Ознака: Англија
Свет 20.03.22 | 10:05

Во Англија од утре предлагаат четврта доза вакцина против Ковид-19

На милиони луѓе во Англија ќе им биде понудена четврта доза од вакцината против коронавирус од утре, соопшти денеска службата за јавно здравје НХС. Таа доза ќе се препорачува...

Свет 10.03.22 | 08:39

Koроната во Англија се врати кај лица над 55 години

Бројот на случаи на Ковид-19 расте кај луѓето постари од 55 години во Англија, а зголемените социјални контакти, губењето на заштитата од „засилувачки“ дози и уште позаразните...

Свет 21.02.22 | 18:40

Од четврток се укинуваат сите анти-ковид мерки во Англија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска потврди дека во следните неколку дена во Англија ќе бидат укинати сите мерки поврзани со пандемијата на Ковид-19, јави Блумберг. Сите...

Калеидоскоп 08.02.22 | 23:08

Лекар во Англија силувал 99-годишна старица во дом за стари лица, добил доживотен затвор

Здравствен работник во Англија е осуден на доживотен затвор кога бил фатен како силува 99-годишна штитеничка во оддел од старскиот дом во кој работел. Нејзиното семејство...

Свет 15.01.22 | 21:25

Во Англија веќе не се потребни ковид-пропусници

Во Англија до крајот на месецот може да се укинат пропусниците за ковид, објавија британските медиуми, наведувајќи дека министерот за здравство, Саџид Џавид, оценил...

Здравје 12.01.22 | 19:28

Македонец од Англија одбил да се вакцинира и покрај молбите на сопругата, починал и неговата петгодишна ќерка останала без татко

Глигор Кедиоски, Македонец кој живеел во Англија и покрај молбите на сопругата не сакал да се вакцинира. Откако се заразил со ковид-19, тој поминал околу три недели во...

Фудбал 04.11.21 | 13:19

Англиски навивач заврши зад решетки поради статус на Фејсбук

Навивач на англиската фудбалска репрезентација кој емитуваше видео стрим на својот Фејсбук профил додека во живо испраќаше расистички навреди кон репрезентативците...

Фудбал 03.08.21 | 22:08

Aнглиската федерација ќе биде казнета поради дивеењето на навивачите на ЕУРО

УЕФА соопшти вечерва дека официјално поведе постапка против Англиската фудбалска федерација (ФА), поради насилното однесување на нејзините навивачи за време на финалето...

Свет 19.07.21 | 09:59

Во Англија укинати речиси сите мерки против коронавирусот

Во Англија од денеска се укинати речиси сите мерки против коронавирусот, каде е прогласен Ден на слободата, иако во последните неколку недели во Велика Британија е регистриран...

Свет 13.07.21 | 11:36

Кога Англија губи, семејното насилство расте

Добротворната организација против семејно насилство „Помош за жените“ и други прибежишта се обратија до сите оние кои претрпеа насилство во својот дом, по поразот...

Фудбал 11.07.21 | 22:36

Бонучи израмнува! Италија се враќа во игра

Леонардо Бонучи во 67. минута донесе израмнување на Италија. И сосема заслужено затоа што Италијанците тргнаа одлучувачки кон голот на Пикфорд кој претходно два пати...

Фудбал 10.07.21 | 15:03

УЕФА одлучи: Англија казнета за однесувањето на навивачите на мечот со Данска

УЕФА донесе одлука по дисциплинска постапка иницирана против Англија по инцидентите во полуфиналниот натпревар на ЕВРО 2020 против Данска, информира веб-страницата...

Фудбал 08.07.21 | 20:10

Англичаните бараат нов национален празник ако ја освојат титулата на ЕУРО 2020

Повеќе од 100.000 Англичани се потпишаа досега на онлајн петицијата за прогласување национален празник доколку Англија ја освои титулата на ЕУРО2020 што, според законот,...

Фудбал 08.07.21 | 19:17

„Газета“: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му ја враќа услугата на Џонсон

Англија ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ во полуфиналето на ЕУРО. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го сопре Каспер...

Здравје 06.07.21 | 13:46

Велешанецот кој има делта сој на коронавирус, пред две недели се вратил од Англија, хоспитализиран е седум дена

Пациентот од Велес (43), кај кој е регистриран индискиот сој на ковид-19,се вратил од Англија пред две недели, објави порталот Сакам да кажам. Лицето е вратено од Англија...

Фудбал 04.07.21 | 16:26

Англичаните луди по ЕУРО 2020: Натпреварот против Украина најгледан телевизиски пренос годинава

Четврт финалниот натпревар од ЕУРО 2020 во кој Англија ја совлада Украина е најгледан телевизиски настан во Англија годинава, објави Би-Би-Си. Од телевизијата наведуваат...

Фудбал 04.07.21 | 00:02

Англија е последниот полуфиналист на ЕУРО 2020

Натпреварот на стадионот Олимпико во Рим го даде и последниот полуфиналист и противникот на Данска. Тренерот Герет Саутгејт се врати на системот со четворица во дефанзива,...

Фудбал 29.06.21 | 20:06

Англија ја елиминира Германија и се пласираше во четвртфиналето на ЕП

Англија ја доби фудбалската војна против Германија, победувајќи ја со 2-0 и елиминирајќи ја од Европското првенство (ЕП). Англија во четвртфиналето ќе игра со победникот...

Фудбал 29.06.21 | 15:53

Англиските фанови добија забрана да ја пејат својата омилена навивачка песна против Германија

Денеаска на програмата на Европското првенство во фудбал е едно од најголемите дербија во светскиот фудбал, дуелот меѓу репрезентациите на Англија и Германија, кои...

Фудбал 29.06.21 | 15:12

Aнгличаните од 7 наутро фатија место по пабовите за да го следат мечот со Германија

Одамна не сум видел нешто поанглиско од ова, се вели во еден од коментарите на видеото од утринската програма „Добро утро Британија“ во кое се прикажани англиските...