Ознака: амбасадор
Македонија 28.09.21 | 15:34

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор во ОН

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Љубомир Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор на САД. Заев наместо да ја сфати пораката го предлага за амбасадор во ОН, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Спасувачката...

Свет 06.09.21 | 09:22

Германскиот амбасадор во Кина ненадејно почина: Изгледаше среќно и здраво пред три дена

Германскиот амбасадор во Кина, Јан Хекер почина само две недели по преземањето на функцијата, објави германското Министерство за надворешни работи. Јан Хекер (54), кој...

Македонија 12.03.21 | 12:34

Милошоски: Откако САД одби да го прими Фрчковски за амбасадор, Владата се обидува да го протурка за амбасадор во ОН

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, во гостување на радио „Лидер“ го коментираше одбивањето од страна на САД, Љубомир Фрчковски да стане амбасадор...

Свет 22.02.21 | 14:40

Убиен италијански амбасадор во напад на конвојот на ОН во Конго

Италијанскиот амбасадор во Конго, Лука Атанасио, беше убиен денес во напад на конвојот на ОН во таа африканска земја. Информацијата ја потврди италијанското Министерство...

Македонија 22.01.21 | 17:46

Фрчковски нов амбасадор во САД?

Професорот Љубомир Фрчковски е најсериозен кандидат за амбасадор во САД, каде Владата со години нема назначено нов амбасадор, јавува Телевизија 24. Името на потенцијалниот...

Македонија 13.01.21 | 11:40

Александар Николоски на средба со амбасадорот на Полска

Претседателот на Националниот совет за евроинтеграции и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на средба со полскиот амбасадор во Република Македонија, Пиотр...

Балкан 29.11.20 | 20:48

Брнабиќ: Србија еднострано ја повлекува одлуката за протерување на амбасадорот на Црна Гора

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по состанокот со претседателот Александар Вучиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, најави дека Србија еднострано...

Балкан 28.11.20 | 19:56

Србија возврати: И таа го протера црногорскиот амабасадор

Aмбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ е прогласен за „персона нон грата“ и од него е побарано да замине од Црна Гора, соопшти црногорското Министерство...

Свет 19.11.20 | 13:21

По 10 години САД назначија амбасадор во Венецуела

САД назначи свој амбасадор во Венецуела, што е прв случај во последните десет години. Сенатот на американскиот Конгрес го изгласа именувањето на Џејмс Стори за амбасадор...

Свет 24.10.20 | 22:24

Франција поради изјавата на Ердоган го повлекува амбасадорот од Турција

Франција ја осуди изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој претходно денеска го доведе во прашање „менталното здравје“ на неговиот француски колега,...

Македонија 02.10.20 | 10:29

Тимоние заминува: Сирил Бoмгартнер нов француски амбасадор во Македонија

Францускиот советник за надворешни работи, Сирил Бoмгартнер е назначен за вонреден и ополномоштен амбасадор на Француската Република во Македонија. Бомгартнер доаѓа...

Македонија 09.09.20 | 18:26

Средба Ахмети-Дедај: Во оваа гарнитура на владата, Албанците се факторизирани уште повеќе

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово се сретна со амбасадорот на Република Косово, Ѓeрѓ Дедај. Како што соопштуваат од партијата...

Македонија 01.09.20 | 15:05

Првата средба на Артан Груби беше со албанскиот амбасадор Река

Првиот заменик претседател во македонската влада и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби, денеска ја оствари првата средба со албанскиот...

Црна хроника 25.08.20 | 16:54

Кандидат за амбасадор и признал на сопругата дека ја изневерува, таа го пробола со нож во грбот

Семејна драма која завршила со насилство и напад со ладно оружје се одржала во домот на Игор П. кандидат за амбасадор на Македонија во Брисел, вечерта на 20 август,...

Калеидоскоп 27.07.20 | 16:30

Хенрик Маркуш – амбасадорот кој поминал најмногу километри низ земјава со велосипед

Хенрик Маркуш е единствениот амбасадор на светот кој досега со својот велосипед во земјава успеал да извози доволен број километри, нешто што не му успеало на ниту еден...

Македонија 10.01.20 | 14:55

Мицкоски се сретна со кинескиот амбасадор во Македонија: Новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде фокусирана на економски развој

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со Стефан Андоновски, советник за меѓународна односи и дипломатија остварија средба со амбасадорот на Народна Република...

Македонија 17.12.19 | 19:29

На повидок нов дипломатски скандал: Ја „заглави“ државата, па оди амбасадорка во Ватикан!?

Според информациите на Канал 5, МНР за амбасадорка во Ватикан предлага поранешна советничка во амбасадата во Италија, за која постојат индиции дека е директно одговорна...

Македонија 13.12.19 | 16:10

Теута Арифи не е кандидат за амбасадор Вашингтон, тврди премиерот во заминување

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи не е кандидат за амбасадор во Вашингтон – изјави денеска премиерот во заминување, Зоран Заев. Тој одговарајќи на новинарско...

Македонија 12.12.19 | 11:01

Васко Грков нов амбасадор на Македонија во Србија

Денес на владината седница се очекува да поминат одлуките за пополнување на околу 20 од вкупно 25 испразнети амбасадорки места. Освен веќе потврдената информација дека...

Балкан 21.11.19 | 13:39

Снимката ја има и претседателот Мета: Секс скандал во Албанија, вмешан странски амбасадор

Во Албанија деновиве на големо се зборува за еден секс скандал, каде е вмешан странски амбасадор. За видеото има прозборено и претседателот на државата Илир Мета, пренесува...