Ознака: АХВ
Економија 02.06.23 | 09:12

На што се жалеле најмногу потрошувачите во АХВ годинава?

Од вкупно поднесените претставки годинава кои се однесуваат на безбедноста на храната, 17 се поврзани со Добрата хигиенска пракса, а 15 се за промени во органолептичките...

Економија 16.05.23 | 13:38

АХВ тврди: На македонскиот пазар не се увезени небезбедни домати од Албанија

Агенцијата за храна и веринарство ги демантира и ги оценува како груби лаги вчерашните објави на социјалните мрежи за наводен нелегален увоз на 10 камиони со небезбедни...

Економија 22.03.23 | 19:36

Свињарите на средба со АХВ, бараат решение за мерката за уништување на свињите

Производителите на свињи од поширокиот кумановски регион вечерва се на средба со претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство. Сточарите не отстапуваат од барањата...

Македонија 20.03.23 | 14:10

Трипуновски: На неспособноста на власта и нема крај, АХВ не може да излезе на терен и да врши проверки, затоа што директорот не ги регистрирал навремено возилата

На неспособноста на власта и нема крај, АХВ не може да излезе на терен и да врши проверки, затоа што директорот не ги регистрирал навремено возилата, пишува на социјалната...

Економија 10.01.23 | 19:11

Повлечен од продажба детски прибор за јадење од бамбус

Прибор за јадење кој најчесто го користат деца повлечен од македонскиот пазар. Станува збор за бамбус чинии, чашки, длабоки и чинии со прегради како и сетови од француски...

Економија 09.12.22 | 15:06

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска потврди дека е утврдено присуство на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа....

Македонија 05.09.22 | 15:14

Ветеринарите се собраа пред АХВ, бараат средба со директорот Бабовски

Претставници на Ветеринарната комора и на ветеринарни друштва од земјава по денешниот состанок за состојбите во секторот се упатија кон Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија 14.08.22 | 10:21

Лебот не е допечен, влезот ми мириса на печено месо – продолжува „сагата“ на поднесување бизарни претставки до АХВ

Сосед ги храни уличните кучиња и мачки кои се собираат во голем број, а потоа лаат и мјаукаат, гаврани напаѓаат луѓе, квалитетот на лебот не е ист – еден ден е попечен,...

Скопје 15.07.22 | 11:08

Вонредна инспекциска контрола на АХВ во ЗОО во Скопје, месото од закланите коњи ќе се уништи

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), вчера попладне спровеле вонреден инспекциски надзор во Зоолошката градина на Град Скопје, по добиената...

Економија 03.06.22 | 17:30

АХВ предупредува: Поради високите температури да се внимава на безбедноста на храната

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до граѓаните, поради топлото време и високите температури да внимаваат на безбедноста на храната, но и на здравјето...

Економија 20.04.22 | 14:58

Засилен мониторинг на АХВ пред Велигден на продажните места за месо и јајца

Засилен мониторинг на продажните места за месо и јајца врши Агенцијата за храна и ветеринарство пред велигденските празници, изјави денеска директорот Николче Бабовски. Одговарајќи...

Економија 06.04.22 | 15:30

Се повлекуваат Киндер производите од Македонија

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) спроведоа вонреден инспекциски надзор кај операторот со храна Атлантик траде ДОО Скопје, увозник...

Македонија 21.03.22 | 12:52

Од „антикризните мерки“ на Владата, АХВ ќе гради нова зграда, изградбата почнува веднаш

Владата троши милиони евра за непродуктивни трошоци во време на економска криза. Антикризните мерки на оваа влада се само на хартија. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција...

Македонија 18.02.22 | 14:44

Трипуновски: АХВ и власта не вовеле забрана и дозволиле увоз на пилешко месо од Словенија во период кога владеел птичји грип

Имаме основано сомнение дека во Република Македонија е внесена храна од пилешко месо и преработки од месо, од држава во која што е детектиран птичјиот грип, изјави денеска...

Економија 11.01.22 | 14:41

Во Делчево продолжуваат активностите за сузбивање на африканската свинска чума

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски имаше работна средба со градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски. Единствена точка...

Македонија 23.10.21 | 08:56

Бизарни претставки до АХВ: Пензионерка онлајн купила машина за везење, но добила две платнени маски

Ми мириса во влез на печено месо и пржени компири, јастребот на соседот ми ги усмртува гулабите, да дојдете да го отстраните осилото од дрво во Градски парк зашто се плашиме...

Економија 07.08.21 | 11:59

АХВ најде етилен оксид во база за сладолед, увозници се струмичка фирма и фирма од Лабуништа

Како контакт точка на Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европската унија, Агенцијата за храна и ветеринарство постапи...

Македонија 06.08.21 | 12:47

AХВ: Ако сте купиле сладолед „кит кат“ или „милка“ – не ги јадете!

Операторот со храна (увозник и дистрибутер) АЛМА М, врз основа на издадено решение од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од пазарот врши итно повлекување и отповикување...

Македонија 05.08.21 | 16:09

Вонредна инспекција за сладоледите „сникерс“ и „твикс“, откако во повеќе земји се повлечени од употреба

Ќе бидат ли повлечени од македонскиот пазар сладоледите „сникерс“ и „твикс“ на производителот „Дукатос“, се очекува наскоро да соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство...

Економија 04.08.21 | 13:57

Во регионот се повлекуваат штетни сладоледи, Македонија допрва ќе спроведува инспекциска контрола

Земјите од регионот од полиците ги повлекуваат сладоледите „Bounty“, „Snickers“ и „Twix“, кои се увезени од ЕУ земји, а во нив имаат зголемено ниво на етилен оксид, додека во...