Ознака: Африм Гаши
Македонија 05.11.20 | 10:57

Ексклузивно: Се среќаваат Мицкоски, Села и Гаши

Изјавата од пред две недели на генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари дека „ако ДУИ повторно коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 01.10.20 | 17:22

Алтернатива бара одложување на учебната година

На денот кога започна учебната година, Алтернатива забележува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех. „На денот кога повеќето ученици треба да...

Македонија 19.08.20 | 14:35

Села и Гаши: Ќе се бориме да ја срушиме оваа влада што побргу на легитимен и на легален начин

Претседателите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, денеска на прес-конференција пред Парламентот нагласија дека траењето на идната влада...

Македонија 19.08.20 | 08:32

Гаши и Села денеска ќе објават како ќе дејствуваат

Прес-конференција на претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши денеска пред Собранието во 13 часот. Тие сметаат...

Македонија 12.08.20 | 16:46

Заев и Гаши на средба во Белви

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје, објавува „Слободен печат“. Средбата за која...

Македонија 12.08.20 | 13:05

Бараат друг термин: Гаши и Села не му доаѓаат утре на Ахмети

Лидерите на Алијанса на албанците и на Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, пратиле писмо до ДУИ, како одговор на поканата утре во 12 часот во хотелот Парк во Скопје...

Македонија 07.08.20 | 21:17

Гаши не сака да биде во иста влада со ДУИ

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши е оптимист дека ќе се формира нова влада и пред истекот на 20-те дена по доделувањето на мандатот, како и дека нивната коалиција...

Македонија 15.07.20 | 23:59

Села: Арачиново повторно е бастион на Албанците, во Сарај полнеа кутии

Коалицијата „Сега е време” предводена од Алијанса за Албанците и Алтернатива води во поголемиот број на општините во ИЕ 6. Ова вечерва го изјави лидерот на АА, Зиадин...

Македонија 15.07.20 | 21:20

Африм Гаши: Овој ден е на гласачите и тие треба да одлучат кој ќе ја води државата во следните четири години

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши го оствари своето право на глас во избирачкото место 2506, во населбата Ченто во Скопје. Јас денес го искористив моето право за...

Македонија 08.07.20 | 23:06

Села: Ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива под мотото „Сега е време” вечерва ја продолжија својата изборна кампања со промоција пред нивни членови и симпатизери...

Македонија 08.07.20 | 19:26

Гаши: Платата на наставниците да биде иста со онаа на пратениците

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, изјави пред граѓаните на Топанско Поле дека коалицијата со Алијансата за Албанците ќе биде максимално посветена да се грижи за лицата...

Македонија 07.07.20 | 10:29

Гаши: Не е сега време за премиер Албанец

Африм Гаши, лидерот на Алтернатива, синоќа во дебатната емисија на ТВ21, истакна дека не е време за премиер Албанец во Македонија. На Албанците во Македонија им треба...

Македонија 02.07.20 | 21:54

Села и Гаши реагираат: Фирма што доби тендер за школо во Мала Речица ја извади машинеријата пред избори

Алијансата на Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши реагираат дека ДУИ ги злоупотребува инструментите на власта, промовирајќи проекти за време на избори. Ова...

Македонија 18.05.20 | 16:44

Гаши: Ставовите на двете македонски партии се различни, едните се за јуни, а другите за почетокот на септември и не можат да ја надминат оваа барикада

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, изјави дека на денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски не е постигнат договор за датумот за избори поради...

Македонија 21.02.20 | 18:21

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Политичките лидери на Алијансата за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши и официјално денеска го потпишаа договорот за коалиција на предвремените парламентарни...

Македонија 20.02.20 | 19:55

Села и Гаши и официјално заедно на избори

Алијанса за Албанците и Алтернатива, утре официјално ќе го потпишат договор за коалиција за предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Во соопштението...

Македонија 20.01.20 | 14:10

Беса извиси, Гаши и Села се договорија: Алтернатива и Алијанса во предизборна коалиција

Алијансата за Албанците и Алтернатива се договориле за предизборна коалиција, објавува „Лајм“. Соработката се очекува да биде официјализирана за неколку дена.Иако...

Македонија 09.01.20 | 10:47

Алтернатива не сака со Беса, ама сака со Алијанса: Албанската опозиција се уште без договор за предизборна коалиција

Иако беше објавено дека дел од албанската опозиција постигнале договор за предизборна коалиција, се чини дека договор се уште нема.Иако кај Беса, Алијанса за Албанците...

Македонија 20.10.19 | 21:05

Гаши: Ќе огрее сонце за сите граѓани, а посебно за Албанците

На оваа лидерска средба се разговараше на две битни прашања, односно новиот контекст по непочнувањето преговори и втора тема беа изборите, рече лидерот на Алтернатива,...

Македонија 19.10.19 | 21:12

И Гаши побара предвремени избори што поскоро

Политичката партија Алтернатива, по негативната одлука за преговори за членство на држвава со Европската унија побара што побргу да се прогласат предвремени избори,...