за помош до надлежните институции во Македонија да ја продолжат важноста на неговиот пасош за да...

Живот 26.09.20 | 13:36

Во Центар исчезна чичко Чедо: Семејството апелира за информации доколку некој го види

Во Скопје исчезна човек по име Чедо, кој има Алцхајмер. Последен пат е виден на улица „Македонија“ во центарот на градот. Облечен е во бела маица на кратки ракави, долни...

Калеидоскоп 17.09.20 | 19:44

На Игор му треба наша помош: Има 39 килограми и е во критична состојба

Битолчанецот кој беше дел од Националната опера и балет, Игор Пармаковски има потреба од помош од хуманите граѓани. Неговата состојба во моментот е критична, откако...