Ознака: алкохол
Калеидоскоп 11.07.21 | 11:03

Срушен рекордот во измерени промили алкохол во крвта во Македонија: Еве што покажа дрегерот

Рекордни 3,87 промили алкохол вчера во 22:03 часот му биле измерени во крвта на возач, кој бил запрен од сообраќајната полиција во Скопје. Ова дефинитивно е македонски рекорд...

Црна хроника 08.07.21 | 13:29

Казнети 65 пијани возачи

Во текот на вчерашниот ден во акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на земјава се казнети 65 возачи. Од...

Здравје 03.06.21 | 09:31

Д-р Пановски: Алкохолот ќе влијае на попуштање на дисциплината на свадбите

Според епидемиологот, д-р Никола Пановски, организирањето на свадбите ќе биде една проверка колкав е нашиот колективен имунитет. Треба да се внимава на хигиена на рацете,...

Свет 31.05.21 | 08:32

25 починати од отровен пијалок, го купиле на црно зошто државата забрани продажба на алкохол како дел од мерките

Најмалку 25 лица починаа во северна Индија од труење со алкохол, соопшти денеска полицијата. Полицијата уапси десет мажи за продажба на отровен алкохол во сојузната...

Здравје 12.05.21 | 11:06

Нема докази дека по вакцинацијата против коронавирус, алкохолот влијае на ефикасноста на вакцината

Нема докази дека по вакцинацијата против коронавирус, алкохолот влијае на ефикасноста на вакцината. Ова е ставот на британската Агенција за регулирање лекови, којашто...

Фудбал 03.05.21 | 20:24

Шевченко: Фудбалот ми го спаси животот, другарите ми умираа од дрога и алкохол

Андриј Шевченко го користи периодот пред ЕВРО 2020 за промоција на својата автобиографска книга, во која украинската фудбалска легенда открива различни детали од својот...

Свет 29.04.21 | 10:47

Во Турција се забранува и продажбата на алкохол за време на локдаунот

Турција забрани продажба на алкохол за време на периодот на „целосно заклучување“ на земјата, што започнува денеска. Тоа предизвика незадоволство кај противниците...

Здравје 23.04.21 | 08:43

Д-р Даниловски открива: Алкохол пред и после вакцина – да или не?

Епидемиологот и универзитетски професор д-р Драган Даниловски во текст за доктори.мк ја расчисти дилемата дали смее да се консумира алкохол после вакцина или не. „Во...

Естрада 25.01.21 | 12:40

Аца Лукас: Приведен сум, имав 0,95 промили алкохол во крвта

Српскиот пејач Аца Лукас синоќа после полноќ е приведен во полициска станица, откако при рутинска контрола во белградсата населба Бањица неговиот алкотест покажал...

Калеидоскоп 24.01.21 | 08:51

Полицајците шокирани: Маж возел со 3,71 промили алкохол во крвта

Патролата на сообраќајната полиција во Ариље, зад воланот затекнала 67 годишен возач кој со автомобилот управувал со 3,71 промил алкохол во крвта. Полицајците и сами затекнати...

Црна хроника 13.01.21 | 10:08

Возач фатен со 2,65 промили алкохол во крвта, казнети 213 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град...

Здравје 09.12.20 | 08:40

Кој ќе ја прими руската вакцина не треба да пие алкохол два месеца

Луѓето кои ќе ја примат руската вакцина против Ковид-19, спутник V, мора два месеца да се воздржат од пиење алкохол, изјави шефицата на службата за заштита на потрошувачите,...

Свет 09.12.20 | 08:21

Два месеци без алкохол ако се одлучите за руската вакцина

Оние кои ќе ја примат руската вакцина „Спутник V“ против  коронавирусот ќе мораат да се воздржат од алкохол два месеци, изјави шефицата на руската Служба за заштита...

Калеидоскоп 23.11.20 | 13:51

Седуммина починати во Русија, пиеле средство за дезинфекција откако им снемало алкохол на забава

Седум лица починале, а уште двајца се на интензивна нега во кома откако на забава почнале да пијат средство за дезинфекција на раце, наводно, зошто алкохолот им се потрошил....

Свет 13.10.20 | 14:41

Ставале средство за чистење во алкохолот, починале 44 лица

Четириесет и четири лица починале минатата недела во Турција по конзумирањето на лажни алкохолни пијалоци. Како што пренесуваат турските медиуми, уапсени се 58 лица...

Здравје 13.10.20 | 10:35

Короната останува на кожата девет часа, алкохолот ја уништува за 15 секунди, покажува ново истражување

Вирусот САРС-КоВ-2 кој го предизвикува Ковид-19 може да остане на човечката кожа околу 9 часа, но може да се уништи целосно за само 15 секунди со употреба на 80% раствор на...

Црна хроника 12.10.20 | 18:21

Притвор за 72-годишниот возач кој вчера во Трубарево усмрти моторџија и дете – имал 1,78 промили алкохол во крвта

Се јави обвинителството за страшната сообраќајка што вчера се случи во Трубарево и во која починаа две лица. Оттаму велат дека осомничениот 72-годишник, на 11 октомври,...

Црна хроника 23.07.20 | 14:37

РСБСП: СТОП за возењето под дејство на алкохол!

Управување на моторно возило под дејство на алкохол е еден од најсериозните прекршоци кој го прават одредени возачи. Да се управува моторено возило под дејство на алкохол...

Калеидоскоп 13.05.20 | 11:08

Дваесет и тројца се отруле од алкохол на погреб во Мексико

Најмалку 23 лица починале во Мексико откако консумирале алкохолен пијалак кој содржел метил алкохол, соопштија денеска локалните власти. Труењето се случило изминатиот...

Свет 09.04.20 | 12:03

Во Русија зголемена продажбата на алкохол

Во Русија последните недели е забележана зголемена продажба на алкохолни пијалоци, најмногу водка, виски и пиво. Во последната недела од март, продажбата на водка е...