Ознака: анкета
Македонија 30.12.20 | 10:02

Урнисаниот рејтинг на Заев, Филипче и Димитров ја принуди власта да си нарачува анкети против Мицкоски

Оркестрираниот напад кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој доаѓа од владината Телма воопшто не е случаен.Тој доаѓа во период кога рејтингот на Зоран Заев...

Македонија 29.12.20 | 22:03

Митовски: Оваа агенција на Телма за време на бојкотот утна за 20 проценти за излезност

Агенцијата која ја спроведе последната анкета на Телма, за време на бојкотот утна со 25% за излезност, изјави новинарот на Инфомакс Александар Митовски како домаќин на...

Македонија 29.12.20 | 20:04

Дури и на анкетата од 33 милиони евра, мнозинството има негативно мислење за Филипче

За министерот за здравство Венко Филипче, дури и на најновата анкета на ТВ Телма и МЦМС, а спроведена од М-Проспект има негативно мислење. 54.6 од испитаниците одговориле...

Вести 29.12.20 | 11:50

Анкетата на Телма не може да ја скрие виситината: Опозицијата има поголема поддршка од власта

Најновата анкета на телевизија Телма и МЦМС, а спроведена од М-Проспект, донесе низа апсурдни резулати, што ги зовреа социјалните мрежи. Но, и со тие и такви резултати,...

Македонија 29.12.20 | 11:01

Анкетата на Телма вредна 33 милиони евра го покажува стравот на Заев од Мицкоски

Новогодишниот подарок од власта до Макпетрол вреден 33 милиони ги даде првите резултати во вид на нарачана анкета. На неа се разбира дека води Зоран Заев и СДСМ. Резултатите...

Македонија 28.12.20 | 23:51

Реакции на социјалните мрежи: За 33 милиони евра, во анкетата Заев и претседател на држава ќе го стават

Откако парламентарното мнозинство предводено од СДСМ го изгласа законот со кој на Мактпетрол треба да му се префрлат 33 милиони евра и во ист ден телевизија Телма, која...

Македонија 28.12.20 | 22:00

Анкета: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ кај Македонците

Истражување на јавното мислење спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС и Телевизија Телма, мнозинството од Македонците би гласале за ВМРО-ДПМНЕ. За...

Македонија 28.12.20 | 21:40

Анкета: Најслаба доверба за Владата на Заев во споредба со која било друга Влада во првите 100 дена

На прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата: 2,46 е средната оценка што и` ја дале испитаниците во најновата анкета спроведена од Телма и МЦМС. На скалата...

Македонија 15.12.20 | 09:13

Анкета: 80 отсто од населението на Западен Балкан верува во теории на заговор за Ковид-19

Осумдесет отсто од населенито на Западен Балкан верува во теории на заговор кога станува збор за новиот коронавирус, а најголемиот број „жртви“ на такви теории кои...

Македонија 19.11.20 | 14:46

Осумдесет проценти од Бугарите го одобруваат ветото за Македонија

Речиси 80% од бугарските граѓани го одобруваат ветото што Бугарија го стави за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Вакви се резултатите на онлајн анкетата на...

Свет 11.11.20 | 10:16

Речиси 80% од Американците сметаат дека Бајден победил на изборите

Речиси 80 ​​проценти од Американците, вклучувајќи и над 50 отсто од републиканците, го признаваат кандидатот на демократите Џозеф Бајден за победник на претседателските...

Економија 11.09.20 | 19:12

Анкета: Граѓаните против поскапувањето на струјата, велат државата е крива за сè!

Мнозинството граѓани се против одлуката за поскапување на струјата, забележуваат дека во услови на криза цената треба да се намали, а не да се зголемува, покажува анкетата...

Македонија 03.09.20 | 18:20

Никој не верува во стратегијата на Владата за почеток на школската година

Се поблиску сме до 1 октомври кога и официјално треба да започне новата школска година. Според планот на Владата учениците до 3 одделение ќе мораат физички да бидат присутни...

Свет 17.07.20 | 14:18

Само 38% од Американците го одобруваат справувањето на Трамп со корона вирусот

Само 38% од граѓаните на Соединетите американски држави во моментов го одобруваат одговорот на претседателот Доналд Трамп на новата пандемија на коронавирус, покажува...

Македонија 09.07.20 | 12:00

67.3% сметаат дека Македонија најлошо се справува со коронавирусот

Повеќето од граѓаните во Македонија сметаат дека земјата најлошо се справува со пандемијата од коронавирус во споредба со останатите земји од регионот, покажува анкетата...

Македонија 09.07.20 | 11:48

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ според новата анкета на „Habeas Corpus“

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на јавното...

Свет 09.07.20 | 11:30

Секоја петта компанија во Германија стравува од пропаст

Една од пет германски компании не ја исклучува можноста за неуспех заради последиците од нападот на вирусот корона врз економијата, објави Институтот Ифо, со седиште...

Македонија 08.07.20 | 13:56

Зад погрешната анкета на која води СДСМ стои компанија која земала пари од Фондот за иновации

Денеска провладините медиуми објавија анкета која ја спровела компанијата за истражување и развој „Стратум РД“. На ова истражување води коалицијата на СДСМ и Беса...

Македонија 07.07.20 | 15:59

Божиновски: Оние кои што не сакаат да кажат за кого би гласале најчесто се определуваат за опозицијата

Анектираните граѓани кои не сакаат јавно да кажат за кого би гласале на престојните избори се најверојатни гласачи. Поголемиот дел од нив што ќе излезат да гласаат се...

Македонија 07.07.20 | 09:59

Анкета на ИПИС: Победник на изборите ќе биде ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски со поголема доверба од Заев

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко истражување во периодот помеѓу 2 и 5 Јули 2020 на 1.087 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија....