Ознака: Амстердам
Фудбал 23.06.21 | 11:21

Автомобили на македонски навивачи во Амстредам биле оштетени и ограбени за време на натпреварот против Холандија

На десетина македонски навивачи, кои со автомобили отпатувале во Амстердам да го следат дуелот од Европското фудбалско првенство помеѓу репрезентации на Холандија...

Фудбал 21.06.21 | 16:41

Taпанот зачука и во Амстердам, дијаспората не ги остави фудбалерите да играат без поддршка

„Македонско девојче“ ечеше пред арената „Јохан Кројф“ во Амстердам, зачука и новиот тапан, доминира црвено – жолтата боја. ИМА ЛИИ??? #EURO2020 #MKD pic.twitter.com/WrMi5Z6Ktt — Team...

Фудбал 21.06.21 | 14:20

Заев денес во Амстердам, ќе ја бодри репрезентацијата заедно со премиерот на Холандија, Марк Руте

Премиерот Зоран заев денес патува за Амстердам на покана на премиерот на Холандија, Марк Руте. Планирано е двајцата попладнево да бидат на трибините на арената Јохан...

Фудбал 10.06.21 | 09:03

Навивачи од Македонија нема да можат да патуваат во Амстердам на ЕП за мечот со Холандија

За разлика од Букурешт, македонските навивачи нема да можат да патуваат во Амстердам за да ја бодрат нашата репрезентација, ова го потврди и амбасадата на Холандија...

Фудбал 27.01.21 | 12:00

Засега за Македонија сигурни се Букурешт и Амстердам за ЕУРО

УЕФА има намера да биде домаќин на завршниот турнир на ЕП 2020 во 12 градови, како што беше претходно планирано, пренесува „Индипендент“. Според британскиот весник, дури...

Свет 17.01.21 | 23:31

Протести во Амстердам поради новите мерки, полицијата употреби водени топови

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Амстердам на протест поради „локдаунот“ кој е продолжен за три недели поради спречување на ширењето на коронавирусот. Ваквите...

Свет 12.01.21 | 11:02

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предлага забрана за влез на туристите во познатите кафулиња низ градот во кои се продава марихуана. Голем број туристи...

Свет 09.01.21 | 08:55

Амстердам ќе ја забранува марихуаната за туристите

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предложи да им се забрани на туристите да ги посетуваат градските „кофишопови“ каде, како што првенствено се продава...

Свет 27.11.20 | 13:41

Аеродромот во Амстердам подготвува ладилници за прием и транспорт на вакцините против Ковид-19

Вработените во авиокомпанијата „КЛМ“ на аеродромот во Амстердам ,Шипол“, подготвуваат ладилници во кои ќе ги примат вакцините против Ковид-19, што  мора да се чуваат...

Калеидоскоп 20.02.20 | 13:05

Во Амстердам еротски комплекс наместо Црвените фенери

Амстердам планира изградба на тн. „еротски комплекс” составен од клубови, театри и други објекти посветени на сексот или хотел за проститутките – сè тоа во рамки на...

Патувања 19.02.20 | 15:14

Амстердам размислува да ја забрани марихуаната за туристите

 Амстердам ја разгледува можноста да воведе забрана за продажба на марихуана на туристи во кафулињата, а истовремено истражува и нови начини како да го балансира начинот...

Свет 06.11.19 | 21:36

Лажна тревога го активирала протоколот на аеродромот Шипхол во Амстердам

Драматичната ситуација на аеродромот во Амстердам конечно е решена и службено, потврди авио компанијата  Air Europa, во чиј авион се случил инцидентот. Имено, компанијата...

Свет 06.11.19 | 21:06

Заложничка драма во Амстердам: Жандармеријата го блокираше аеродромот Шипхол

Холандската Жандармерија се упати кон аеродромот Шипхол поради „сомнителна ситуација“ во Амстердам. Извештаите од аеродромот упатуваат на, како што пренесоа локалните...

Свет 23.10.19 | 22:52

Престрелка среде Амстердам: Еден Црногорец убиен, еден повреден

Попладнево во Амстердам дошло до пукање од огнено оружје, при што загинал еден Црногорец, а друг е повреден. Според регионалните медиуми, ранет е Јован Џуровиќ, брат...

Свет 30.08.19 | 15:01

Токио – најбебзеден град во светот, Амстердам – во Европа

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална,...

Свет 09.07.19 | 12:35

Се судрија два патнички авиона на пистата во Амстердам

Два патнички авиона се судрија на пистата на аеродромот во Амстердам. Како што објавија медиумите, судирот се случил на аеродромот Шипхол меѓу авионите на компаниите...

Калеидоскоп 20.02.19 | 22:18

Платен убиец со двојно државјанство: Хрватот Иван бил застрелан во ресторан среде бел ден

Холандската полиција го осомничи 38-годишниот, Чабу Дера кој на 5. јануари оваа година во белградската населба Баново брдо го уби 37-годишниот Небојша Марковиќ и за убиство...

Патувања 20.12.18 | 14:18

Еден од најпосетуваните градови во светот ве моли: Не доаѓајте повеќе!

Пластично цвеќе, ветерници и кломпи се главните сувенири во холандскиот град Амстердам, а воедно и двигател на градската екомонија. Сепак, локалната самоуправа ја забрани...