Ознака: активни
Македонија 30.12.20 | 19:59

Во Скопје има преку 11.000 активни, Тетово има 849, Куманово и Струмица се над 600: Ова се деталите за епидемијата по градови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 493 нови случаи на Ковид-19 и 450 оздравени пациенти, додека починати се 15 лица. Вкупната...

Скопје 14.12.20 | 18:22

Најмладиот починат скопјанец на возраст од 60 години, шест скопски општини со по над 1.000 активни случаи на корона

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 213 нови случаи на Kовид-19, од кои 103 се во главниот град. Починати се седум...

Македонија 06.12.20 | 08:41

Бројот на починати од Ковид порасна над 1.900, активни се 22.538 случаи

Откако во последниот извештај на Министерството за здравство се регистрирани нови 984 случаи со Ковид-19, бројот на активни случаи на Ковид-19 во Македонија се искачи на...

Македонија 29.11.20 | 21:23

Освен во Скопје, критично во Прилеп, Куманово, Тетово и Гостивар

Уште еден црн ден за Македонија во кој починале 32 лица за 24 часа од корона вирусот. Единаесет пациенти од Скопје (73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56г), четири од Куманово (89, 95, 63,...

Балкан 22.11.20 | 17:12

Нов раст на заразени во Словенија: Бројот на активни случаи надмина 20.000

Во последните 24 часа во Словенија продолжува да расте бројот на заразени со корона вирусот. Во овој период во земјата се регистрирани 1.024 нови позитивни случаи, од 3.432...

Скопје 18.11.20 | 18:48

Во Скопје има преку девет илјади активни случаи: Пет општини се со по над 1.000

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Скопје се регистрирани 627 нови случаи на Ковид-19. Починати се  шест пациенти од главниот град на возраст...

Македонија 17.11.20 | 21:56

Скопје се ближи кон 9.000 активни случаи, Тетово и Куманово блиску до 1.000

По денешните 977 нови позитивни случаи и 31 починат од Ковид-19, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката...

Скопје 13.11.20 | 09:08

Три скопски општини имаат по повеќе од 1.000 активно заразени со корона вирус

Аеродром, Гази Баба и Карпош се трите скопски општини во кои во моментот има над 1.000 активни случаи на Ковид-19. Во Аеродром се активно заразени 1.205 лица, по што следуваат...

Македонија 06.11.20 | 16:08

Од 18 до 74 години е возраста на новите позитивни во Тиквешијата

Во последните 24 часа се регистрирани 31 случаи на корона вирус во Тиквешијата, од кои 16 во Кавадарци, осум во Неготино, пет во Росоман и две во Демир Капија. Како што информираат...

Скопје 02.11.20 | 21:49

Во Скопје има преку 5.000 активни случаи: Најмногу во Аеродром – 869

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Скопје се регистрирани 230 нови случаи на позитивни на Ковид-19.   како што информираат од министерството...

Балкан 22.10.20 | 16:29

Во Косово рекорден број тестирања, активни 1.871 случај на заболени со корона вирус

Според Националниот институт за јавно зравство на Косово (ИКШПК), од вчера извршените, рекордни досега, 1.245 тестирања со методот РТ-ПЦР (83.923 од појавата на епидемијата)...

Македонија 19.10.20 | 09:56

Македонија има 834 жртви на епидемијата и 5555 активни случаи на Ковид-19

Откако во последниот извештај на министерството за здарвство се забележани 428 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, вкупната бројка на заразени од корона вирус се искачи...

Скопје 21.09.20 | 19:11

Аеродром има најмногу активни случаи: Детали за присуството на Ковид-19 во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во  Скопје се регистрирани 10 позитивни на корона вирус, додека 24 се оздравени. Со тоа, вкупната бројка...

Здравје 20.09.20 | 10:06

Во моментов активни се 2.076 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активно заразени со коронавирус во земјата, во моментов изнесува 2.076 лица. Деновиве зголемен е бројот на заразени од вкупниот број на направени тестови, а по...

Македонија 14.09.20 | 14:52

Детални Ковид бројки: Скопје, Куманово, Прилеп и Тетово со трицифрени бројки на активни случаи

Од почетокот на епидемијата вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во Македонија  изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на починати е 652, а во моментов...

Македонија 09.09.20 | 08:43

Во Македонија има 1.895 активни случаи на Ковид-19

Откако во минатото деноноќие беа регистрирани 99 случаи со Ковид-19 од 1.384 тестирања, вкупниот број на Ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата...

Скопје 04.09.20 | 15:54

Во Аеродром расте бројот на заразени, во Чаир опаѓа

Вкупната бројка на заразени со корона вирусот во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува 6.054, од кои активни се 755 случаи. Распределбата на активни случаи по општини...

Скопје 31.08.20 | 15:05

Во Скопје само Чаир и Кисела Вода имаат над 100 активни случаи на Ковид-19

Денеска во Скопје се регистрирани тројца позитивни на корона вирус, додека 44 се оздравени, а починати нема. Вкупната бројка од почетокот во Скопје изнесува 5903, од кои...

Скопје 27.08.20 | 16:28

Три скопски општини со трицифрени бројки на активни случаи

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19 од кои во Скопје се 39. И понатаму три скопски општини се со трицифрени...

Скопје 21.06.20 | 19:00

Во Скопје активни 1 699 случаи со Ковид-19

Од регистрираните нови 101 случај на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 57, се од Скопје, со што вкупната...