Ознака: Аеродром
Свет 05.11.23 | 16:33

Заврши заложничката криза на аеродромот во Хамбург, уапсен мажот кој ја држеше ќерка си како заложник

Заложничката криза на аеродромот во Хамбург заврши по 18 часа, откако беше уапсен мажот кој ја држеше својата четиригодишна ќерка како заложник. Полицијата во Хамбург...

Економија 05.11.23 | 08:37

Скопскиот аеродром го модернизира ракувањето со багаж, се размислува за нови субвенционирани летови

Подобрување и модернизација на инфраструктурата и технологијата што се користи за ракување со регистрираниот багаж на патниците на Меѓународнот аеродром Скопје, најавува...

Свет 04.11.23 | 22:25

Вооружен маж пукал од возило на аеродромот во Хамбург, осомничен дека држел деца како заложници

Вооружен маж влетал со автомобил на аеродромот во Хамбург. Според информациите непознатиот човек, ја пробил заштитната бариера и се упатил кон пистата. Локалните медиуми...

Црна хроника 01.11.23 | 16:31

Тепачка во Аеродром, 52-годишник го нападнал својот постар сосед во влез во зграда

Вчера вечер во 20.15 часот во СВР Скопје, 69-годишниот Д.М. од Скопје пријавил дека околу 18.30 часот во влез од зграда на подрачјето на Аеродром бил физички нападнат од неговиот...

Црна хроника 22.10.23 | 17:19

Мажи од Скопје и од Тетово ги тепале сопругите

Два случаја на семејно насилство се пријавени вчера во полиција. Во првиот случај вчера, во 15.10 часот во СВР Скопје 45-годишна жена пријавила дека во домот на подрачјето...

Црна хроника 18.10.23 | 16:35

Повреден скопјанец во спортска обложувалница во Аеродром

На 17.10.2023 во 09:20 часот во СВР Скопје, М.И.(24) од Скопје пријавил дека на 14.10.2023 околу 20:00 часот на работното место во спортска обложувалница на подрачје на Аеродром едно лице...

Свет 17.10.23 | 22:20

Драма во Манчестер, има закана за бомба во авион кој слетал од Дубаи

Полициски и противпожарни екипи го опколија авионот што слета на аеродромот во Манчестер, по закана за бомба. Персоналот на аеродромот потврдил дека авионот од Дубаи...

Свет 12.10.23 | 13:57

Израел ги нападна аеродромите во Сирија: Проектили ги онеспособиле пистите во Дамаск и Алепо, се вжештува драмата на Блискиот Исток

Израел, според непотврдени информации, ги нападнал аеродромите во Дамаск и Алепо во Сирија. Израел изврши агресија на аеродромите Дамаск и Алепо.Според првичните податоци...

Свет 11.10.23 | 10:06

Пожар предизвикал делумно уривање на зградата: Аеродромот Лутон во Лондон ги прекина сите летови

Aеродромот „Лутон“ во Лондон доцна синоќа ги прекина сите летови, откако избувнал пожар на еден катен паркинг на аеродромот, што доведе до делумно уривање на зградата. Сите...

Свет 09.10.23 | 14:04

Откажани летовите од аеродромот во Хамбург поради закана за напад врз авион од Техеран

Аеродромот во германскиот град Хамбург денеска ги суспендира полетувањата и слетувањата поради полициски мерки, јави Германската новинска агенција (ДПА). Според портпаролот...

Економија 09.10.23 | 10:06

Од денеска на скопскиот аеродром три часа порано за чекирање на багажот

Од денеска до крајот на ноември патниците кои ќе ги користат авионските услуги на Меѓународниот аеродром Скопје треба да пристигнат три часа пред летот. Од „ТАВ Македонија“...

Сервиси 20.09.23 | 11:39

Дел од општина Аеродром без вода

Без вода денеска од 10:45 часот се дел од корисниците лоцирани на улиците „Блажо Орландиќ“, „Илија Димовски – Гоче“ и „Димитар Македонски“. Како што соопшти ЈП „Водовод...

Скопје 20.09.23 | 11:31

Голем дел од Аеродром без вода

Без вода денеска од 10:45 часот се дел од корисниците лоцирани на улиците „Блажо Орландиќ“, „Илија Димовски – Гоче“ и „Димитар Македонски“. Како што соопшти ЈП „Водовод...

Сервиси 05.09.23 | 21:56

Утре без струја делови од Аеродром и Арачиново

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 06.09.2023 година ( среда) без електрична енергија ќе останат делови од општина Аеродром и Арачиново. Според најавите без електрична...

Вести 05.09.23 | 12:18

Прегазен малолетник во Аеродром

Вчера околу 16.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од ул.„Васко Карангелевски“ и сервисна улица, патничко моторно возило „тојота“ со скопски регистарски...

Свет 17.08.23 | 10:09

Потоп на аеродромот во Франкфурт, вода до колена

Хаотични сцени се снимени вчеравечер на аеродромот во Франкфурт, Германија, еден од најголемите и најпрометните во Европа, откако регионот го погоди силно невреме проследено...

Скопје 16.08.23 | 09:51

Тим на „Лајка“ заловува бездомни кучиња во општина Аеродром

Скопје, 16 август 2023 (МИА) – Tим на ЈП Лајка неделава беше на неколку локации во општина Аеродром за спроведување на стратешкото заловување на бездомни кучиња и нивен...

Балкан 27.07.23 | 12:12

Трагедија на аеродромот во Белград: Патник слетал од Чикаго, па паднал на место мртов

Еден патник почина утрово на белградскиот аеродром Никола Тесла додека чекал да си го земе багажот, пренесоа српските медиуми. Како што беше објавено на социјалните...

Скопје 19.07.23 | 10:45

Нов систем на чистење во Аеродром

Како резултат на зачестените барања на граѓаните од минатите години, пред неколку месеци во Аеродром почна примената на новиот концепт за одржување на хигиената на...

Скопје 03.07.23 | 10:29

ЈП Лајка ќе заловува бездомни кучиња во Аеродром

Од денеска до 7 јули заловувачкиот тим на ЈП Лајка ќе започне со стратешко заловување во општина Аеродром, односно во реоните на Долно Лисиче, Горно Лисиче, Тодор Чангов,...