Ознака: апел
Здравје 08.07.20 | 12:48

ОБСЕ со апел за строго следење на здравствени протоколи на денот на гласањето

Апел за строго следење на националните здравствени протоколи упати шефицата на Специјалната мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР, Лаима Андрикиене, на една недела...

Економија 24.06.20 | 14:56

Туристичките агенции се заканија со протест ако не добијат помош од државата

И покрај отварањето на границите, туристичките агенции од земјава велат дека за нив оваа сезона ќе биде многу тешка. Со оглед дека од јули треба да почнат со работа, уште...

Живот 21.06.20 | 22:50

Се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19

Најитно се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19 за пациент на 34 годишна возраст кој е поставен на респиратор. На социјалните мрежи доктор Светлана...

Живот 21.06.20 | 22:44

Се бара кpвна гpупа Б+ од пpeлежан од коронавирусот за млад човек од Ресен

На фесбук веќе се шири дека се бара од прележан од коронавирусот, оздравен човек, кpвна група Б позитив, која што му е потребна на млад човек од Ресен, гласи статусот на...

Македонија 18.06.20 | 16:46

„Нема повеќе насмевка, преморени сме и неиздржливо е“, пораки од Унијата на медицински сестри

Сестрите, островот на спасот, се премногу исцрпени. Тие се силни додека се сите на број, но бројот на заразени се повеќе и повеќе расте. Во последниот период со енормното...

Здравје 06.06.20 | 15:35

Филипче со апел до медиумите: Не објавувајте непроверени информации, внесувате конфузија

Министерот за здравство Венко Филипче со порака до медиумите и новинароте да објавуваат точни и проверени информации за состојбата со коронавирусот во земјава. „Почитивани...

Здравје 06.06.20 | 14:33

Филипче со апел до граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил апелира до граѓаните да даваат точни и целосни информации на епидемиолошките анкети. Лекарите се...

Македонија 04.06.20 | 16:38

ДУИ со апел: Да избегнеме фамилијарни собирања и да прифатиме тестирања

Демократската унија за интеграции испрати апел до граѓани да ги избегнуваат фамилијарните собири и ги повика да не ги одбиваат тестирањата за новиот вирус Ковид-19. Вирусот...

Здравје 01.06.20 | 21:05

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

14-годишно дете од Куманово, кое боледува од леукемија има потреа од крв од групата А Rh негатив. Сите граѓани кои се во можност да помогнат нека се јават на  телефонскиот...

Здравје 13.05.20 | 13:26

Се бара помош за лице кое проси со тешка гангрена: Ве молам некоја болница или организација да го загрижи

Актерот Сашо Тасевски на својот фејсбук профил апелираше да му се помогне на бездомник кој е во тешка здравствена положба и проси на Партизанска. Пред Зегин на Партизанска,...

Црна хроника 01.04.20 | 16:50

Сопругот на Анета „Молика“ порача: Ова што се случува се вика играње со човечки судбини и ништо друго

Јас Мицевски Џими ова што сега го правам – пишувам го правам за честа и угледот прво на моите деца а потоа на мојата фамилија на мојот славеј Анета Мицевска и групата...

Македонија 27.03.20 | 12:15

Страшевски: Здравјето мое и наше е поважно од еден месец без судења во Кривичен

Во услови на пандемија во цел свет, во услови на зголемување на заштитните мерки од страна на Владата на Македонија, во услови на полициски час, и на најава на заострување...

Здравје 26.03.20 | 12:27

Лекови има доволно, не правете залихи, апелира министерот Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи упати апел до граѓаните да не прават залихи на лекови и да ги почитуваат стручните препораки од матичните...

Здравје 24.03.20 | 17:36

Дебар има потреба од дополнителен медицински кадар

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи со општинскиот оперативен штаб, на денешната редовна прес конференција информираше дека потребен е дополнителен...

Здравје 24.03.20 | 17:07

Да помогнеме, потребни се средства за матерјали: „Паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија“

Поради недостатокот на заштитна медицинска опрема некои паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија. Веќе имаат произведено и дистрибуирано...

Здравје 22.03.20 | 13:43

Македонка од Шпанија апелира: Останете дома, толку е лесно да спасите живот

Македонка која живее во Шпанија на фејсбук упати апел: Останете дома!!! Веќе 8ми ден сме дома, без да излегуваме. Пред 5 дена забранија секакво движење на улица освен...

Македонија 22.03.20 | 12:05

АВМУ: На сите медиуми да им се овозможи еднаков пристап за известување

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги апелира, во услови кога е прогласена вонредна ситуација поради коронавирусот, на сите медиуми – електронски, печатени...

Здравје 20.03.20 | 09:37

Лекарка апелира: Штитете ги лекарите и медицинскиот персонал со заштитна опрема

Ивана Дохчева на својот фејсбук профл објави апел да се штитат лекарите и медицинскиот персонал со заштитна опрема.

Економија 17.03.20 | 14:46

Народна банка: Користете помалку готовина

Народната банка во насока на заштита на здравјето на граѓаните апелира помалку да се користи готовина и да се зголеми употребата на платежните картички и другите алтернативни...

Македонија 12.03.20 | 14:59

Апел од адвокатот Страшевски до Филипче: Во Кривичниот суд ниту се спроведуваат некои мерки, ниту се дезинфицираат судниците

Aдвокатот Јовица Страшевски упати јавен апел до министерот Венко Филипче да држат само судења кои се од итен и неодложен карактер. Во продолжение го пренесуваме целиот...