Ознака: албум
Музика 08.06.22 | 13:53

„Некст тајм“: Албумот им го посветуваме на нашите две мајки, Сузана и Македонија

Вчеравечер во хотелот „Мериот“ во Скопје, момците од „Некст Тајм“, Стефан и Мартин Филиповски пред своите пријатели, колеги, соработници и фанови го промовираа нивниот...

Култура 25.05.22 | 10:34

„Варијации“ на Трпчески прогласен за албум на годината од престижното британско музичко списание „Грамофон“

Престижното британско и едно од водечките светски музички списанија „Грамофон“ во својот јунски број го издвои како компакт-диск на месецот новиот албум „Варијации“...

Музика 06.09.21 | 21:47

По 40 години АББА влезе меѓу најслушаните десет синглови во Британија

Легендарната шведска поп група ABBA се враќа за прв пат по четириесет години меѓу првите десет синглови во Велика Британија, со два нови наслови од нивниот нов албум Voyage...

Музика 19.08.21 | 15:10

Желбата на Зафир Хаџиманов беше испочитувана, албумот „Зафир пее, Македонија пее“ промовиран во Скопје

Последниот албум на познатиот македонски композитор, писател, пејач и глумец Зафир Хаџиманов „Зафир пее, Македонија пее“ (Зафир пјева, Македонија пјева) што го реиздаде...

Музика 11.08.21 | 20:17

Промоција на нов албум со традиционална музика на Александар Ицов

Најновиот албум „Николова единаесетка“ со традиционална музика на професорот по музичка уметност, Александар Ицов ќе биде промовиран на 11-ти август во 20 часот во Радовиш. Ќе...

Култура 14.05.21 | 15:24

На платото пред МКЦ промоција на првиот албум на ЗЏМ Рекордс

Утре, во 14 часот на платото пред МКЦ, во рамки на петтото издание на манифестацијата Today It’s All About Jazz Vol.5. ќе биде промовиран албумот „Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid“. Албумот...

Фудбал 03.04.21 | 08:34

Пополнувањето на албумот Панини за ЕП 2020 ќе ве чини 5.500 денари, ако имате среќа

Во Светот на Панини, во 11-тата книга за налепници на ЕУРО, оваа година, колекционерите љубители на фудбалот ќе имаат можност да лепат сликички и од фудбалерите на Македонската...

Музика 31.01.21 | 18:23

Селена Гомез најави нов албум на шпански јазик

Поп ѕвездата Селена Гомез го најави својот нов студиски албум на шпански јазик. Таа ја претстави новата нумера и спот под називот „Baila Conmigo“. Пејачката најпрвин го објави...

Музика 22.10.20 | 09:29

Карантинот го помина во студио: Пол Мaкартни ќе издаде нов албум во декември

Познатиот британски музичар и поранешен член на „Битлси“, Пол Макартни, на 11 декември годинава ќе го издаде својот албум „McCartney III“. Се работи за нова колекција песни...

Музика 08.06.20 | 12:32

Фондацијата „Милан Младеновиќ“ иницираше реиздавање на култниот албум „Angel’s Breath“

Фондацијата „Милан Младеновиќ“ иницираше реиздавање на култниот албум Angel’s Breath е последно нешто што го направи Младеновиќ во својата богата музичка кариера. За...

Култура 10.05.20 | 15:02

Влатко во карантин го подготвува новиот албум „Тафталиџе shuffle“ и пишува мемоари

Влатко Стефановски во време на коронакризата работи на мемоарите и подготвува албум. Ова го откри во онлајн интервју, каде вели дека со синот Јан на тапани и Иван Кукиќ...

Музика 26.02.20 | 10:26

Медиумска промоција на новиот албум на „Дивље јагоде“, Зеле Липовача во Скопје: Се што сонував како момче стана реалност

Основачот на бендот „Дивље јагоде“ – Зеле Липовача во Скопје пристигнува во среда,(26-ти февруари) и истиот ден од 13 часот ќе се дружи со новинарите, пријателите и фановите...

Музика 24.02.20 | 12:49

Зеле Липовача од „Дивље јагоде“ во среда доаѓа во Скопје да промовира нов албум

Основачот на бендот „Дивље јагоде“ – Зеле Липовача во Скопје пристигнува во среда,(26-ти февруари) и истиот ден од 13 часот ќе се дружи со новинарите, пријателите и фановите...

Музика 17.02.20 | 10:10

Концертна промоција на „Бессона дремка на брегот на младоста“- нов албум на Hardfaced

Во Младинскиот културен центар викендов се одржа концертна промоција на новиот албум од Hardfaced под наслов „Бессона дремка на брегот на младоста”. Во склоп на промоцијатa...

Музика 13.06.19 | 14:36

Вечерва промоција на албумот „Dehumanized“ на бендот CONSPIRACY (Конспираси)

Македонскиот треш-метал бенд CONSPIRACY (Конспираси) кој важи за еден од најнадежните нови претставници на жанрот во земјава, го објавува својот студиски првенец! Албумот...

Музика 22.04.19 | 12:02

Концертна промоција на албумот „МОМÓМА“ на „Фолтин“ на 25 мај во Клуб Кабрио

„Фолтин“ ја најави својата концертна промоција. На 25 мај (сабота) во Club Cabrio со почеток од 21:00 часот, Фолтин ќе имаат концертна промоција на новиот албум МОМОМА. Цената...

Музика 21.04.19 | 16:04

Промовиран албумот „Скомраси Апсурдистански“ на Горан Трајкоски

Викендов во просториите на Пасворд Продукција се одржа промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски со оригинална музика за филмот „Ругање со...

Музика 17.04.19 | 10:29

Промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски

На 20.04.2019 (сабота), со почеток од 19 часот, во просториите на Пасворд Продукција ќе се одржи промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски со оригинална...

Музика 25.03.19 | 09:39

Одложена промоцијата на албумот на Тихомир Поп Асановиќ поради здравствени причини

Поради здравствени причини, промоцијата на Тихомир Поп Асановиќ во Скопје, закажана за понеделник, 25-ти март во Југотон, со почеток во 12 часот, се откажува. Истата ќе...

Естрада 13.02.19 | 17:35

Жељко Самарџиќ : За ќерка ми бев „чичкото од телевизија“

Пред концертот на 16 февруари, Жељко Самарџиќ во интервју за „Република“ раскажа некои интересни случки од неговиот живот. Доаѓате на концерт во Скопје на 16 февруари....