Ознака: апел
Македонија 17.05.22 | 22:20

Ковачевски: Апел за брзо и целосно прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованието

Вечерва на својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. Успеавме...

Сервиси 01.03.22 | 10:43

Да бидеме хумани: Сопругата на загинат полицаец во „Диво Насеље“ има потреба од наша помош

Драги роднини, пријатели, колеги! На Ане и е потребна нашата помош повеќе од било кога. Анета Стојменовиќ е сопруга на нашиот херој, тигарот Горан Стојменовиќ “Србинот”,...

Македонија 28.02.22 | 13:43

МНР со апел до македонските граѓани во Русија да ги искористат расположливите комерцијални летови за напуштање на земјата

Со оглед на одлуката на ЕУ и други европски земји, вклучувајќи ја и Република Македонија, за затварање на Европскиот воздушен простор за Руските авиопревозници,...

Семејство 10.01.22 | 20:02

Исчезнат е Жарко Спирески, семејството бара помош

Исчезнат е Жарко Спирески најблиските на социјалните мрежи побараа помош да се пронајде. Исчезнато е лицето Жарко Спирески. Облечен во црна јакна со црвена постава,...

Црна хроника 28.12.21 | 09:10

MВР со апел: Не споделувајте на социјалните мрежи ако славите Нова година надвор

За време на новогодишната еуфорија и празниците во почетокот на првиот месец од годината поради слободните денови дел од граѓаните одлучуваат да прослават некаде надвор...

Скопје 20.12.21 | 15:09

ЈСП апелира: Граѓаните да носат заштитни маски во автобусите за јавен превоз

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ апелира до граѓаните што го користат јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од КОВИД-19 и во автобус...

Калеидоскоп 15.12.21 | 10:42

За да се лекува, не и се доволни касичките на нејзините синови: Да бидеме хумани и да и помогнеме на Ане!

143 108 е бројот за да ја спасиме Ане. Мајка на двајца палавковци кои ќе направат се за да ја спасат мама но нивните касички не се доволни❤️.. Ане пред 2 години му се спротистави...

Култура 13.12.21 | 16:06

Издавачите, книжарите и печатниците со апел до Министерството за култура и Владата за спас на книжарниците

Конзорциумот на издавачките куќи, книжарниците и печатниците започнуваат акција за сочувување, заживување и осовременување на постоечките малубројни книжарници и...

Калеидоскоп 19.11.21 | 09:46

Да бидеме хумани: Лидија бара наша поддршка и помош

Да ја познаваш Лидија, ќе научиш лесно лекција за моќта на волјата, позитивната мисла, борбениот дух и истрајноста заедно. Лидија е пример како едно кревко суштество...

Свет 13.11.21 | 14:43

Меркел со апел до невакцинираните: Размислите уште еднаш, ве молам

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска апелираше до невакцинираните лица да ја преиспитаат својата одлука за имунизација, имајќи предвид дека инциденцата е...

Семејство 24.10.21 | 22:13

Да му помогнеме на Гоце од Свети Николе кому му изгоре куќата

На Гоце Здравковски од Свети Николе, кој живее сам, во скромни услови и со скромни примања, му изгоре куќичката во која живее. На социјалните мрежи има апел до сите кои...

Здравје 09.10.21 | 08:43

Невакцинираните да се вакцинираат, апелираат надлежните, активни се 10.625 случаи

Бројот на активни случаи заразени со корона – вирусот во земјава изнесува 10.625 од кои најмногу – 5.076 се во Скопје. Во Куманово има 935 активни случаи, во Тетово 834, во Гостивар...

Вести 23.09.21 | 12:12

Д-р Беќаровски со апел до властите: Набавете од комбинираните тестови за ковид и грип, да не биде доцна

Проф. д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, со објава на социјалната мрежа Фејсбук, апелира да се набават брзите комбинирани антигенски тестови Covid/InfluenzaA/B...

Калеидоскоп 17.08.21 | 13:29

Апел за помош на Благица, која пред 9 година донирала бубрег на синот, а сега и е потребна операција во Турција

Илија Стамков бара финансиска помош за спас на неговата мајка, која пред девет години му го спасила нему животото со тоа што му донирала бубрег. Како што вели Стамков...

Калеидоскоп 13.08.21 | 23:17

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Малиот Јован има животнозагрозувачка повреда – скршен 5. вратен пршлен

На социјалните мрежи е објавен апел за помош на младиот Јован, кој има скршен вратен пршлен поради што има одземеност на рацете, нозете и проблеми со дишењето како последица...

Калеидоскоп 20.07.21 | 15:38

Јаков е нашиот мал супер херој, верувајте во него, донирајте, споделете!

Во изминатите неколку дена на социјалните мрежи на големо се споделува апел за помош на малиот Јаков. Нашиот Јаков на само свои 2 годинки мораше да помине низ 2 тешки...

Фудбал 13.07.21 | 17:53

„Чкембари“ апелираат: Спасете го клубот, најдете сериозен инвеститор!

Навивачите на Пелистер популарните „Чкембари“, погодени од случувањата во клубот и најавите дека би можел да биде преселен во понизок ранг, упатија последен апел до...

Калеидоскоп 07.04.21 | 15:42

Да бидеме хумани: Поради предвременото раѓање, малиот херој Василиј има потреба од помош

Малиот борец Василиј се роди во 28мата недела од бременоста на 25.03.2021 година, бидејќи со нетрпение чекаше да го запознае надворешниот свет се роди многу предвреме и ги...

Калеидоскоп 26.03.21 | 09:56

Апел за помош за Лидија повторно да може да се движи по борбата со мултиплекс склерозата

Лидија Ристовска успешно се избори со состојбата на прогресивната мултиплекс склероза, но за да се заокружи процесот на заздравување неопходно а е повеќемесечна роботска...

Калеидоскоп 26.03.21 | 09:14

Да бидеме хумани: Да и помогнеме на Ребека!

По ненадеен мозочен удар на 3 месеци и по 5 операции, направени во период од 12 месеци, сега на малата Ребека и е дијагностицирана церебрална парализа. Таа сега има 1 година,...