Ознака: актер
Филм 19.05.21 | 09:38

Го засакавме по улогата во „Бетовен“: Почина славниот актер

Холивудскиот глумец Чарлс Гродин, можеби најпознат по улогата во филмовите за кучето Бетовен, почина на 86 години, во својот дом во Конектикат (САД). Како што соопшти неговиот...

Балкан 14.04.21 | 10:24

Американски актер и продуцент уапсен во Хрватска

Американскиот актер и продуцент, Дон Виктор Систернино (45), познат по улогата во серијата „Служба за итни случаи“, е уапсен на хрватско-словенечката граница по потерница...

Естрада 12.04.21 | 16:32

Ќе се видиме на другата страна: Познатиот актер почина во 64 година

Актерот Џозеф Сираво, ѕвезда на серијата Сопранови, почина во 64 година од животот. Актерот кој остана запомнет по улогата на Џони Бој Сопрано, татко на Тони Сопрано, ја...

Филм 28.02.21 | 08:32

Актерот Зијах Соколовиќ хоспитализиран

Актерот Зојах Соколовиќ бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука поради здравствени проблеми. Станува збор за проблеми со срцето, соопшти...

Филм 05.02.21 | 19:56

Живот поминат на големиот екран: Почина извонредниот Кристофер Пламер

Кристофер Пламер утрово почина на 91-годишна возраст во неговиот дом во Конектикат. Актерот со канадско потекло имаше плодна кариера долга седум децении, а одамна заслужениот...

Филм 01.02.21 | 21:47

Му кажаа дека има само неколку недели: Утрово почина актерот Дастин Дајмонд

Актерот Дастин Дајмонд, најпознат по детската серија „Saved By The Bell“ утрово почина на 44 години. Како што соопштуваат американсктие медиуми, на почетокот на јануари бил...

Култура 21.12.20 | 14:44

Почина Љупчо Петрушевски, дел од првата генерација на дипломирани актери на ФДУ во Скопје

На 75 годишна возраст ненадејно почина актерот Љупчо Петрушевски, доајенот на македонскиот театар, соопшти Македонскиот народен театар (МНТ). Петрушевски дипломира...

Филм 11.12.20 | 10:04

Покажувал знаци на коронавирус: Почина актерот Томи Листер – Малиот

Глумецот Томи Листер, можеби најпознат како силеџијата во комедијата „Петок“, како и споредните улоги во „Петтиот елемент“ и други филмови, почина вчера. Тој бил најден...

Балкан 07.12.20 | 16:31

Славниот актер ја изгуби борбата со тешката болест: Почина Тихомир Арсиќ

Актерот Тихомир Арсиќ почина во 63 година после долга и тешка болест. Народниот театар ја потврди оваа тажна вест. Актерот имал рак на панкреас. Панкреасот е сега одлично...

Калеидоскоп 19.10.20 | 10:40

Ја давел: Американски актер уапсен за напад врз својата девојка

Познатиот американскиот глумец Закери Тај Брајан (39) викендов бил уапсен за напад со давење на својата 27-годишна девојка. Истрагата покажа дека, според наводите, Брајан...

Филм 06.10.20 | 10:48

Oд западнонилска треска почина актерот Кларк Мидлтон

Американскиот глумец Кларк Мидлтон, можеби најпознат по ТВ-серијата „Црна листа“ (The Blacklist), почина завчера од западнонилска треска. Имаше 63 години. Тажната вест ја соопшти...

Филм 06.10.20 | 09:06

Со неколку куршуми во грб убиен актерот Томас Џеферсон Брд

Томас Џеферсон Брд, познат по филмовите на режисерот Спајк Ли, беше пронајден со неколку куршуми во грбот. Глумецот имаше 70 години. Американскиот актер, полицијата го...

Филм 12.08.20 | 12:29

Короната не е болест, тоа е сатана, вели познатиот босански актер

Неверојатно е што ми се случуваше тие 14 дена, вели босанскиот актер Емир Хаџихафизбеговиќ кој во утринската програма на Н1 зборуваше за своето искуство со коронавирусот. По...

Сцена 18.07.20 | 21:42

Српскиот актер Бранко Видаковиќ уапсен со 30 грама хероин

Српскиот актер Бранко Видаковиќ е уапсен во Врачар за дрога, дознава „Објектив“. Полицијата дошла по пријава каде го пронашла М.И. (40) како излегува од гаражата во која...

Филм 06.07.20 | 09:40

Актерот Ник Кордеро ја загуби битката со ковид-19 на 41 година

Познатиот канадско-американски театарски глумец Ник Кордеро почина по неколкумесечна битка со коронавирусот. Имаше 41 година. Откако пред 95 дена му беше дијагностицирана...

Филм 29.04.20 | 15:51

Почина Ирфан Кан, ѕвездата на „Милионер од калта“ и „Животот на Пи“

Актерот Ирфан Кан, познат на меѓународно ниво по улогите во хит филмовите „Slumdog Millionaire“ (Милионер од калта) и „Life of Pi“ (Животот на Пи), почина на 53-годишна возраст, објави...

Филм 27.04.20 | 12:12

Актерот од филмот „Дневниците на Чернобил” пронајден мртов во својот дом

Актерот Димитри Дијаченко, најпознат по улогата на Ури во филмот „Дневниците на Чернобил” (Chernobyl Diaries), викендов е пронаjден мртов во својата куќа на Флорида. Причина...

Филм 01.04.20 | 12:17

Актерот од серијалот „Војна на ѕвездите“, Ендру Џек почина од коронавирус

Актерот од серијалот „Војна на ѕвездите“, Ендру Џек почина како последица на коронавирусот на 77-годишна возраст, пренесуваат светските медиуми. Жил Мекалух, застапник...

Филм 27.03.20 | 22:14

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирус

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирусот, јавуваат американските медиуми. Блам имал 69 години и починал во Њујорк, новиот центар на светот со црвен аларм...

Здравје 15.03.20 | 12:02

Познатиот македонски актер во изолација: Бил во ист авион со патничката заболена од коронавирус

Македонскиот актер, музичар и пантомимичар Кирил Трајковски-Максим, познат како Марлон Брандо, на својот фејсбук-профил објави дека се враќа од Барселона со уште еден...