Ознака: Америка
Свет 14.05.21 | 09:42

Америка: Целосно вакцинираните лица не мора да носат маска и да држат растојание

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) советува дека целосно вакцинираните лица не треба да носат маски на отворено и во повеќето затворени...

Свет 07.04.21 | 08:58

Личните податоци мора да бидат заштитени: На Американците нема да им се наметнуваат „здравствените пасоши“

Белата куќа соопшти дека нема да им ги наметнува „здравствените пасоши“ на Американците како потврда дека се вакцинирани против Ковид-19. Владата не поддржува и нема...

Свет 12.03.21 | 09:24

Фаучи: Вакцинираните лица ќе добијат препораки за однесување

Националниот институт за алергиски и заразни болести во САД наскоро ќе издаде нови препораки за граѓаните вакцинирани против коронавирусот. Во интервју за телевизијата...

Свет 09.03.21 | 09:11

Првпат по три и пол месеци во САД дневно починаа помалку од илјада лица болни од Ковид-19

За првпат по речиси три и пол месеци, САД вчера регистрираа помалку од 1.000 смртни случаи за еден ден од последици од Ковид 19, соопшти универзитетот Џонс Хопкинс. За 24 часа...

Свет 16.02.21 | 15:27

Америка окована во снег и мраз

Најмалку пет лица го загубиле животот во силното зимско невреме „Јури“, кое ги погоди САД, а во кое близу пет милиони куќи и компании останале без електрична енергија...

Здравје 10.02.21 | 21:45

Кој примил две дози од вакцината, не мора да биде во карантин

Американскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ) денес објави дека граѓаните кои примиле две дози на вакцината не мора да бидат во карантин доколку се во контакт со...

Свет 31.01.21 | 08:45

Шаманот од Капитол сака да сведочи против Трамп поради предавство

Џејкоб Ченсли од Аризона, кој учествуваше на демонстрациите одржани на 6 јануари во Вашингтон, истакна дека Доналд Трамп го „предал“ затоа што не го помилувал. Ченсли...

Свет 06.01.21 | 21:21

Во живо: Приврзаници на Трамп упаднаа на Конгрес, полициски час воведен во Вашингтон

Градоначалничката на американскиот главен град Вашингтон, Мјуриел Боусер објави воведување полициски час во градот. Полицискиот час стапува на сила во 18 часот по локално...

Свет 24.12.20 | 08:51

Во САД веќе еден милион Американци ја примија првата доза на вакцина против Ковид-19

Веќе еден милион Американци ја примија првата доза на вакцина за коронавирусот, објави синоќа директорот на главната федерална агенција за јавно здравје, Роберт Редфилд. САД...

Свет 11.11.20 | 19:09

Трамп се враќа во игра: Ќе има ново рачно пребројување на гласовите!

Американската сојузна држава Џорџија објави дека ќе ги преброи гласовите од претседателските избори на кои Џо Бајден во тесна трка го победи Доналд Трамп. Изборите...

Свет 09.11.20 | 11:50

Кремљ не ги коментира изборите во САД пред официјалните резултати

Кремљ денеска соопшти дека ќе ги почека официјалните резултати од претседателските избори во САД пред да даде коментар за нивниот исход. Британските медиуми пренесуваат...

Свет 30.09.20 | 09:13

Над милион Американци веќе гласаа за претседател

Повеќе од 1,2 милиони Американци веќе гласаа за претседател без да чекаат на првата дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Џо Бајден во...

Свет 22.09.20 | 12:14

СЗО: Бројот на заразени со корона во светот зголемен за два милиони за една недела

Бројот на луѓе кои се заразиле со коронавирус ширум светот се зголеми за скоро два милиони во неделата од 14-20 септември, додека бројот на смртни случаи порасна за 37.700...

Свет 08.07.20 | 09:48

Канје Вест ги обвини демократите за расизам и ја потврди кандидатурата за претседател

Американскиот рапер Канје Вест потврди во интервју за „Форбс“ објавено во средата дека ќе се кандидира за претседател оваа година и ја обвини Демократската партија...

Здравје 01.07.20 | 10:48

Америка ги купи речисти сите количини на лекот кој е ефикасен за коронавирусот

САД ги купија речиси сите светски залихи на ремдесивир, еден од двата лека кои се покажаа ефикасни против ковид-19, оставајќи им ништо на Европа и остатокот од светот...

Свет 31.05.20 | 10:55

Полицијата газеше луѓе: Стравични сцени на протестите во Америка

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од полицискиот службеник Дерек Шовин. Полицијата...

Свет 28.05.20 | 08:55

Од коронавирус починале повеќе Американци отколку за време на епидемијата на СИДА

Од коронавирусот починале повеќе од 100.000 луѓе во САД, иако во последно време се намали бројот на смртни случаи, а населението започна со делумно нормализирање на животот...

Свет 03.01.20 | 11:51

Камионска компанија нема да вработува пушачи

Американската компанија за изнајмување камиони „Ју-хол интернејшанл“ соопшти дека отсега нема да вработува „корисници на никотин“ односно пушачи на цигари, како...

Свет 13.02.19 | 09:54

Рекордни 22 трилиони долари тежи државниот долг на САД

Државниот долг на САД достига рекордно ниво од над 22 трилиони долари, соопшти американското Министерство за финансии. Според Министерството, првапат во историјата,...

Калеидоскоп 01.02.19 | 10:59

Австралија се пржи на +50, а Америка замрзнува на -50

Америка ја погоди арктички леден бран кој ја симна температурата на минус 50 Целзиусови, поради што градовите на средниот запад скоро престанаа да функционираат, а екстремните...