Ознака: анкета
Балкан 30.12.22 | 10:03

61 отсто од Бугарите со негативни очекувања во сопствената држава во следната година

Педесет и четири отсто од Бугарите се со негативна прогноза за тоа каква ќе биде 2023 година за светот – 29 отсто од нив очекуваат да биде лоша како 2022 година, а 25 отсто стравуваат...

Македонија 29.12.22 | 11:29

Граѓаните на Македонија очекуваат 2023 да биде полоша или иста како годинава

Во пресрет на 2023 година, очекувањата на јавноста за иднината низ целиот свет се невообичаено различни и светот изгледа многу помалку обединет отколку во претходните...

Македонија 28.12.22 | 13:45

Теренска анкета: Ако сега има избори ВМРО-ДПМНЕ би освоиле 348.000 гласови, а СДСМ 210.000

Опозициската партија во декември спровела теренска анкета според која ВМРО-ДПМНЕ би имала поддршка од 19.4 проценти а СДСМ 11.7. Претворено во гласови тоа значи дека опозициската...

Македонија 17.12.22 | 20:09

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ ужива 13 отсто поголема поддршка кај граѓаните во однос на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ има предност од 13 проценти во однос на СДСМ во поддршка што ја ужива кај граѓаните на Македонија, покажува анкетата на ИПИС. Според ова истражување на јавното...

Македонија 27.11.22 | 13:06

Николоски: Ковачевски и СДСМ знаат дека на сите анкети ВМРО-ДПМНЕ води повеќе од два спрема еден, затоа бегаат од предвремени избори

Премиерот Димитар Ковачевски и владата на СДСМ и ДУИ знаат дека на сите анкети на испитување на јавното мислење, ВМРО-ДПМНЕ води со повеќе од два спрема еден, а го чувствува...

Македонија 23.11.22 | 11:47

Aнкета: ВМРО-ДПМНЕ самa со двојно поголем рејтинг од седум партии во Владата заедно

Двојна предност на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ во однос на СДСМ, водечката партија од владинатакоалиција, покажува истражувањето на МКД.мк кое на 1.200...

Македонија 22.11.22 | 12:05

Анкета: Бугарските условувања ја намалија довербата на македонските граѓани во европските интеграции

Се зголемува резервираноста на македонските граѓани кон евроинтеграциите како резултат на условите кои Бугарија ги поставува за членството на Македонија во ЕУ. Една...

Балкан 22.11.22 | 11:13

Анкета: 64 отсто од Грците не веруваат дека премиерот и Владата не се поврзани со прислушувањата

Над шест од десет анкетирани, односно 64 отсто, одговориле негативно на прашањето дали ги убедила изјавата на грчкиот премиер дека Владата и тој лично не се поврзани...

Македонија 21.11.22 | 10:59

Анкета: Двојна предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ

Речиси 60 отсто од анкетираните македонски граѓани одговориле негативно на прашањето дали Македонија се движи во позитивна или негативна насока. Најголема одговорност...

Македонија 19.09.22 | 12:13

Анкета: Пендаровски оценет за најлош претседател досега, а францускиот предлог неприфатлив за 57 отсто граѓаните на Македонија

Вкупно 57,1 отсто од граѓаните се изјасниле дека се против „францускиот предлог“, што беше предуслов за тргнување на ветото на Бугарија за почеток на преговорите на...

Патувања 12.08.22 | 09:38

Прашуваат Американци каде е Украина, а каде Русија на мапата

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави анкета на улиците на Лос Анџелес замолувајќи случајни минувачи да му покажат каде на светската карта се наоѓаат...

Македонија 08.08.22 | 15:29

Николоски: Власта да излезе на избори и да се увери дека анкетата со двојна предност на ВМРО-ДПМНЕ е точна

Најновата анкета за истражување на јавното мислење и расположение на народот на француски ИПСОС, според кои резултати ВМРО-ДПМНЕ има двојна предност во однос да СДСМ...

Македонија 08.08.22 | 11:10

ВМРО-ДПМНЕ со два и пол пати поголем рејтинг од СДСМ, Ковачевски ќе биде згазен од народот на следните избори

ВМРО-ДПМНЕ со два и пол пати поголем рејтинг од СДСМ, Ковачевски ќе биде згазен од народот на следните избори, покажува најновата теренска анкета на ИПСОС спроведена...

Македонија 07.08.22 | 12:16

Анализа од анкетата на ИПСОС: На предвремени избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи со близу 200 илјади гласови разлика во однос на СДСМ

Агенцијата ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ спроведе теренска анкета на јавното мислење на 1.014 испитаници за периодот од 01 до 18 јули 2022 година. Анкетата се однесува...

Македонија 07.08.22 | 09:03

Анкетите покажуваат дека владата нема никаква поддршка, а премиерот е оценет со недоволен- еден

ВМРО-ДПМНЕ има двојно поголем рејтинг од СДСМ.Анкетите јасно покажуваат дека СДСМ ќе доживее катастрофа на престојните избори. Тоа ќе биде исход од нивното катастрофално...

Македонија 17.07.22 | 12:49

Анализа: Корупцијата главна причина за иселување на младите – 40% изјавиле дека ги мотивира да ја напуштат земјата

4 од 10 млади изјавиле дека ќе ја напуштат државата поради степенот на корупција, додека секоја трета млада личност изјавила дека токму корупцијата е главна мотивација...

Македонија 13.07.22 | 17:52

63% од граѓаните сметаат дека животот во Македонија се движи во погрешна насока

63% од граѓаните сметаат дека животот во Македонија се движи во погрешна насока – покажуваат резултатите од истражувањето на Институтот за демократија. Само 28% сметаат...

Психологија 13.07.22 | 17:46

44% од жените и девојчињата во Mакедонија се жртви на психолошко насилство

44% од жените и девојчињата во Македонија се жртви на психолошко насилство, од партнер или друг насилник. Законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното...

Балкан 27.06.22 | 10:45

Речиси 60 отсто од Бугарите сметаат дека „францускиот предлог“ не ги зема предвид интересите на Бугарија

Предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на  Македонија предизвикува разочарување кај бугарските граѓани, покажуваат резултатите...

Македонија 12.06.22 | 12:53

ВМРО-ДПМНЕ за анкетата на МЦМС: Истражувањето покажa дека во оваа власт веруваат рекордно најмалку граѓани

Последното истражување на МЦМС за 100 дена влада се уште една потврда на катастрофалната реалност во која живеат македонските граѓани. Оваа анкета, речиси како и сите...