Ознака: активни случаи
Здравје 25.09.21 | 08:19

Активни 12207 случаи, вирусот се шири меѓу невакцинираните

 Активни се 12 207 случаи во државава од кои најголем број 5714 се во Скопје. Во Тетово има 951 активен случај, во Куманово 937, во Гостивар 497, во Охрид 491, во Кичево 411, во Струга...

Македонија 18.09.21 | 08:15

Активни се 13.008 случаи, од октомври ќе се воведе само една дополнителна мерка

Бројот на активни случаи во државава изнесува 13.008 од кои најголем број 5.798 се во Скопје. Во Тетово има 1.051 активен случај, во Куманово 914, во Струга 656, во Охрид 653, во Гостивар...

Здравје 11.09.21 | 08:58

Активни 13.166 случаи, најмногу во Тетово 1192

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 13.166 од кои најголем број 5731 се во Скопје. Во Тетово има 1192 активни случаи, во Куманово – 859, Гостивар – 726, Струга – 618, Охрид...

Македонија 04.09.21 | 08:05

Активни 15 илјади случаи, Македонија лидер на црните листи по смртност

Бројот на активни ковид случаи во државава изнесува 14.998 од кои најголем број 6025 се во Скопје, а 1913 се во Тетово. Во Гостивар има 1107 активни ковид случаи, во Куманово 946...

Македонија 27.08.21 | 21:14

13.697 активни случаи во Македонија, ова е прегледот по градови

Досега во земјата се направени вкупно 1.137.629 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува...

Здравје 14.08.21 | 08:10

Бројот на активни случаи се искачи над 4.000, смртноста на заболените е 100 отсто кај невакцинираните

Бројот на новозаболени од ковид-19 во државава постојано расте. Според вчера објавените податоци од Институтит за јавно здравје, од направени 6.770 тестирања, коронавирусот...

Македонија 12.08.21 | 16:29

Експлозија на активни случаи ширум Македонија: Скопје над 1200, Тетово над 860, Гостивар речиси 470

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се регистрирани 639 нови случаи со Ковид-19. Со овие бројки, бројот на активни случаи во земјава...

Здравје 12.08.21 | 09:12

Најмногу активни случаи на ковид-19 има во Скопје – 1 053, следуваат Тетово, Гостивар, Куманово

Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава изнесува 3 135, велат најновите информации од Министерството за здравство. Најмногу активни случаи има во Скопје – 1 053, следуваат...

Македонија 09.08.21 | 09:39

Брзо се зголемува бројот на активни случаи во Скопје и Тетово, се полнат и инфективните одделенија

Бројот на заболени од Ковид-19 во Македонија продолжува да расте. По вчера регистрираните 398 нови заразени, вкупниот број активни случаи достигна 1.994. Најголем број од...

Македонија 06.08.21 | 08:40

Активни 955 ковид-случаи, 560 од нив се во Тетово и Скопје

Со секојдневниот пораст на нови позитивни на Ковид-19, од вчера се активни 955 случаи во земјава. Пред еден месец беа 130 активни во целата држава (Скопје со 54 и Тетово со...

Македонија 20.07.21 | 10:03

Скопје и Тетово со најмногу активни и нови Ковид случаи

Од 221 активен случај на Ковид-19 во државата, 85 се во Скопје, а 78 во Тетово. Во вчерашниот здравствен билтен овие два града имаа и најмногу новозаразени – по четворица од...

Здравје 18.07.21 | 14:14

Нема починати, регистирани 21 новозаразени со ковид-19, активни се 265 случаи

Нема починати пациенти од компликации од ковид-19 во последните 24 часа, информира министертвото за здравство. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните...

Македонија 10.07.21 | 08:23

Скопје и Тетово со најмногу активни случаи

Според последните бројки од Министерството за здравство за состојбата со коронавирусот во Македонија, најмногу активни случаи во моментов има во Скопје и во Тетово,...

Македонија 24.06.21 | 08:41

Нема град со над 100 активни случаи, планот е од септември учениците да се вратат во училиштата

Здравствените власти во земјава сметаат дека учениците можат да се вратат во училиштата од септември, а за две недели целосно ќе бидат завршени протоколите за новата...

Македонија 22.06.21 | 08:34

Единаесет градови во Македонија без Ковид-19, Скопје единствен со троцифрена бројка

Откако во текот на вчерашниот ден беа регистрирани три нови случаи на заразени со корона вирусот, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од...

Здравје 19.06.21 | 10:52

Во Македонија има 416 активни случаи на заразени со ковид-19

Активни со Ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од направени 3.680 тестирања регистрирани...

Македонија 14.06.21 | 08:11

Во Кавадарци, Ресен, Беровo Пробиштип, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран нема заразени

Нема ниту еден починат ковид-пациент во претходното деноноќие, првпат по 10 месеци, а регистрирани се и само осум новозаразени од 3068 тестирања и девет оздравени. Министерот...

Македонија 12.06.21 | 08:29

Активни 425 случаи, нема заболени од ковид-19 во седум градови низ Македонија

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 425 од кои 189 се во Скопје. На инфективните одделенија во државава се лекуваат 109 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот,...

Македонија 10.06.21 | 08:25

Бројот на активни случаи се намали на под 500 пациенти

Откако во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 28 нови случаи на Ковид-19, бројот на активни случаи во земјава изнесува 451 случај. Вчера се регистрирани и пет лица починаа,...

Здравје 07.06.21 | 08:28

Во земјава има 670 активни случаи на Ковид-19

Според последните податоци на Министерството за здравство, бројот на активни случаи со Ковид-19 во државава изнесува 670. Во последното деноноќие биле регистрирани 10...