Ознака: Африм Гаши
Македонија 14.10.21 | 23:07

Села: По 17 октомври ќе нема општини со кои ќе раководи ДУИ

Потребна ни е чиста победа, како во Гостивар за да нема повеќе општини со кои ќе раководи ДУИ и за победа на коалицијата Алијанса-Алтернатива на претстојните парламентарни...

Македонија 04.10.21 | 22:09

Гаши: Да се обединиме во поддршка за Исен Шабани

Алијанса за албанците и Алтернатива во Врапчиште побараа поддрша за нов мандат за нивниот кандидат за градоначалник Исен Шабани. Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши,...

Македонија 22.09.21 | 22:14

Мицкоски: Со Села направивме коалиција за создавање иднина, а не да навлегуваме во прашања кои создаваат поделба, доста беше поделби

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате со политика и да обединувате. На крајот од денот ние во политиката не сме влегле со...

Македонија 07.07.21 | 10:27

Гаши: Очекувам резолуција и за албанскиот јазик, формулацијата „20%“ е понижувачка

По предлог-резолуцијата иницирана од ВМРО-ДПМНЕ, очекувам македонските партии да предложат и резолуција со која ќе се промени формулацијата за албанскиот јазик во...

Македонија 17.04.21 | 17:35

Гаши: Не разбираме што сака Талат Џафери, но ќе правиме кворум и ќе гласаме за антикризните мерки

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во изјава за „360 степени“ вели дека имаат начелен договор со својот коалициски партнер, лидерот на Алијанса за Албанците,...

Македонија 12.04.21 | 14:14

Средбата на Заев со Села и Гаши успешна-договор нема

Премиерот Зоран Заев имаше средба со Зијадин Села и со Африм Гаши по која  изјави дека е направен сериозен исчекор кон наоѓање на решение за Законот за државјанство....

Македонија 12.04.21 | 11:50

Започна средбата на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска претпладне почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива,...

Македонија 12.04.21 | 09:31

Средба на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска треба да се одржи средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши. На средбата...

Македонија 12.04.21 | 08:08

Македонско државјанство ќе се добива со ученичка книшка и сметка за струја

Денеска во 11 часот се очекува средба меѓу премиерот Зоран Заев, со претседателите на опозициските албански политички партии Зијадин Села и Африм Гаши во врска со прашањето...

Македонија 30.03.21 | 08:11

Oткако не ги викнаа на лидерска: Гаши и Села денеска ќе ѝ се обратат на јавноста

 Претседателите на Алијанса за Албанците и на Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши денеска ќе одржат Прес-конференција.Нивното обраќање следува откако тие вчера...

Македонија 29.03.21 | 21:57

Гаши и Села им се лути на Заев и Мицкоски што не ги викнале на лидерска и што го одложиле пописот

Зоран Заев и Христијан Мицкоски ги понижија Албанците преку Али Ахмети, реагира албанската опозициска коалиција на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива. Тие замеруваат...

Македонија 10.03.21 | 15:30

Гаши: Ако нема фингерпринт, подготвени сме да ги бојкотираме локалните избори

Ако нема фингерпринт, односно отпечаток од прст, на секое гласачко место подготвени сме да ги бојкотираме локалните избори, изјави лидерот на опозициската Алтернатива...

Македонија 08.03.21 | 22:46

Владата е во сериозна криза, тешко ќе продолжи да функционира, смета Африм Гаши

Лидерот на опозициската Алтернатива, Африм Гаши, на ТВ 21 изјави дека Владата е во сериозна криза и тешко ќе продолжи да функционира. Со Заев сме разговарале неколку години...

Македонија 08.03.21 | 22:41

Гаши контра Заев: Немало преговори со СДСМ, нема ниту еден пратеник од опозицијата кој ќе се приклучи на актуелното мнозинство

Наши пратеници нема да преминат во владиното мнозинство, ниту пак имало преговори со СДСМ, рече вечерва ексклузивно во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, лидерот на...

Македонија 06.03.21 | 15:09

Гаши за предлогот на Заев: Ова не е нова идеја

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши за ТВ21 го коментираше предлогот на премиерот Зоран Заев за разговори со опозицијата да биде дел од Владата. Тој рече дека оваа идеја...

Македонија 23.02.21 | 09:55

Гаши: Заминувањето на Мијалков е најасен знак дека конечно и Заев треба да си замине

„Заминувањето на Мијалков е најасен знак дека, конечно, и Заев треба да си замине“, вака ја започна својата реакција лидерот на Алтернативата, Африм Гаши. Во својата...

Македонија 09.12.20 | 18:21

Села ни го брани идентитетот: Ова е влада на лажговци, премиерот да даде оставка

Лидерите на партиите на Албанците Алијанса и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши порачаа дека би застанале во одбрана на идентитетот на македонските граѓани, но дека...

Македонија 02.12.20 | 12:07

Гаши: Вељаноски се држеше до Деловникот, никој не знаеше дека Ибраими ќе ја пее албанската химна

Денеска како сведок за настаните од  27 април во Кривичниот суд се и појави тогашниот пратеник од Веса, сега претседател на Алтернатива, Африм Гаши. Тој објасни како течел...

Македонија 02.12.20 | 08:36

Ново рочиште за „27 април“: Ќе сведочат Африм Гаши и шефот на кабинет на Трајко Вељаноски

Денеска ќе се одржи ново рочиште за случајот „27 април“. На него треба да сведочат лидерот на Алтернатива Африм Гаши и Сања Угриновска која му беше шеф на кабинет на...

Македонија 01.12.20 | 10:08

Гаши: Опозицијата има 58 пратеници, не може да биде надвор од процесот

Претседателот на опозициската Алтернатива Африм Гаши на ТВ21 посочи дека Албанците сакаат да им помогнат на нивните сограѓани Македонци во делот на заштита на идентитетот,...