Ознака: амбасадори
Македонија 16.09.22 | 11:43

Пратеникот Рамчиловиќ заминува за амбасадор во Црна Гора, а директорот на АНБ амбасадор во Париз

Министерот Бујар Османи на брифингот за активностите на МНР соопшти четири амбасадорски имиња. Нови амбасадори се Цуфи Исмаили во Брисел, во Анкара заминува поранешниот...

Македонија 09.09.22 | 17:17

Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своите уставни надлежности, денеска потпиша укази за поставување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Република...

Македонија 23.08.22 | 17:29

Османи бара во најкраток рок да се закаже седница за идните амбасадори

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, бара во најкраток можен рок да биде закажана седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која ќе се претстават...

Балкан 06.06.22 | 18:37

По забрана за испорака на гас, Русија најавува дека ќе ги протера амбасадорите на Македонија, Црна Гора и Бугарија

Рускиот дипломат Сергеј Орџоникиџе предупреди дека Русија може да ги отповика амбасадорите на  Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со Лавров. „Мислам...

Македонија 03.04.22 | 14:20

Владата одобрила шест амбасадори, но не кажува кои

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите рече дека она што е точно е дека Владата одобрила шест кандидати за амбасадори, но имиња...

Македонија 01.04.22 | 08:58

Со овие амбасадори власта ги срами и своите граѓани и земјите каде што ги праќа

Дипломатијата со оваа власт на СДСМ и ДУИ, администрирана од Ковачевски, тоне секој ден, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. На листата скандалозни одлуки за именувања на кои веќе...

Македонија 31.03.22 | 16:16

Османи ја претвори дипломатијата во засолниште за пропаднати политичари

„Министерот Бујар Османи ја претвори дипломатијата во засолниште за пропаднатите политичари’ Со оваа објава на фејсбук Арбен Фетаи од опозициската Алијансата на...

Македонија 30.03.22 | 20:27

Теута Арифи амбасадор во ЕУ, Димовски од АНБ во Франција

Поранешната градоначалничка на Тетово и вицепремиерска за евроинтеграции, Теута Арифи, ќе биде нов македонски амбасадор во ЕУ, дознава „Фокус“. Според информациите...

Македонија 23.03.22 | 13:23

Владата нема информации за амбасадорски места на Жерновски и Демири

На денешната владина прес – конференција беа изнесени информации за Оперативниот план за вработување со кој е предвидено да бидат опфати 14.685 лица, а за програмите,...

Македонија 23.03.22 | 10:45

Власта му најде работа и на Жерновски: Го праќаат за амбасадор во Белград

Министерството за надворешни работи на Македонија за нов македонски амбасадор во Швајцарија, Берн, го предлага Реџеп Демири, актуелен генерален конзул во Минхен. Предлогот...

Македонија 12.11.21 | 11:02

Францускиот и германскиот амбасадор без коментар за политичката состојба во земјава

Францускиот амбасадор во Македонија Сирил Бомгартнер и германската амбасадорка Анке Холштајн, утрово на прес – конференција во Битола, не одговорија на новинарски...

Македонија 02.06.21 | 14:07

Пендаровски ги прими новоименуваните амбасадори на Кипар и на Иран

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Кипар и на Исламската Република Иран, во Република Македонија. Како...

Македонија 20.05.21 | 15:10

Во САД немаме амбасадор, а ако во Русија имаме двајца, веројатно во други земји по пола човек имаме

Налет оваа траорна вест и емотивниот момент во тажната можност да бидат разделени мисионерите… абе во една од најголемите светски сили имаме двајца дипломати?? Во...

Македонија 27.03.21 | 17:48

Заев на состанок со амбасадорите: Остануваме 100-процентно посветени кон ЕУ и на градењето пријателства

Остануваме 100-процентно посветени кон ЕУ и на градењето пријателства, низ политиките на дијалог, добрососедство и разбирање, како и на домашните реформски процеси, во...

Македонија 10.03.21 | 15:06

Пендаровски им порача на новоименуваните амбасадори да ги штитат државните интереси

Претседателот Стево Пендаровски ги прими новоименуваните амбасадори на Република Македонија пред нивното заминување во странските држави каде што ќе ги извршуваат...

Македонија 05.01.21 | 19:28

Нема да има амбасадори со двојно државјанство

Откако опозицијата најави дека ќе го блокира предлог законот за надворешни работи, а власта го повлече, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, потврди...

Македонија 20.12.20 | 14:25

Не може амбасадор со двојно државјанство, како ќе му се издаде сертификат за државна тајна?!

„Заедно со колеги пратеници ќе го блокираме предлог Законот за надворешни работи, каде за амбасадор се дозволува да има и друго државјанство, освен македонско. Тоа...

Македонија 14.12.20 | 14:19

Двојното државјанство нема да е пречка за амбасадорската функција

Можноста за именување амбасадори со двојно државјанство по скратена постапка влегува во Собранието. Измените и дополнувањата на Законот за надворешни работи кои се...

Македонија 02.12.20 | 14:20

Османи на средба со амбасадорите на ЕУ: Не отстапуваме од интеграција со нашето најблиско соседство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, акредитирани во Македонија. Како што соопштија од неговиот кабинет,...

Македонија 18.11.20 | 22:51

Ова се новоназначените амбасадори на Македонија

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи им ги предаде акредитивните писма на Дане Талески, Фатон Бејта, Сали Лимани, Теута Агаи-Демјаха, Шабан Јашари, Данчо Марковски...