Ознака: амбасади
Економија 20.08.20 | 14:45

Лозарите бараат помош од амбасадите за пласман на грозјето

Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци испрати дописи до амбасадите во земјава за поддршка на извоз на македонско грозје. Како што вели за МИА претседателот...

Македонија 25.03.20 | 21:11

Се срамам што сум Македонец и што државата не третира само како бројка, гневни наши сограѓани останаа по аеродромите и амбасадите

Откако Владата денеска најави дека селективно ќе враќа 915 македонски државјани од Германија на трошок на патниците, со реакции на социјалните мрежи се јавија и стотици...

Македонија 14.12.19 | 12:52

Николоски: Во предизборен период амбасадите се полнат со некредибилни партиски кадри

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција зборуваше и за номинацијата на кандидати за амбасадори на Република Македонија...

Македонија 05.10.19 | 09:27

Теута Арифи засега има најголеми шанси да ја претставува Македонија во САД

Во последните две недели се вршат интензивни преговори за пополнување на дел од празните амбасади, чив број е преголем. Дури 25 амбасади во моментов се без амбасадори,...

Македонија 29.09.19 | 12:33

Чилиманов: Со Заев и Димитров Македонија е колонија

Македонија е колонија. Надворешна политика имаат држави, со цел да ги застапуваат своите интереси кон други држави. Заев и Димитров прават што ќе им се каже од надвор....

Македонија 27.09.19 | 14:17

Договорена распределба на колачот, Ахмети ги стокми новите амбасадори

Договорена е распределбата на колачот за амбасадорските места кои ќе ги пополни партијата на Али Ахмети, дознава Плусинфо. Претседателот на државата Стево Пендраовски...

Македонија 26.09.19 | 09:02

Mилошоски: Затворањето на амбасади е дипломатска антиреформа

Затворањето на амбасади е дипломатска антиреформа, а затварањето на амбасадата во Бразил е потег на штета на интересите на Македонија, реагира пратеникот Антонио Милошоски,...

Македонија 25.09.19 | 19:11

Пендаровски: Можно е да се затворат четири амбасади, Боцевски се враќа од Бразил

Во наредните недели ќе се дефинира списокот кои амбасади на земјава во странство ќе бидат затворени. Во моментот има 27 испразнети дипломатски позиции. Според анализата...