Ознака: александар македонски
Фудбал 11.05.21 | 23:17

Шпанска „Марка“: Наследниците на Филип II и Александар Велики се „Пепелашка“ на ЕП

Шпанскиот спортски весник „Марка“ ги претстави најдобрите македонски фудбалери како „наследници на Филип Втори и на Александар Велики“ и како „Пепелашка на Евро“...

Балкан 17.04.21 | 21:38

Како Слави Трифонов се потсмеваше со Александар Македонски и со споменикот во Скопје

Најверојатниот бугарски премиер Слави Трифонов во 2012 година имаше шоу посветено на Александар Македонски.Тој цела емисија се потсмеваше со ликот на Александар , дека...

Македонија 05.10.20 | 18:26

Поставена нова табла пред споменикот во Прилеп: Алекcaндар Македонски прогласен за Гpк

По втор пат поставена табла пред споменикот на Александар Македонски во Прилеп. Согласно договорот од Преспа, властите наместија нова табла пред споменикот на Александар...

Скопје 06.09.20 | 13:32

Додека се реконструира Александар Македонски: Користете ги алтернативните влезови во Скопје

Во тек е голема градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици, па поради тоа Град Скопје ги известува граѓаните да ги користат алтернативните приоди...

Македонија 20.08.19 | 13:21

Прилепчани контра Заев: Кај Александар е избришано „хеленската“

И на споменикот на Александар Македонски во центарот на Прилеп, на плоштадот „Александрија“, беше поставена информативна табла на која пишува дека Александар Велики...

Македонија 17.08.19 | 18:19

Коѕијас: Ознаката на споменикот на Александар дека е грчки херој е акт на пријателство меѓу народите!

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, го поздрави поставувањето табли на спомениците на Александар Македонски, Филип Втори и Олимпија...

Македонија 17.08.19 | 16:29

Ах бе сдсмовчиња, споменик за Александар Македонски во центарот на Скопје изгласа СДСМ кога беа мнозинство

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци по повод поставувањето на таблите на споемениците во центарот на Скопје и отстранувањето на сонцето од Кутлеш ги потсети СДСМ дека...

Калеидоскоп 10.05.19 | 09:37

Која била улогата на Македонците, а која на Грците во вojcкaта на Александар

Како што е веќе познато, античкиот историчар Аријан напишал дека 30.000 Грци се бopeле на страната на Персија во битката против Александар. Вистина е дека во македонската...

Балкан 19.04.19 | 11:19

Свечено откриен споменикот на Александар Велики во центарот на Атина

Во грчкиот главен град утрово свечено беше откриен споменикот на Александар Велики, во поинакво младо издание, а не како војник, откако 26 години беше „заглавен” во...

Балкан 17.04.19 | 15:51

„Првиот и единствен“ Александар Велики поставен во Атина

Статуа на Александар Македонски утрово денеска беше поставена во центарот на Атина, во близина на Храмот на Зевс. Се работи за статуа изработена од Јанис Папас во 1993,...

Калеидоскоп 13.04.19 | 16:44

Одговорот е Александар Велики, но погледнете го прашањето

Во британско детско квиз шоу, кое било неодамна било прикажувано во Швајцарија, се поставува и ова прашање. Како се викал македонскиот крал и лидер на Грците?

Македонија 27.03.19 | 16:16

Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Учебниците по историја во Македонија ќе се преправаат и во нив изричито ќе биде наведено дека Александар Македонски бил Грк, објавува грчки „Трибјун“. Весникот тврди...

Музика 11.03.19 | 12:49

Американецот чиј идол е Александар Македонски

Верувале или не, Александар Македонски е вечна инспирација за американскиот диџеј Грендмастер Флеш. Добитникот на Полар наградата за 2019 година и член на Куќата на славните...

Калеидоскоп 09.02.19 | 22:55

Жив го погребале, бил вкочанет и не можел да зборува, но слушал сè

Еден од најчестите кошмари е, наводно да бидете будни, а да ве прогласат за мртов додека всушност сте живи и заробени во своетоп тело. Смртта на големиот војсководец...