Ознака: Андреј Ковачев
Македонија 13.12.20 | 22:25

Ковачев: Јас не гледам никаква блокада

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент Андреј Ковачев вечерва во „Трилинг“ на ТВ24 зборуваше за односите помеѓу Македонија и Бугарија и ветото, за кое тој смета...

Балкан 07.12.20 | 10:34

Ковачев се закани со „други механизми“ ако не се прифатат бугарските барања

Малку е веројатно до утре или во следните неколку часа да има некаков нов развој на настаните во однос на сегашната состојба, особено ако се има предвид неуспехот на...

Македонија 21.11.20 | 19:21

Ковачев по изјавата на Пендаровски: Нивото продолжува да ви паѓа

„Нивото продолжува да ви паѓа“, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката...

Македонија 15.11.20 | 12:12

Андреј Ковачев најавува одземање на „пасошите на Каракачанов“ ако носителите зборуваат против Бугарија

Секој што сака и се смета за Бугарин може да добие бугарско државјанство, за тоа нема никаков проблем, но не треба да го злоупотребува тоа против Бугарија кога самиот...

Македонија 07.11.20 | 15:00

Ковачев му одговори на Димитров за напливот на македонштина: Не срамете се, татко ти пишуваше дека Македонците се Бугари

Бугарарскиот европратеник Андреј Ковачев ја потсетува бугарската, но и македонската јавност на зборовите на таткото на поранешниот министер за надворешни работи Никола...

Македонија 04.11.20 | 10:04

Ковачев: Сите Бугари се едногласни – не можеме да ги поддржиме манипулациите и лагите на Скопје

Верувам дека не е европски да се поддржуваат манипулациите и лагите, вели бугарскиот европратеник Андреј Ковачев зборувајќи за Македонија на БТВ. Ние сакаме полноправно...

Македонија 20.10.20 | 23:14

Ковачев: Да си го одбележувате 11 октомври некој друг ден

Европратениот Андреј Ковачев во дебатниот магазин „Клик Плус“ на „ТВ 21“ изјави дека 11. Октомври треба да го одбележуваме на друг ден. Да се обединиме како најблиски...

Македонија 11.10.20 | 18:55

Андреј Ковачев ни наметнува граѓанска, наместо антифашистичка војна!?

Ете до каде стигнавме. Да го прославуваме 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ, за бугарскиот европратеник Андреј Ковачев претставувало антибугарска...

Македонија 11.10.20 | 16:56

Оперскиот пејач Нацоски до Ковачев: Престанете со антимакедонска пропаганда и извинете се, тоа би бил убав гест на добрососедство и пријателство

Нема место за фашизам во ЕУ! Престанете со антимакедонска пропаганда која е еднаква на сите злодела извршени од страна на бугарските фашисти врз македонскиот народ...

Македонија 11.10.20 | 13:15

Европратеникот Ковачев за празнувањето на 11 Октомври : Зошто му е потребна на Заев оваа антибугарска провокација токму сега?

Европратеникот Андреј Ковачев на фејсбук прашува: Зошто му е потребна на Заев оваа антибугарска провокација токму сега?

Македонија 18.09.20 | 22:00

Ковачев: Нема никаков сомнеж дека Гоце Делечев по етничка определба бил Бугарин

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во...

Балкан 11.09.20 | 20:00

За Ковачев и АСНОМ е антибугарски

Најпознатиот пратеник во Европскиот парламент од партијата на премиерот Бојко Борисов побрза да најави блокада на европскиот пат на Македонија веднаш откако Зоран...

Балкан 11.09.20 | 14:44

Ковачев со порака до Заев: Што ќе изгубиш ако ја прифатиш историската вистина дека Гоце Делчев е Бугарин

Македонскиот премиер Зоран Заев секогаш зборувал со голем оптимизам и голема надеж, се надевам дека е искрен, но до денес скоро и да нема резултати. Бугарија строго ќе...

Балкан 06.08.20 | 10:02

Ковачев побара јавно да се објават имињата на лицата со бугарски пасош

Европратеникот Андреј Ковачев на Фејсбук јавно побара да се објават имињата на сите кои имаат бугарско државјавнство како одговор на ширењето на омраза против Бугарија. Ова...

Македонија 05.05.20 | 12:08

Димовски отворено до Каракачанов: Македонците се Бугари толку, колку што Бугарите се Грци

Асимилацијата на Македонците во Бугарија денес и ја разбираме како насушна потреба за грдење на монолита бугарска нација, но верувајте, ги знаеме пописите, ги знаеме...

Балкан 04.05.20 | 15:42

Ковачев се закани: Ако до јуни не преработат комисиите, Бугарија нема да дозволи почеток на преговорите со Македонија

Ако до јуни не проработат комисите за историските прашања и властите во Скопје продолжат со фалсификување на историјата, Бугарија нема да даде согласност за започнување...

Македонија 25.04.20 | 10:38

Илиевски: Заев и Димитров потпишаа дека современиот македонски идентитет лежи на бугарската национална историја

Богдан Илиевски, по повод изјавите на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во интервју за МКД.мк на својот фејсбук профил напиша: Добро утро граџани ви посакува...

Балкан 24.11.19 | 12:39

Ковачев: Ако на изборите во Македонија победи ВМРО ДПМНЕ треба да бараме гаранции дека ќе го продолжи курсот на добрососедство со Бугарија

На средбата што ја имавме заедно со премиерот Бојко Борисов со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сакавме да дознаеме дали неговата партија, ако стане владеачка,...

Македонија 15.10.19 | 16:47

Европратеникот Андреј Ковачев за Лидер: Бугарија ја поддржува Македонија со „да”!

Ексклузивна колумна за „Економски Лидер“ на Андреј Ковачев, Европратеник и потпретседател на ЕПП – во пресрет на одлуката на Европската Унија околу датумот за почеток...

Балкан 24.06.19 | 11:09

Ковачев: Му честитам на Пендаровски што призна! За првпат од 1944 година ја слушаме од Скопје вистината за Гоце Делчев!

Статус на Андреј Ковачев, Европратеникот кој застапува тврди тези за спорните револуционери во договарањето на комисиите од Македонска и Бугарска страна: ,,Му честитам...