Ознака: Африка
Свет 11.02.22 | 19:55

СЗО: Акутната фаза на пандемијата може да заврши оваа година, но под еден услов

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, кој е во посета на Јужна Африка, порача дека очекува акутната фаза на пандемијата да заврши оваа година, под услов, 70 отсто...

Свет 11.02.22 | 09:42

Африка излегува од пандемијата на Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека Африка излегува од пандемија на коронавирус и се движи кон фаза во која ќе може долгорочно да управува со коронавирусот. Водачот...

Свет 10.02.22 | 14:12

СЗО: Бројот на заразени во Африка би можел да биде седум пати поголем

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека бројот на заразени лица со коронавирус во Африка би можел да биде седум пати поголем од официјалните податоци,...

Свет 03.02.22 | 15:48

„Стелт омикрон“ пронајден во неколку држави во Африка, за СЗО ова е загрижувачки развој на настаните

Во пет африкански земји е пронајдена подваријанта на сојот омикрон коронавирус познат како „БА.2“ или „стелт омикрон“, изјави денеска научник од Светската здравствена...

Свет 21.01.22 | 10:35

Без вакцинирана Африка, нема крај за пандемијата, порачаа светските експерти за јавно здравје од Давос

Еднаквиот пристап до вакцините е најдобриот начин да се излезе од сегашната пандемична фаза на епидемијата на коронавирус, рекоа врвните светски експерти за јавно...

Здравје 19.12.21 | 19:27

Борба против „омикрон“: Русија испраќа вакцина во Африка

Првите бесплатни руски вакцини „Спутник V“ најверојатно ќе бидат испорачани во африканските земји, изјави за телевизијата „Русија 1“ директорот на Рускиот фонд за...

Свет 14.12.21 | 17:36

СЗО: Со ова темпо, целта од 70 отсто вакцинирани во Африка ќе биде достигната дури во 2024 година

Предвидувањата на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека Африка ќе успее да вакцинира 70 проценти од своето население дури до август 2024 година. Затоа...

Свет 03.12.21 | 09:21

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Јужноафриканскиот министер за здравство Џо Фала изјави денеска дека неговата земја влегува во четвртиот бран на Ковид-19 поради варијантата Омикрон, но дека болниците...

Свет 26.11.21 | 10:16

Основани повеќе од 3.500 компании: Кинеските инвестиции во Африка надминаа 43 милијарди долари

Вкупното ниво на кинески директни инвестиции во Африка до крајот на 2020 година надминале 43 милијарди долари, се наведува во Белата книга со наслов „Кина и Африка во новата...

Свет 12.11.21 | 08:32

Блинкен ќе ги посети Кенија, Нигерија и Сенегал

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во периодот од 15 до 20 ноември ќе ги посети Кенија, Нигерија и Сенегал. Прес-службата на американскиот Стејт департмент,...

Свет 16.09.21 | 21:57

СЗО: На Африка ќе ѝ недостигаат околу 500 милиони вакцини

Механизмот Ковакс ги намали предвидувањата за тоа колку вакцини против Ковид-19 ќе бидат испратени во сиромашните земји, така што на Африка ќе и недостигаат околу 500...

Свет 19.07.21 | 08:16

Короната донесе глад: Најмногу неухранети во Африка

 Пандемијата на коронавирусoт го зголеми бројот на гладни луѓе во светот, а во моментов секој десетти човек на нашата планета гладува, поради што пет организации на...

Здравје 08.07.21 | 20:38

„Ковакс“ планира годинава да достави 520 милиони дози во Африка

Глобалната програма за дистрибуција на вакцини „Ковакс“ планира да достави 520 милиони дози вакцина против коронавирус во Африка оваа година, изјави директорот на...

Свет 08.07.21 | 15:42

Во Африка целосно е вакцинирано само 1,19 процент од населението

Само 1,19 проценти од населението во Африка е целосно вакцинирано против коронавирусот, што претставува мала бројка што ги загрижува експертите бидејќи континентот...

Македонија 10.05.21 | 23:03

Македонски војник во Африка тешко заразен од корона

Пациент заразен со коронавирус, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести, дознава „Фокус” од извори...

Свет 07.05.21 | 11:44

СЗО предупредува на 3-от бран во Африка: Доцни доставата на вакцини, вакцинирање одложено, се закануваат нови видови

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска на нов бран на инфекција со ковид-19 во Африка поради доцнење во испораката на вакцини, бавна вакцинација...

Македонија 17.03.21 | 12:29

Мексико и Дубаи не се во Африка, Рашковски и Николовски не треба да одат во карантин кога ќе се вратат од одмор

Драги Рашковски, советник во Владата и вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски нема да одат во 14-дневен карантин кога ќе се вратат од одмор во Мексико,...

Македонија 03.03.21 | 10:24

Во Струга е хоспитализиран маж со ковид-19 кој бил на патување во Занзибар

Во Струга е хоспитализиран маж со ковид-19 кој бил на патување во Занзибар, Африка, објави „Слободен печат“. Како што пишува „Слободен печат“ директорот на болницата...

Свет 27.02.21 | 22:11

САД се штити од ебола: Ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени...

Калеидоскоп 29.01.21 | 15:14

Oд што масовно умираат слоновите во Афркика?

Властите во Боцвана започнаа истрага за причините за ненадејната смрт на 11 слонови во еден од резерватите во земјата. Според Министерството за животна средина, природни...