Ознака: Албанец
Црна хроника 23.05.21 | 08:12

Овчар од Албанија четири месеци го држат како заложник во гостиварското село Топлица

Жител на селото Џир, кај албанскиот град Либражд обвинува дека веќе четири месеци го чуваат во заложништво во селото Топлица, гостиварско. Џевахир Хоџа, е еден од многуте...

Црна хроника 20.03.21 | 18:54

Испил апчиња со алкохол, кршел в казино, па паднал во несвест

Вчера во 15:00 часот во Полициската станица Кичево било пријавено едно лице откако оштетило оштетило дел од апаратите во казино на бул.„Ослободување“ во Кичево, му се...

Црна хроника 18.02.21 | 22:04

Му понудил 50 евра на полицаец да влезе во Македонија со неговото дете

Денеска во 13.10 часот на граничниот премин Блато, на влез во Република Македонија, полициски службеници го лишиле од слобода А.Г.(43) од Република Албанија. При вршење на...

Патувања 30.12.20 | 10:37

Британците бесни: Aлбански рапер објави мапа како илегално да се стигне до Лондон

Познат по својата дрскост, позирање покрај скапоцени автомобили и луксузни локации, албанскиот рапер Дијонис Биба ги разбесни Британците откако на социјалните мрежи...

Македонија 03.11.20 | 13:40

20-годишник од струшко Велешта една од жртвите во Виена

Дваесетгодишниот Неџип Вренези од струшко Велешта, е една од жртвите кои загинаа во синоќешниот терористички напад во Виена, пренесува ексклузивно порталот News33.tv. Според...

Свет 03.11.20 | 13:17

„Талентиран фудбалер“ кој западнал во лошо друштво – странските медиуми со детали за Фејзулаи

Според австриските портали, Кујтим Фејзулаи, 20-годишниот Албанец со македонско државјанство, бил млад талентиран фудбалер, но потоа се нашол во друштво на салафисти...

Свет 03.11.20 | 11:12

Официјално: Кујтим Фејулаи од Македонија е терористот виновен за синоќешниот напад

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер денеска потврди дека напаѓачот кој синоќа го изврши терористичкиот напад во центарот на Виена потекнува од Македонија. Нехамер...

Свет 03.11.20 | 10:45

Австрискиот министер потврди: Напаѓачот имал и македонско државјанство

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер потврди дека напаѓачот кој беше убиен од полицијата при синоќешниот терористички напад во Виена имал потекло...

Свет 03.11.20 | 09:35

Албанец од Македонија еден од напаѓачите во Виена

Албанец чии родители се со потекло од Македонија е еден од напаѓачите во вчерашниот терористички напад во Виена, Австрија, во кој најмалку три цивили загинаа, а 17 се...

Црна хроника 09.10.20 | 18:55

На Ќафасан приведен Албански државјанин со 50 грама кокаин

На Граничниот премин Ќафасан – Струга е приведен дилер од Албанија, кај кого е пронајдена кокаин, соопшти МВР. Денеска околу 17:15 часот полициски службеници од Одделот...

Црна хроника 03.10.20 | 12:55

Албанец баран од Интерпол уапсен на аеродром

Ноќва во 01.30 часот на Граничениот премин „Меѓународен Аеродром“ – Скопје од полициски службеници од Полициска станица „Меѓународен Аеродром“ – Скопје бил приведен...

Македонија 29.07.20 | 17:25

Заев прифати Албанец премиер

Рамките за соработка на Владата за следните четири години веќе се поставени. Весникот Kоха дознава дека коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ...

Црна хроника 23.07.20 | 16:12

Мртвиот маж пронајден во Скопје со недели се водел како исчезнат од Албанија

Албански државјанин, кој пред неколку недели бил пријавен како исчезнат, бил пронајден мртов во Скопје. Р.К. кој пред неколку недели беше пријавен за исчезнат, е пронајден...

Вести 07.07.20 | 10:54

Села: Зошто ДУИ лани не поддржа Албанец за претседател, а сега бара Албанец за премиер?

Преку иницијативата за премиер, ДУИ се бори за опстанок и се обидува да ги задржи гласачите што ги имаше, барем и загубата да не им биде толку голема. Вака лидерот на Алијансата...

Македонија 07.06.20 | 18:03

Груби: Заев не победи на изборите во 2016 година, ДУИ му помогна да седне во премиерската фотелја затоа Македонија ќе има Албанец премиер

Сите знаат дека тоа што ќе го науми ДУИ, ќе го оствари, рече пратеникот Артан Груби во своето гостување во вестите на телевизја Сител, во контекст на најавата на партискиот...

Македонија 07.06.20 | 12:03

ДУИ со повик до Албанците: Да се обединиме и да избереме премиер Албанец

Демократската унија за интеграција (ДУИ) преку соопштение ги повика Албанците во земјава да се обединат за да изберат премиер Албанец. ДУИ смета дека Охридскиот договор...

Македонија 05.06.20 | 13:38

Во најтешкиот ден од почетокот на пандемијата, Ахмети вели дека е време е за првиот премиер Албанец

Целта на Демократската унија за интеграција е премиер Албанец, пишува на својот фејсбук-профил лидерот на партијата, Али Ахмети. Дозволете заеднички да ја дефинираме...

Македонија 13.02.20 | 13:29

Албанец отвори душа пред Јанко: Ми е мило кога ќе најдам некој Македонец, да си позборуваме

Треба да се сакаме и заедно да живееме, а гледаме само како младите си заминуваат, а старите си умираат од мака. Ова е само дел од исповедта на еден огорчен Албанец од...

Македонија 30.01.20 | 15:09

Трипуновки: Иако невработен, функционер на СДСМ потпишувал документи на МЗШВ

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска обвини дека СДСМ и актуелниот ресорен министер Трајан Димковски...

Балкан 08.12.19 | 19:55

Албанец осуден на 22 години затвор во САД поради тероризам

Албански емигрант, кој имал и државјанство на САД а живеел во Бронкс, е осуден на 22 години затвор, откако го признал обвинението за тероризам. Сајмир Алимехмети (26) во...