Ознака: адвокати
Македонија 08.04.21 | 16:57

Адвокатите на Седат Пекер спреку соопштение демантираат дека имал фалсификуван пасош

Турскиот државјанин Седат Пекер не поседува фалсификуван македонски пасош со негова фотографија, а туѓ идентитет, тврдат адвокатите Дублин Караџа и Јасмин Калач преку...

Свет 01.02.21 | 11:22

Ангажирани двајца нови адвокати за процесот на отповикување во Сенатот: Трамп го засилува правниот тим

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ангажираше двајца нови адвокати во својот правен тим што ќе ја застапува неговата одбрана во процесот за отповикување...

Свет 31.01.21 | 17:00

Адвокатите го напуштаат Трамп на една недела пред процесот за негов импичмент

Петмина адвокати од тимот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повлекоа на нешто повеќе од една недела пред почетокот на неговиот случај во Сенатот. Извори,...

Свет 17.11.20 | 08:26

Ослабен правниот тим на Трамп: Уште тројца адвокати се повлекоа од тужбите за оспорување на изборните резултати

Уште тројца адвокати кои ја застапуваа кампањата на претседателот Доналд Трамп побараа повлекување од неговата тужба со која се оспоруваат резултатите од изборите...

Скопје 28.08.20 | 21:33

Реагира одбраната: Ниту еден орган не утврдил било каков проблем со купопродажбата на земјиштето за т.н „Шпански скали“

Од одбраната на дел од обвинетите во предметот познат во јавноста под името ,,Шпански скали” реагираат на натписите во дел од медиумите, а поврзани со изјавите на некои...

Македонија 18.06.20 | 12:49

Одбраната на Јанева разочарана од пресудата

Со вакви пресуди не се враќа довербата во правосудството. Судот треба да суди на основа за докази, а за Јанева не постојат докази дека го сторила кривичното дело, изјави...

Македонија 27.09.19 | 09:42

Апасиев: Ова е доволен основ за разрешување на Кацарска!

А која судиjка беше оваа шо ги казни адвокативе? Ова е доволен основ за РАЗРЕШУВАЊЕ! p.s. Сета среќа шо Уставниот суд конечно се одважи да пресече, иначе ќе губевме у Стразбур...

Македонија 26.09.19 | 15:26

Поништени санкциите од Кацарска: Kазните за адвокатите од „27 април“, Зефиќ и Тошковски се противуставни

Уставниот суд ги поништи решенијата на Кривичниот и на Апелациониот суд со кои парично беа казнети адвокатите Павлина Зефиќ и Панче Тошковски во предметот за настаните...

Македонија 22.05.19 | 12:12

СДСМ сака да ја сокрие аферата за склучените договори за адвокатски услуги

Во текот на изминатиот период во јавноста излегоа бројни договори на јавни претпријатија со адвокатски друштва и адвокати блиски до СДСМ. Според информациите до кои...