Ознака: али ахмети
Македонија 27.11.20 | 17:28

Ахмети ја охрабри опoзицијата да бара недоверба на Владата: Заев ја ризикува политичката кариера со своите изјави

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има...

Македонија 24.11.20 | 21:23

Aмхети: Во Хаг нема да им се суди на поединци туку на УЧК

Судскиот процес во Хаг не е против поединци, туку против Ослободителната војска на Косово (ОВК – УЧК), вели првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, додавајќи дека таков заклучок...

Македонија 24.11.20 | 11:09

Ахмети очекува добри вести од Бугарија до крајот на годината

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во фостување на ТВ 21 изјави дека очекува до крајот на годинава да има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија. Надминувањето...

Македонија 23.11.20 | 23:36

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на спорот со Бугарија

Со Али Ахмети вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го...

Македонија 23.11.20 | 23:23

Ахмети му простил на Заев за „Албанците не вредат пет пари“: Не сакаме да го дискредитираме неговиот лик

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците...

Македонија 23.11.20 | 23:07

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот...

Македонија 23.11.20 | 16:25

Гласини за интерпелација на Груби и Османи не го загрижуваат Ахмети

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети,ТВ21 вели дека нема ништо за загрижување во гласините дека пратениците на ДУИ може да поднесат интерпелација за нивните сопартијци, односно...

Македонија 21.11.20 | 12:20

Зеколи: Ахмети не успеа од Чаир да направи Зајас, а Заев успеа Македонија да ја направи Муртино

За три години Заев ја направи цела Македонија Муртино, прецизен е ексамбасадорот и политички аналитичар Арсим Зеколи. Али се обидуваше цела деценија од Чаир да направи...

Македонија 17.11.20 | 23:53

Ахмети: Со СДСМ е договорено „Диво насеље“ да оди на повторно судење

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во гостување во албанската телевизија „Ора њуз“ изјави дека во договорот за коалиција со СДСМ е договорено случајот „Диво насеље“...

Македонија 12.11.20 | 17:17

Aхмети ќе ја финансира одбраната на ексофицерите на УЧК во Хаг

Лидерот на ДУИ Али Ахмети финансиски ќе ја помогне одбраната на поранешните соборци и офицери на ОВК од војната во Косово, Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп...

Македонија 07.11.20 | 18:57

Ахмети му честита на Бајден: Нашиот голем пријател Џо Бајден се врати, сега е на чело на САД

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, прв му честита на новиот избран претседател на САД, само неколку моменти по потврдата на победата на претседателските...

Македонија 06.11.20 | 11:26

Муса, Садула, Нефи, цела банда сте обожаватели на правото и пироманијата

Според Артан Груби, лажна вест е дека лидерот на ДУИ Али Ахмети е обвинет од Хашкиот суд. Ивор Мицковски, политички аналитичар ја коментира изјавата на генералниот секретар...

Македонија 06.11.20 | 11:13

Груби: Лага е дека Ахмети е обвинет за воени злосторства од Хашкото обвинителство

Лажна вест е дека лидерот на ДУИ Али Ахмети е обвинет од Хашкиот суд, изјави за Плусинфо генералниот секретар на ДУИ и прв вицепремиер Артан Груби откако таква вест беше...

Македонија 23.10.20 | 21:34

Средба Ахмети-Хоти: Само преку договор земјите може да одат напред

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска во Собранието оствари средба со премиерот на Косово, г.Авдула Хоти, кој престојува во официјална...

Македонија 03.10.20 | 16:05

Ахмети се брани: Не бегав од новинарите, имав многу обврски

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера ги избегна новинарите и пред закажаниот термин даде исказ пред обвинителката Фатиме Фетаи за случајот „Попис“, поради презафатеност. Тој...

Македонија 02.10.20 | 08:27

Ахмети на распит пред Фетаи зошто пропаднал пописот во 2011 година

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во 10 часот во просториите на поранешното СЈО треба да се јави на распит во врска со предметот „Попис“.Истрагата по предметот „Попис“...

Македонија 21.09.20 | 20:35

Средба Ахмети – Брнз: САД останува најсилен сојузник на Македонија

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс, на која и пренел дека успешната соработка со САД...

Македонија 09.09.20 | 18:26

Средба Ахмети-Дедај: Во оваа гарнитура на владата, Албанците се факторизирани уште повеќе

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово се сретна со амбасадорот на Република Косово, Ѓeрѓ Дедај. Како што соопштуваат од партијата...

Македонија 08.09.20 | 15:23

Ахмети: За 29 години поминавме долг и тежок пат, сè уште се соочуваме со предизвици

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети испрати честитка по повод Денот на независноста. За овие 29 години државност, поминавме долг и тежок пат, а сепак...

Македонија 03.09.20 | 17:27

Ахмети: До завршувањето на процесот, не можам да кажам ништо

До завршувањето на овој процес не можам да споделам никаква информација со јавноста, затоа што така е предвидено со закон. Кога ќе добие епилог процесот, тогаш ќе можеме...