Ознака: апел за помош
Ракомет 11.10.20 | 08:53

Апел за помош за лекување на ракометарот Тони Шопов

Ракометарот Тони Шопов, ракометна легенда од Велес, по многуте изиграни натпревари во неговата карирера, како во нашата земја така и во странство, последниве три години...

Здравје 10.08.20 | 14:06

Никој не реагира на повиците за помош на 21-годишната Флора, три години чека еден лек

Во тешка здравствена состојба е 21-годишната Флора Гаши, една од тројцата млади пациенти кои имаат прогредирачка форма на Цистична фиброза, со мутација и цели три години...

Калеидоскоп 07.08.20 | 13:34

Да му помогнеме на Цобе кој 10 години се бори со остеодарком

Животот знае да биде немилосрден, особено кога на 38 години треба да уживаш во благодетите на семејниот живот и радоста со сопругата и со 5-годишната ќерка, како што е...

Калеидоскоп 30.07.20 | 14:57

Горазд ја загуби раката во тешка сообраќајка, да му помогнеме на семејството околу неговото лекување

Седумгодишниот Горазд Лиговски од село Митрашинци, Берово во неделата попладнево беше тешко повредено на дел од горниот екстремитет во сообраќајна несреќа, а во моментот...

Црна хроника 27.02.20 | 14:26

Тричлено семејство од Сенокос остана на улица по пожарот во нивната куќа

Тричленото семејство Димоски од селото Сенокос, Долнени во пожар загуби сѐ. Им изгоре куќата и целата покуќнина, а семејството остана на улица. Пожарот избувнал во вторникот...

Калеидоскоп 21.02.20 | 20:49

На македонски музичар за долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263 денари, може да ја изгуби куќата

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота, објавува „Сител“. Семејството Софрониевски...

Калеидоскоп 19.02.20 | 11:51

Баба Марица има само една желба – тоалет за да не ги бања внуците во корито

На социјалните мрежи е споделен апел за помош на семејството на баба Марица, на кое му се потребни материјали за изградба на тоалет, кој подоцна самите ќе го уредат. Потребни...

Здравје 07.02.20 | 22:33

За малата Љупка од Битола

Деветгодишната Љупка Велјановска од Битола боледува од целебрална парализа, а како последица на тоа доби и епилепсија. На овој млад борец и нејзиното семејство им е...

Здравје 22.01.20 | 11:31

На 12-годишната Ева од Охрид ѝ треба нашата помош

Дванаесегодишната охриѓанка Ева боледува од тумор на мозокот, Pilocytic Astrocytoma. За да ја победи лошата болест неопходно е во феруари да се оди на радиотерапија во Турција,...

Калеидоскоп 21.01.20 | 09:39

Имаме ли држава? Време е да им помогнеме на Ангелина и Јордан

Ајде Државо, ајде луѓе, сите сме сега на потег, кој колку што може, се вели само во еден од апелите на социјалните мрежи за помош на Јордан и неговата неподвижна мајка...

Калеидоскоп 12.11.19 | 22:15

Млад скопјанец преживува голгота, неговиот татко бара помош од хуманите луѓе

Ова е 19-годишниот Незир Чајани од Скопје. Незир пред пет месеци останал неподвижен. Тој со своите пријатели отишол на езерото Матка, но за жал, поради висок скок се здобил...

Сервиси 08.11.19 | 23:09

Апел за помош: Никола Стојменов од Кочани ја раскажа приказната на жената која се бори за животот на ќерката

Никола Стојменов на својот фејсбук профил раскажа настан кој масовно се споделува на социјалните мрежи: Пред околу 1 час во Кочани одејќи накај дома, над градскиот стадион...

Твитови 23.09.19 | 12:26

Семејство си ја продава кожата за да си го спаси детето, a Фатиме носи чанти од 2.5 илјади евра?


Калеидоскоп 04.09.19 | 09:21

Бојан бара помош: Моите соништа застанаа тука

Осумнаесетгодишниот Бојан Димитриевски веќе една година е целосно неподвижен по сообраќајната несреќа која му го промени животот. Овој млад човек упати апел до сите...

Калеидоскоп 29.08.19 | 12:11

Храбро се бори со сите препреки: Да ѝ помогнеме на Марија да добие протеза за раката

Како последица од масивно мозочно крварење, пред околу 7 години Марија Андонова останала со тешкотии во движењето на десната рака. Прстите и дланката и се неподвижни,...

Здравје 10.08.19 | 21:11

Мајчински крик за спас на болната ќерка: Пробиштипјанка моли за помош

Вида Даневска секој ден со документи во раце и солзи во очите оди од врата на врата во сите домови и институции во Регионот. Очајната мајка бара спас за својата 45-годшина...

Калеидоскоп 30.03.19 | 13:23

Да донираме: На Дејан му е потребна нашата помош

Дејан Наумоски има 26 години и има дијагностициран тумор на ТИМУС жлездата. Тимусната жлезда е одговорна за производство на Т-лимфоцити и е од суштинско значење за имунолошкиот...

Здравје 02.03.19 | 19:32

Подајте ја вашата рака: На Лидија Ристевска и треба помош

Лидија Ристевска боледува од прогресивна “мultiplex ѕcleroza“ која и предизвикува квадриплегија на сите четири екстремитети, како и тешкотии при голтање и дишење и многу...

Македонија 14.02.19 | 11:40

Татко моли за информација: Синот бил во автобусот, но не знае што се случи со него

Таткото на Седат Реџепи повеќе од 15 часа е во потрага по својот син, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесува ТВ21. Тој бил во сите болници,...

Сервиси 06.02.19 | 17:27

Да ја покажеме хуманоста: На Лидија ѝ е потреба помош за лекувањето во Русија

Лидија Ристевска боледува од прогресивна “мultiplex ѕcleroza“ која и предизвикува квадриплегија на сите четири екстремитети, како и тешкотии про голтање и дишење и многу...