Ознака: анкета
Балкан 30.03.21 | 12:45

Осумдесет проценти од Грците ќе се вакцинираат против Ковид-19, 60 проценти сакаат што побрзо

Осум од десет Грци (80%) ќе ја примат вакцината против Kовид-19 од кои 61% – сигурно, додека 21% – веројатно. Шеесет отсто сакаат колку што е можно побргу да се вакцинираат,...

Останати спортови 15.03.21 | 11:55

Меѓу најдобрите тенисери во светот нема сомнеж дека Ѓоковиќ ќе биде Бр.1 и во 2021 година

АТП спроведе анкета меѓу тенисерите, кои добија задача да предвидат кои 10 играчи ќе бидат во „топ 10“ на крајот на сезоната. Во анкетата, ниту еден тенисер не искажа сомнеж...

Македонија 13.03.21 | 10:37

Според истражувањето на „Јуроп електс“, ВМРО-ДПМНЕ води кај Македонците, а ДУИ кај Албанците во Македонија

„Јуроп електс“ е лидер на пазарот во анализата на анкетите и податоците за изборите во Европа. Германската старт-ап контекстуализира бесплатни податоци за 120.000 следбеници...

Македонија 07.03.21 | 13:34

Aнкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со стабилно водство пред СДСМ

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 1 и 4 март 2021 на 1109 полнолетни испитаници на ниво на Република...

Македонија 27.01.21 | 10:43

Државата нема капацитет да спроведе објективен попис, сметаат повеќето граѓани

Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА за сопствени потреби направи анкета на јавното мислење за таргетирани актуелни прашања. Анкетата е спроведена...

Македонија 16.01.21 | 20:29

Мнозинство од граѓаните не веруваат дека Владата има капацитет за справување со корупцијата

Поразителни резултати од анкетата во која емисијата ЕуроФокус на Телма и МЦМС испитувале колку граѓани веруваат во способноста на владата да се соочи со корупцијата. Само...

Македонија 11.01.21 | 13:35

Неказнетиот криминал е најголем проблем на Владата, покажува најновата анкета

Криминалот кој е неказнет е најголемиот проблем на Владата, покажува анкетата на Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА, направена за сопствени потреби....

Македонија 11.01.21 | 13:32

Анкета: 44,5 отсто од граѓаните во Македонија би примиле вакцина против ковид-19

Вкупно 44,5 отсто од граѓаните во Македонија би примиле вакцина против ковид-19, покажа телефонската анкета што ја спровел Институтот за стратегии, истражувања и анализи...

Скопје 11.01.21 | 13:22

Шилегов, Марин и Георгиевски со најнегативни оценки за нивната работа

Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА за сопствени потреби направи анкета на јавното мислење. Анкетата е спроведена телефонски во период од 21.12.2020...

Македонија 10.01.21 | 13:29

Анкета на „Сиа Виста“: ВМРО-ДПМНЕ со четири проценти предност пред СДСМ

Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА за сопствени потреби направи анкета на јавното мислење. Анкетата е спроведена телефонски во период од 21.12.2020...

Македонија 31.12.20 | 11:21

Дури ни Телма не може да скрие дека ова се најлошите 100 дена од некоја влада

Вето од ЕУ, блокада од Бугарија, негирање на македонскиот идентитет и јазик, укинување на предметот историја, пропаѓање на банка, влегувањето во рецесија, рекордери...

Македонија 30.12.20 | 10:02

Урнисаниот рејтинг на Заев, Филипче и Димитров ја принуди власта да си нарачува анкети против Мицкоски

Оркестрираниот напад кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој доаѓа од владината Телма воопшто не е случаен.Тој доаѓа во период кога рејтингот на Зоран Заев...

Македонија 29.12.20 | 22:03

Митовски: Оваа агенција на Телма за време на бојкотот утна за 20 проценти за излезност

Агенцијата која ја спроведе последната анкета на Телма, за време на бојкотот утна со 25% за излезност, изјави новинарот на Инфомакс Александар Митовски како домаќин на...

Македонија 29.12.20 | 20:04

Дури и на анкетата од 33 милиони евра, мнозинството има негативно мислење за Филипче

За министерот за здравство Венко Филипче, дури и на најновата анкета на ТВ Телма и МЦМС, а спроведена од М-Проспект има негативно мислење. 54.6 од испитаниците одговориле...

Вести 29.12.20 | 11:50

Анкетата на Телма не може да ја скрие виситината: Опозицијата има поголема поддршка од власта

Најновата анкета на телевизија Телма и МЦМС, а спроведена од М-Проспект, донесе низа апсурдни резулати, што ги зовреа социјалните мрежи. Но, и со тие и такви резултати,...

Македонија 29.12.20 | 11:01

Анкетата на Телма вредна 33 милиони евра го покажува стравот на Заев од Мицкоски

Новогодишниот подарок од власта до Макпетрол вреден 33 милиони ги даде првите резултати во вид на нарачана анкета. На неа се разбира дека води Зоран Заев и СДСМ. Резултатите...

Македонија 28.12.20 | 23:51

Реакции на социјалните мрежи: За 33 милиони евра, во анкетата Заев и претседател на држава ќе го стават

Откако парламентарното мнозинство предводено од СДСМ го изгласа законот со кој на Мактпетрол треба да му се префрлат 33 милиони евра и во ист ден телевизија Телма, која...

Македонија 28.12.20 | 22:00

Анкета: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ кај Македонците

Истражување на јавното мислење спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС и Телевизија Телма, мнозинството од Македонците би гласале за ВМРО-ДПМНЕ. За...

Македонија 28.12.20 | 21:40

Анкета: Најслаба доверба за Владата на Заев во споредба со која било друга Влада во првите 100 дена

На прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата: 2,46 е средната оценка што и` ја дале испитаниците во најновата анкета спроведена од Телма и МЦМС. На скалата...

Македонија 15.12.20 | 09:13

Анкета: 80 отсто од населението на Западен Балкан верува во теории на заговор за Ковид-19

Осумдесет отсто од населенито на Западен Балкан верува во теории на заговор кога станува збор за новиот коронавирус, а најголемиот број „жртви“ на такви теории кои...