Ознака: Алкалоид
Калеидоскоп 03.12.23 | 14:19

Една година стратешко партнерство на „Алкалоид“ и СОС Детско село

„Децата се нашата иднина! Секое дете има право на топол дом, грижа и љубов! Секое дете е и наша грижа!“ – моќни пораки спрема заедницата и силни причини за синергија,...

Скопје 27.11.23 | 13:36

Вработените во „Алкалоид“ донираа крв, собраа тон храна и тон облека, помагаат каде што е најпотребно

Одлучноста на компанијата и подготвеноста на сите вработени да им помогнат на оние на кои им е најпотребно се најголема потврда за улогата на „Алкалоид“ како општествено...

Останати спортови 13.09.23 | 11:54

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ ќе учествува на Светскиот сениорски екипен шампионат за ветерани за 2023 година

Најсилното шаховско натпреварување за сениори/ветерани во светот, чија организација од страна на Светската шаховска организација (ФИДЕ) е доделена на Шаховската федерација...

Економија 28.07.23 | 10:01

АЛКАЛОИД со консолидирани продажби од 136,7 милиони евра, инвестиции од 15,2 милиони евра и со 106 нови вработувања во земјава во периодот јануари – јуни 2023 г.

Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни 2023 година продажбите достигнуваат 6.293.741.761 денари, што е за 19 % повеќе во споредба со...

Економија 14.05.23 | 22:10

Познатиот „Бекутан“ на компанијата „Алкалоид“ прослави 45 години постоење

Брендот „Бекутан“ на компанијата „Алкалоид“, прослави 45 години постоење. Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов кажа...

Економија 28.04.23 | 10:50

АЛКАЛОИД со раст на консолидираните продажби од 20 %, инвестиции од 5,6 милиони евра и со 47 нови вработувања во земјава во периодот јануари – март 2023 г

Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – март 2023 година продажбите достигнуваат 3.104.714.658 денари, што е за 15 % повеќе во споредба со...

Македонија 11.04.23 | 17:36

„Алкалоид“ потпиша нов меморандум за соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ за Програмата за практикантство

Со цел овозможување дополнителни услови за професионално профилирање на студентите и за усвојување практични вештини под менторство на врвни професионалци во повеќе...

Економија 30.03.23 | 15:56

За инвестираните 104,1 милиони евра во изминативе 5 години, Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи „Алкалоид“ за водечки инвеститор во регионот

По повод петгодишнината од формирањето, Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (WB6CIF), кооснован од Европската Унија, на почетокот на 2023 година објави повик...

Економија 15.03.23 | 15:27

Германска економска делегација во работна посета на „Aлкалоид“

Германска економска делегација, составена од претставници на Министерството за економија на СР Германија и на германски компании, од потпретседателот на групацијата...

Останати спортови 27.02.23 | 16:03

Отворен меѓународен турнир во забрзан шах Алкалоид 2023

Шаховскиот клуб Алкалоид, под покровителство на својот спонзор, компанијата АЛКАЛОИД АД Скопје, ја продолжи догогодишната традиција и викендов го организираше традиционалниот...

Останати спортови 15.02.23 | 15:18

Алкалоид застана зад македонското таеквондо, заедно до нови македонски успеси

МАКЕДОНСКО ТАЕКВОНДО & АЛКАЛОИД 🤝 Денес на мое лично задоволство, на задоволство на Македонското таеквондо и генерално на Македонскиот спорт. Претседателот на Македонската...

Економија 06.12.22 | 15:36

„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција вредна 720.000 евра

Новите лаборатории за контрола на квалитетот, истражување, развој и за регистрации се организирани на простор од 400 м², во производствениот сегмент за козметички производи...

Економија 28.10.22 | 14:01

Алкалоид со раст на консолидираниот извоз од 23 %, консолидирани продажби од над 178 милиони евра и со 161 нови вработувања

Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2022 година продажбите достигнуваат 8.161.698.989 денари, што е за 14 % повеќе во споредба...

Останати спортови 21.10.22 | 21:12

Шахистите на Алкалоид шампиони во машка, Центар во женска конкуренција

Шаховскиот клуб Алкалоид ја освои титулата во машка, додека шахистките од МШК Центар беа најуспешни во женска конкуренција на Државното првенство во екипна конкуренција...

Останати спортови 21.09.22 | 20:44

„Алкалоид“ опреми ново, модерно катче за шаховска едукација и за турнири за најмладите шахисти

Ценејќи го значењето на шахот во развојот на најмладите, „Алкалоид“ АД Скопје опреми ново, модерно катче наменето за шаховска едукација и за турнири за младите почнувајќи...

Економија 07.09.22 | 11:29

„Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија

По неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото...

Македонија 01.09.22 | 14:59

Претставници на Американскиот совет на млади политички лидери во посета на „Алкалоид“

Делегација на Американскиот совет на млади политички лидери (American Council of Young Political Leaders – ACYPL), во придружба на претставници од Амбасадата на САД во Скопје, оствари работна...

Економија 25.08.22 | 15:18

Германската амбасадорка во работна посета на „Алкалоид“

Делегација на Германската амбасада во Скопје, предводена од Нејзината екселенција, амбасадорката Анке Холштајн, оствари работна посета на „Алкалоид“. За време на...

Економија 28.07.22 | 11:47

Алкалоид со раст на консолидираните продажби, консолидираниот извоз, 127 нови вработувања и инвестиции од осум милиони евра во периодот јануари – јуни

Алкалоид АД Скопје соопшти дека според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни 2022 година продажбите достигнуваат 5.283.892.387 денари, што е за 10 отсто повеќе...

Македонија 14.06.22 | 17:24

Масовна крводарителска акција во „Алкалоид“ по повод Светскиот ден на крводарителството

Под мотото „Дарувај крв, спаси живот“, 130 алкалоидовци изразија волја за крводарување во рамките на колективната акција, која се одржа во Центарот за едукација и за...