Ознака: Албанија
Балкан 23.08.20 | 17:52

Албанија ги отвори границите,но бројот на заразени постојано се зголемува

Продолжува високата бројка на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, што во континуитет е присутна во овој месец, во кој во просек дневно се регистрираат по најмалку 150...

Балкан 22.08.20 | 20:14

Aлбанија е новото балканско жариште со корона

Во Албанија продолжува трендот на голем број новозаразени со Ковид-19, хоспитализирани, но и на оздравени лица. Како што информираше Министертвото за здравство и социјална...

Балкан 21.08.20 | 19:02

И денеска голем број заразени во Албанија, а плажите се полни

Продолжува негативниот тренд на новозаразени од Ковид-19 во Албанија, а исто така се зголемува и бројот на хоспитализирани лица во двете ковид болници. Во изминатото...

Фудбал 20.08.20 | 12:48

Oва е најмодерниот стадион во Албанија: Прима 22.000 гледачи, конкурира за некое европско финале

Албанија минатата година го доби еден од најмодерниот стадион на Балканот. Прима 50.000 гледачи и ги исполнува сите стандарди на УЕФА. Албанската федерација се надева...

Балкан 19.08.20 | 18:55

Ја престигнува Македонија: Албанија станува рекордер по заразени од коронa

Со зголемниот број на извршени тестови во изминатите 24 часа во Албанија е регистриран раст на бројот на новозаразени луѓе со Ковид-19. – Од направените 864 тестови на сомнителни...

Балкан 18.08.20 | 19:30

Сред сезона Албанија го доживува пикот на заразени од коранвирус

Во изминатото деноноќие во Албанија регистритан е нов негативен рекорд на новозаразени со Ковид-19, но и рекорден број на тестирани. Во изминатите 24 часа Ковид-19 е дијагностициран...

Балкан 14.08.20 | 17:18

Хаос на албанско – грчката граница, колони од возила 20 километри

Километарски колони возила и автобуси со албански државјани од вчера попладне се пред преминот Какавија на албанско – грчката граница. Станува збор за албански емигранти...

Црна хроника 13.08.20 | 20:18

Нашинец ограбен на одмор во Албанија: Останал без своето „ауди“ и 6.000 франци

Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот...

Балкан 13.08.20 | 18:44

Албанија со нов рекорд на заразени од коронавирус

Расте бројот на новозаразани од Ковид-19 во Албанија. Во изминатото деноноќие дијагностицирани се 154 нови случаи, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. И понатаму...

Фудбал 12.08.20 | 15:50

Ќе има ли пак дрон: Moжен е меч меѓу Црвена Ѕвезда и Тирана

УЕФА повторно направи лоша поценка и се стави во состојба да има меч од висок ризик. Имено, во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите можен е меч помеѓу...

Вести 11.08.20 | 10:35

Возел кон Ксамил, удрил во карпа: Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Македонски државјанин тешко е повреден во сообраќајна несреќа, што се случила во близина на албанскиот приморски град Саранда, јави телевизија Ора њуз. Од се уште непознати...

Балкан 10.08.20 | 13:17

Албанците итаат да си ги донесат парите пред фискалната амнестија, запленети 1,1 милион евра на границите

Албанските царинарници во изминатиот период од годинава спречиле обид за нелегално внесување на 1,1 милион евра. Само во месец јули и првите денови од август биле одземени...

Балкан 09.08.20 | 18:17

Целата територија на Албанија е „црвена зона“, реагира опозицијата по зголемениот број на заразени

Во последното деноноќие во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19, јави дописничката на МИА од Тирана. Од направените тестови на...

Балкан 08.08.20 | 18:22

Плажите во Албанија преполни но бројот на заразени од корона се зголемува

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24...

Балкан 07.08.20 | 20:12

Рекорден број новозаразени во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи на Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата на деветти март кога болеста беше дијагностицира...

Балкан 06.08.20 | 19:33

Избегаа во странство: Албанија има најмалку лекари во Европа и на Балканот

Албанија е земја со најмал број лекари и средномедицински кадар по жител меѓу земјите од Европа и западен Балкан, но пандемијата може да ја влоши оваа состојба поради...

Балкан 04.08.20 | 17:22

Лидери во регионот: Албанија се доближува до македонските бројки по заразени од корона

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие. Според Министерството за здравство и социјална заштита од направените...

Балкан 04.08.20 | 16:00

Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран поради тероризам

Албанските власти денеска го екстрадираа во Германија, Таџикистанецот Комрон Зукхуров, припадник на терористичката организација исламска држава, баран со меѓународна...

Балкан 03.08.20 | 15:59

Уште еден aлбански лекар почина од коронавирус

Во болницата „Шефќет Ндроќи“, позната како болница Ковид2, во Тирана, почина познатиот албански пулмолог Анибал Бибери (53), кој јпрво се лекувал во домашни услови, но...

Балкан 02.08.20 | 19:30

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Албанија и понатаму со негативни рекордни бројки на новозаразени со Ковид-19. По вчерашните 120, денеска се  утврдени 123 новозаразени, што е највисока бројка за едно деноноќие...