Ознака: амбасадорка
Македонија 29.11.19 | 11:02

Во Турција: Ердоган ја разрешил амбасадорката Кара

Кабинетот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави претседателски декрет со денешен датум, со кој од должноста се разрешуваат амбасадорите на Турција во...

Балкан 19.11.19 | 09:56

Србија ја отповика својата амбасадорката од Скопје

Промените во дипломатијата на Република Србија не ја заобиколија ниту мисијата во Република Македонија, со отповикувањето на амбасадорот Душанка Дивјак Томиќ, со указ...

Македонија 15.11.19 | 20:24

Мицкоски-Панторе: Веднаш по преземањето на власта ВМРО-ДПМНЕ ќе се посвети исполнување на клучните реформи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на Република...

Македонија 09.11.19 | 10:52

Арифи за амбасадорското место: Во САД секогаш сум се чувствувала како дома

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи, која е втор мандат на чело на оваа општина, во неколку наврати се споменува како иден амбасадор во Соединетите Американски...

Македонија 12.07.19 | 15:41

Украинската амбасадорка: За разговорите на Заев со „Порошенко“ дознавме од весници

Aмбасадорката на Украина во Македонија, Наталија Задорожњук, денеска кажа дека не биле информирани за комуникацијата на премиерот Зоран Заев со руските комичари кои...

Македонија 12.07.19 | 12:36

Кејт Брнс му ги предаде акредитивите на Пендаровски: Со нетрпение ве очекуваме во НАТО

Новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски. Со нетрпение...

Македонија 18.06.19 | 14:26

Кејт Бирнс положи заклетва: Новата американска амбасадорка доаѓа во јули

Вчера на церемонија во Стејт департментот во Вашингтон, Кејт Бирнс положи свечена заклетва како нов амбасадор на САД во Република Северна Македонија, објави Амбасадата...

Балкан 20.03.19 | 18:33

Била дел од аферата со изгубените пасоши и лични карти на албански имигранти во Грција

Амбасадорката на Албанија во Грција, Ардиана Хобдари и генералниот конзул во Јанина, Первин Ѓикуриа денес се сменети од нивните функции, објавија албански медиуми. Според...